reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Przeniesienie składek emerytalnych w 2015 r.

Przeniesienie składek emerytalnych w 2015 r.

Przeniesienie składek emerytalnych w 2015 r. będzie niemożliwe. Obecnie otwarte jest okno transferowe, które zostanie zamknięte 31 lipca. Następnie otworzy się w 2016 r. również w okresie 1 kwietnia-31 lipca i kolejno będzie otwierane co 4 lata. Oznacza to, że w 2015 r. nie będzie możliwości zmiany decyzji o wyborze ZUS czy OFE.

Wybór ZUS czy OFE

Zgodnie z ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych pozostały tylko 2 miesiące na dokonanie wyboru ZUS lub OFE. Okno transferowe zostało otworzone z dniem 1 kwietnia 2014 r. i zostanie zamknięte 31 lipca 2014 r. Przez okres tych 4 miesięcy ubezpieczeni mają czas na podjęcie decyzji o przeznaczeniu części składek ubezpieczeniowych. Warto zaznaczyć na wstępie, że niezależnie od dokonanego wyboru i tak większość składki trafia zawsze do ZUS.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów!

Procedura wyboru

Na przyszłych emerytach, którzy obecnie są członkami OFE i chcą, aby ich składki nadal były odprowadzane do OFE, ciąży tylko jeden obowiązek. Są zobowiązani do złożenia odpowiedniego oświadczenia w wyznaczonym terminie do ZUS. Natomiast jeśli ubezpieczony decyduje się na odprowadzanie bieżących składek tylko do ZUS, nie ma obowiązku składania żadnego oświadczenia. Z upływem 31 lipca 2014 r. automatycznie bieżące składki tych osób zostaną przeniesione do ZUS. Dokonanie wyboru może nastąpić na 5 sposobów:

  1. Osobiście w placówce ZUS
  2. Elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE)
  3. Listownie pocztą
  4. Poprzez COT (tryb roboczy)
  5. Przy wykorzystaniu urzędomatów

Pobierz wzór formularza: Oświadczenie

Składa się w tym celu specjalne oświadczenie (oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych), którego wzór można znaleźć na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE), w placówkach ZUS oraz na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Co istotne, do skuteczności oświadczenia wymagane jest zapoznania się z informacjami przekazywanymi przez Otwarte Fundusze Emerytalne, a także z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego. We wskazanym oświadczeniu każdy uprawniony poświadcza bowiem, że dokonanie wyboru nastąpiło po zapoznaniu się z tymi informacjami.

Zmiana funduszu

Składając deklarację o przekazaniu części składek do OFE, można również zaznaczyć chęć zmiany wybranego wcześniej Otwartego Funduszu Emerytalnego na inny. Następnie taka osoba będzie musiała zawrzeć skuteczną umowę z nowym funduszem. W przeciwnym razie ZUS będzie nadal traktował ją jakby należała do OFE.

Polecamy: Wybór między ZUS i OFE

Terminy przeniesienia składek

Pierwsze okno transferowe zostało otworzone 1 kwietnia 2014 r. i zostanie zamknięte 31 lipca 2014 r. Przyszli emeryci, którzy nie złożą do końca lipca 2014 r. deklaracji, zostaną automatycznie przeniesieni do ZUS. Warto zastanowić się nad wyborem, gdyż w 2015 r. nie będzie już możliwości zmiany decyzji. Dopiero w 2016 r. będzie kolejna możliwość zmiany decyzji, również w okresie 1 kwietnia-31 lipca. Następne okna będą otwierać się systematycznie co 4 lata w terminach od początku kwietnia do końca lipca.

Zadaj pytanie: Forum

Podstawa prawna:

Ustawa z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych ( Dz. U. z 2013, poz. 1717).

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama