REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek pielęgnacyjny w 2017 roku

Anna Koczara
Dodatek pielęgnacyjny w 2017 roku
Dodatek pielęgnacyjny w 2017 roku
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie, która została uznana za całkowicie niezdolna do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Dodatek wypłacany jest comiesięcznie wraz z emeryturą. Po waloryzacji w dniu 1 marca 2017 roku wynosi – 209,59 zł.

Komu przysługuje?

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie, która spełnia dwie przesłanki. Po pierwsze została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz została uznana za niezdolną samodzielnej egzystencji. Za osobę całkowicie niezdolną do pracy należy uznać osobę, która utraciła zdolność do jakiejkolwiek pracy. Niezdolność do samodzielnej egzystencji ma miejsce w przypadku naruszenia sprawności organizmu, która powoduje konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. W celu otrzymania dodatku pielęgnacyjnego niezbędne jest spełnienie obu przesłanek.

Autopromocja

Dodatek pielęgnacyjny przyznany zostanie na wniosek zainteresowanego oraz na podstawie orzeczenia lekarskiego wydanego przez orzecznika ZUS, stwierdzającego całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Złożenie wniosku wraz z orzeczeniem nie będzie konieczne po ukończeniu przez zainteresowanego 75 roku życia.

Komu nie przysługuje?

Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, która przebywa w zakładzie opiekuńczo leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym. Od tej zasady jest wyjątek – jeżeli osoba przebywa w tych ośrodkach dłużej niż 2 tygodnie w miesiącu – dodatek przysługuje. Ponadto osobie, która otrzymuje dodatek pielęgnacyjny, nie może zostać przydzielony zasiłek pielęgnacyjny.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o dodatek przed ukończeniem 75 roku życia

Wniosek o przyznanie dodatku zainteresowany może złożyć osobiście lub za pośrednictwem swojego przedstawiciela ustawowego, w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS-u. Odpowiedni wniosek zainteresowany składa wraz z obowiązkowymi dokumentami takimi jak zaświadczenie lekarskie. Zainteresowany może również korzystać z usług pocztowych, składając wniosek. Organ rentowny wydaje decyzję o przyznaniu dodatku w przeciągu 30 dni od dnia wyjaśnienia ostatnich okoliczności w sprawie. Decyzja przekazywana jest na adres zameldowania osoby zainteresowanej, na adres zamieszkania albo do rąk przedstawiciela ustawowego.

W razie odrzucenia wniosku osoba zainteresowana może złożyć odwołanie nie tylko od decyzji organu wydającego decyzję, ale również od orzeczenia lekarskiego wydanego przez orzecznika ZUS. Od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS aby ustalić całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji przysługuje prawo odwołania do komisji lekarskiej ZUS w ciągu 14 dni od dnia doręczenia tego orzeczenia. Od decyzji organu rentowego przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, za pośrednictwem organu, który daną decyzję wydał. Wniesienie sprzeciwu powinno nastąpić w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji.

Wysokość dodatku pielęgnacyjnego

Dodatek pielęgnacyjny podlega corocznej waloryzacji, jest wolny od opodatkowania oraz nie podlega egzekucji administracyjnej jaki i sądowej.

Po waloryzacji w dniu 1 marca 2017 roku wynosi 209,59 zł.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA