Egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe pracowników
REKLAMA
Za sprawą rozporządzenia w sprawie standardów wymagań będących podstawą przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, które weszło w życie 29 czerwca 2010 r., wiadomo, co powinni umieć pracownicy, aby przystąpić do takiego egzaminu.
REKLAMA
Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe jest przeprowadzany na zakończenie:
- niektórych szkół oświatowych,
- niektórych kursów, kursów zawodowych i praktyk zawodowych (pozaszkolne formy nauki),
- na podstawie odrębnych przepisów, np. § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz.U. Nr 89, poz. 828 ze zm.).
Nowe przepisy Kodeksu pracy ws. podnoszenia kwalifikacji pracowników >>
Rozporządzenie ustanawia zakres wiedzy i umiejętności niezbędnych do zdania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Określa więc to, co może być na takim egzaminie, który składa się z części pisemnej i praktycznej. Na przykład osoba chcąca potwierdzić kwalifikacje w zawodzie technik budownictwa, w ramach egzaminu pisemnego musi umieć m.in.:
- rozpoznawać rodzaje obiektów i elementów budowlanych z uwzględnieniem ich konstrukcji, przeznaczenia oraz technologii wykonania,
- określać zasady organizacji placu budowy w zakresie zagospodarowania placu budowy oraz zaplecza socjalnego,
- posługiwać się dokumentacją projektową, kosztorysową oraz dokumentacją budowy dotyczącą kolejnych faz procesu budowlanego.
Pracodawca udzieli dodatkowego urlopu na podnoszenie kwalifikacji zawodowych >>
W ramach praktycznego etapu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe technika budownictwa osoba egzaminowana otrzyma do wykonania zadanie wynikające z zadania o treści ogólnej – opracowanie na podstawie dokumentacji projektu realizacji prac związanych z wykonaniem określonego elementu budowlanego w konkretnych warunkach organizacyjnych i technicznych.
Do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe przygotowują wyłącznie następujące placówki oświatowe:
- zasadnicza szkoła zawodowa o okresie nauczania nie krótszym niż 2 lata i nie dłuższym niż 3 lata,
- 4-letnie technikum,
- 3-letnie technikum uzupełniające dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych,
- szkoła policealna o okresie nauki nie dłuższym niż 2,5 roku dla osób ze średnim wykształceniem.
Obowiązek uczestniczenia w szkoleniach bhp >>
Tylko ukończenie wymienionych szkół pozwala na przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe tej kategorii.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat