REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeniesienie składek emerytalnych w 2015 r.

ZUS czy OFE? /Fot. Fotolia
ZUS czy OFE? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przeniesienie składek emerytalnych w 2015 r. będzie niemożliwe. Obecnie otwarte jest okno transferowe, które zostanie zamknięte 31 lipca. Następnie otworzy się w 2016 r. również w okresie 1 kwietnia-31 lipca i kolejno będzie otwierane co 4 lata. Oznacza to, że w 2015 r. nie będzie możliwości zmiany decyzji o wyborze ZUS czy OFE.

Wybór ZUS czy OFE

Zgodnie z ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych pozostały tylko 2 miesiące na dokonanie wyboru ZUS lub OFE. Okno transferowe zostało otworzone z dniem 1 kwietnia 2014 r. i zostanie zamknięte 31 lipca 2014 r. Przez okres tych 4 miesięcy ubezpieczeni mają czas na podjęcie decyzji o przeznaczeniu części składek ubezpieczeniowych. Warto zaznaczyć na wstępie, że niezależnie od dokonanego wyboru i tak większość składki trafia zawsze do ZUS.

Autopromocja

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów!

Procedura wyboru

Na przyszłych emerytach, którzy obecnie są członkami OFE i chcą, aby ich składki nadal były odprowadzane do OFE, ciąży tylko jeden obowiązek. Są zobowiązani do złożenia odpowiedniego oświadczenia w wyznaczonym terminie do ZUS. Natomiast jeśli ubezpieczony decyduje się na odprowadzanie bieżących składek tylko do ZUS, nie ma obowiązku składania żadnego oświadczenia. Z upływem 31 lipca 2014 r. automatycznie bieżące składki tych osób zostaną przeniesione do ZUS. Dokonanie wyboru może nastąpić na 5 sposobów:

 1. Osobiście w placówce ZUS
 2. Elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE)
 3. Listownie pocztą
 4. Poprzez COT (tryb roboczy)
 5. Przy wykorzystaniu urzędomatów

Pobierz wzór formularza: Oświadczenie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składa się w tym celu specjalne oświadczenie (oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych), którego wzór można znaleźć na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE), w placówkach ZUS oraz na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Co istotne, do skuteczności oświadczenia wymagane jest zapoznania się z informacjami przekazywanymi przez Otwarte Fundusze Emerytalne, a także z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego. We wskazanym oświadczeniu każdy uprawniony poświadcza bowiem, że dokonanie wyboru nastąpiło po zapoznaniu się z tymi informacjami.

Zmiana funduszu

Składając deklarację o przekazaniu części składek do OFE, można również zaznaczyć chęć zmiany wybranego wcześniej Otwartego Funduszu Emerytalnego na inny. Następnie taka osoba będzie musiała zawrzeć skuteczną umowę z nowym funduszem. W przeciwnym razie ZUS będzie nadal traktował ją jakby należała do OFE.

Polecamy: Wybór między ZUS i OFE

Terminy przeniesienia składek

Pierwsze okno transferowe zostało otworzone 1 kwietnia 2014 r. i zostanie zamknięte 31 lipca 2014 r. Przyszli emeryci, którzy nie złożą do końca lipca 2014 r. deklaracji, zostaną automatycznie przeniesieni do ZUS. Warto zastanowić się nad wyborem, gdyż w 2015 r. nie będzie już możliwości zmiany decyzji. Dopiero w 2016 r. będzie kolejna możliwość zmiany decyzji, również w okresie 1 kwietnia-31 lipca. Następne okna będą otwierać się systematycznie co 4 lata w terminach od początku kwietnia do końca lipca.

Zadaj pytanie: Forum

Podstawa prawna:

Ustawa z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych ( Dz. U. z 2013, poz. 1717).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA