REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeniesienie składek emerytalnych w 2015 r.

ZUS czy OFE? /Fot. Fotolia
ZUS czy OFE? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przeniesienie składek emerytalnych w 2015 r. będzie niemożliwe. Obecnie otwarte jest okno transferowe, które zostanie zamknięte 31 lipca. Następnie otworzy się w 2016 r. również w okresie 1 kwietnia-31 lipca i kolejno będzie otwierane co 4 lata. Oznacza to, że w 2015 r. nie będzie możliwości zmiany decyzji o wyborze ZUS czy OFE.

Wybór ZUS czy OFE

Zgodnie z ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych pozostały tylko 2 miesiące na dokonanie wyboru ZUS lub OFE. Okno transferowe zostało otworzone z dniem 1 kwietnia 2014 r. i zostanie zamknięte 31 lipca 2014 r. Przez okres tych 4 miesięcy ubezpieczeni mają czas na podjęcie decyzji o przeznaczeniu części składek ubezpieczeniowych. Warto zaznaczyć na wstępie, że niezależnie od dokonanego wyboru i tak większość składki trafia zawsze do ZUS.

REKLAMA

Autopromocja

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów!

Procedura wyboru

Na przyszłych emerytach, którzy obecnie są członkami OFE i chcą, aby ich składki nadal były odprowadzane do OFE, ciąży tylko jeden obowiązek. Są zobowiązani do złożenia odpowiedniego oświadczenia w wyznaczonym terminie do ZUS. Natomiast jeśli ubezpieczony decyduje się na odprowadzanie bieżących składek tylko do ZUS, nie ma obowiązku składania żadnego oświadczenia. Z upływem 31 lipca 2014 r. automatycznie bieżące składki tych osób zostaną przeniesione do ZUS. Dokonanie wyboru może nastąpić na 5 sposobów:

  1. Osobiście w placówce ZUS
  2. Elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE)
  3. Listownie pocztą
  4. Poprzez COT (tryb roboczy)
  5. Przy wykorzystaniu urzędomatów

Pobierz wzór formularza: Oświadczenie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składa się w tym celu specjalne oświadczenie (oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych), którego wzór można znaleźć na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE), w placówkach ZUS oraz na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Co istotne, do skuteczności oświadczenia wymagane jest zapoznania się z informacjami przekazywanymi przez Otwarte Fundusze Emerytalne, a także z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego. We wskazanym oświadczeniu każdy uprawniony poświadcza bowiem, że dokonanie wyboru nastąpiło po zapoznaniu się z tymi informacjami.

Zmiana funduszu

Składając deklarację o przekazaniu części składek do OFE, można również zaznaczyć chęć zmiany wybranego wcześniej Otwartego Funduszu Emerytalnego na inny. Następnie taka osoba będzie musiała zawrzeć skuteczną umowę z nowym funduszem. W przeciwnym razie ZUS będzie nadal traktował ją jakby należała do OFE.

Polecamy: Wybór między ZUS i OFE

Terminy przeniesienia składek

Pierwsze okno transferowe zostało otworzone 1 kwietnia 2014 r. i zostanie zamknięte 31 lipca 2014 r. Przyszli emeryci, którzy nie złożą do końca lipca 2014 r. deklaracji, zostaną automatycznie przeniesieni do ZUS. Warto zastanowić się nad wyborem, gdyż w 2015 r. nie będzie już możliwości zmiany decyzji. Dopiero w 2016 r. będzie kolejna możliwość zmiany decyzji, również w okresie 1 kwietnia-31 lipca. Następne okna będą otwierać się systematycznie co 4 lata w terminach od początku kwietnia do końca lipca.

Zadaj pytanie: Forum

Podstawa prawna:

Ustawa z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych ( Dz. U. z 2013, poz. 1717).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA