Zwolnienie lekarskie na urlopie
REKLAMA
REKLAMA
- Zwolnienie lekarskie a urlop wypoczynkowy
- Zwolnienie lekarskie na dziecko a urlop
- Choroba a urlop macierzyński, rodzicielski i ojcowski
- Choroba pracownika w czasie urlopu bezpłatnego i wychowawczego
Zwolnienie lekarskie a urlop wypoczynkowy
Czy choroba pracownika przerywa urlop wypoczynkowy? Tak. Kodeks pracy w art. 166 niezdolność do pracy z powodu choroby traktuje jako jedną z przesłanek przerwania urlopu wypoczynkowego. Niewykorzystana w ten sposób część urlopu nie przepada. Dni wolne, z których pracownik nie skorzystał, powinny zostać przez pracodawcę udzielone w późniejszym terminie.
REKLAMA
Taka sama zasada dotyczy sytuacji, gdy pracownik nie może wykorzystać urlopu z powodu
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- odbywania ćwiczeń wojskowych w ramach pasywnej rezerwy, pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie albo pełnienia służby w aktywnej rezerwie, przez czas do 3 miesięcy,
- urlopu macierzyńskiego.
Pracodawca wypłaca wynagrodzenie urlopowe tylko za wykorzystaną część urlopu. Za czas zwolnienia lekarskiego płaci wynagrodzenie chorobowe albo ZUS przesyła zasiłek chorobowy (w zależności od tego, ile dni pracownik przebywał już na L4 w danym okresie zasiłkowym).
Warto dodać w tym miejscu, że ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w art. 17 ust 1 przestrzega przed nadużyciami związanymi z zasadą przerywania urlopu przez L4. Zgodnie z ustawą ubezpieczony, który wykonuje w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.
Zwolnienie lekarskie na dziecko a urlop
REKLAMA
Zwolnienie lekarskie na dziecko lub innego członka rodziny nie przerywa urlopu pracownika i nie powoduje powstania obowiązku pracodawcy do udzielenia go w innym terminie. Pracodawca zawsze może jednak z własnej woli potraktować korzystniej pracownika. Jeśli pracownik zwróci się do pracodawcy z taką prośbą, mogą porozumieć się o wykorzystaniu pozostałej części urlopu w późniejszym czasie.
Odmienna będzie sytuacja pracownika, którego dziecko zachorowało jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Zwolnienie lekarskie na dziecko wystawione przed pierwszym dniem urlopu powoduje konieczność przeniesienia dni urlopowych na inny termin.
Choroba a urlop macierzyński, rodzicielski i ojcowski
Czy choroba w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy ojcowskiego przerywa urlop i daje prawo do zasiłku chorobowego? Nie. Przepisy prawa pracy nie przewidują takiej sytuacji. Choroba w trakcie tych urlopów nie ma wpływu na ich bieg. Za czas urlopów związanych z rodzicielstwem pobiera się zasiłek macierzyński. Mimo że czas przebywania na zasiłku macierzyńskim jest okresem składkowym, nie można pobierać zasiłku macierzyńskiego i zasiłku chorobowego jednocześnie.
Choroba pracownika w czasie urlopu bezpłatnego i wychowawczego
W odróżnieniu od urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego, dwa kolejno omawiane urlopy czyli urlop wychowawczy i urlop bezpłatny są okresami nieskładkowymi. Za pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym i wychowawczym nie odprowadza się składek na ubezpieczenie chorobowe. Zwolnienie lekarskie w czasie urlopu bezpłatnego i wychowawczego nie daje więc podstawy do wypłaty zasiłku chorobowego.
Zgodnie z art.12 ust.2 pkt.1 i 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa niezdolność do pracy, która przypada w okresie urlopu bezpłatnego i urlopu wychowawczego nie uprawnia do zasiłku chorobowego.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. z dnia 31 lipca 2023 r. (Dz.U. z 2023 r., poz. 1465)
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, t.j. z dnia 18 sierpnia 2022 r. (Dz.U. z 2022 r., poz. 1732)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat