Czy pracodawca może nie udzielić pracownikowi dnia wolnego na opiekę nad dzieckiem?
REKLAMA
REKLAMA
Dni wolne udzielane przez pracodawcę
Według art. 188 Kodeksu pracy pracownikowi, który wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy, gdy ten obowiązek wynika z Kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do Kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa.
REKLAMA
Tryb udzielenia pracownikowi zwolnienia z art. 188
Przepisy nie określają trybu udzielenia pracownikowi zwolnienia, o którym mowa w art. 188 Kodeksu pracy, zatem uregulowany powinien być przepisami wewnątrzzakładowymi obowiązującymi u danego pracodawcy, czyli układem zbiorowym lub regulaminem pracy. Jeśli brak takich przepisów pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeśli przyczyna nieobecności jest możliwa do przewidzenia bądź z góry określona. W przypadku nieobecności spowodowanej zdarzeniami nagłymi i niemożliwymi do przewidzenia pracownik obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy.
Czy pracodawca może nie udzielić pracownikowi dnia wolnego?
Pracodawca odmawiający udzielenia zwolnienia pracownikowi wychowującemu dziecko w wieku do 14 lat narusza przepisy o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem. Dopuszcza się tym samym się wykroczenia z art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy i podlega karze grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł.
Podstawa prawna: Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 1510).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat