reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Wszystko o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim w 2011 i 2012 roku

Wszystko o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim w 2011 i 2012 roku

Urlop macierzyński w 2011 roku uległ poważnym zmianom. Od 2012 roku wymiar urlopu tacierzyńskiego wyniesie 2 tygodnie. W poniższym poradniku przedstawiamy najistotniejsze informacje o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim.

5. Przysposobienie dziecka i urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje pracownikowi – zarówno marce jak i ojcu - który przyjął dziecko na wychowanie i równocześnie wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia. Prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje także pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem.

Rodzice nie mogą korzystać z takiego urlopu równocześnie. Możliwy jest podział tego okresu na dwoje rodziców, ale jednorazowo tylko jedno z nich może na takim urlopie przebywać.

Wymiar tego urlopu przedstawia się następująco:
1) 20 tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
2) 31 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci,
3) 33 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,
4) 35 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,
5) 37 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci.
Urlop ten może jednak zostać wykorzystany najpóźniej do czasu ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Od dnia 1 stycznia 2010 r. pracownicy przyjmujący dzieci na wychowanie lub przysposabiający dzieci również mają prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, którego wymiar w 2011 roku wynosi 2 tygodnie w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka i 3 tygodnie w przypadku przyjęcia na wychowanie dwojga lub więcej dzieci.

Przeczytaj również: Urlop macierzyński a prawo do urlopu okolicznościowego

Do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego stosuje się także odpowiednio niektóre przepisy dotyczące podstawowego urlopu macierzyńskiego i w związku z tym:

  • pracownica ma prawo do rezygnacji z części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a pracownik-ojciec dziecka do wykorzystania części tego urlopu niewykorzystanej przez pracownicę;
  • istnieje obowiązek podziału urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego między matkę a ojca dziecka lub dzieci w sytuacji, gdy pracownica po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wymaga ze względu na stan zdrowia opieki szpitalnej i nie może sprawować osobistej opieki nad dzieckiem; 
  • pracownik-ojciec dziecka ma prawo do wykorzystania części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego niewykorzystanej przez pracownicę, która zmarła.

Podsumowując: nie tylko w przypadku urodzenia dziecka masz prawo do dodatkowego wypoczynku, ale także w przypadku przysposobienia dziecka lub przyjęcia go na wychowanie. Wymiar tego urlopu jest taki sam, jak podstawowego urlopu macierzyńskiego. Co więcej, w przypadku urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego nie ma ograniczeń dotyczących wykorzystania pewnej części tego urlopu przez matkę – co oznacza, że całość takiego urlopu może wykorzystać pracownik-ojciec.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama