reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zgłoszenie do małego ZUS plus tylko do 2 marca!

Zgłoszenie do małego ZUS plus tylko do 2 marca!

Jeszcze tylko do 2 marca można zgłaszać się do „małego ZUS plus”. Następna taka szansa będzie dopiero za rok. Podpowiadamy komu przysługuje ulga i co zrobić, aby z niej skorzystać.

Od 1 lutego pięć tysięcy pomorskich przedsiębiorców zgłosiło chęć skorzystania z „Małego ZUS plus”. Ty też możesz to zrobić jeśli: twój przychód w ubiegłym roku nie przekroczył 120 tys. zł, prowadziłeś w 2019 r. działalność przez co najmniej 60 dni, nie rozliczałeś się w formie karty podatkowej i jednocześnie nie korzystałeś ze zwolnienia z VAT oraz nie wykonujesz pracy na rzecz swojego byłego pracodawcy. Kwota składki, którą będziesz opłacał po skorzystaniu z ulgi będzie zależała od dochodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku, która musi się mieścić pomiędzy 30% minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli między 780 zł a 3136,20 zł w 2020 roku). W obliczeniu jej pomoże kalkulator udostępniony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na stronie eSkladka.pl.

Jeśli spełniasz warunki i chcesz skorzystać z ulgi, do 2 marca powinieneś wyrejestrować się z ubezpieczenia i zarejestrować ponownie z nowym kodem. Dodatkowo w marcu musisz złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Jeśli korzystałeś już z „Małego ZUS”, nie musisz się ponownie rejestrować, wystarczy, że dwukrotnie złożysz dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia nowych składek – najpierw w lutym (za styczeń), potem w marcu (za luty).

„Mały ZUS” nie jest ulgą dla nowych przedsiębiorców. Jeśli dopiero rozpoczynasz działalność gospodarczą możesz skorzystać z „Ulgi na start”  oraz preferencyjnych składek.

Decydując się na niższe składki pamiętaj, że będą one miały wpływ na wysokość przyszłych świadczeń. Niższe składki na ubezpieczenia społeczne to bowiem niższa emerytura, renta oraz zasiłki chorobowy, opiekuńczy i macierzyński.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zgłoszenie do małego ZUS plus tylko do 2 marca!
Zgłoszenie do małego ZUS plus tylko do 2 marca!

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama