Kategorie

Przeniesienie składek emerytalnych w 2015 r.

Emilia Panufnik
ZUS czy OFE? /Fot. Fotolia
Fotolia
Przeniesienie składek emerytalnych w 2015 r. będzie niemożliwe. Obecnie otwarte jest okno transferowe, które zostanie zamknięte 31 lipca. Następnie otworzy się w 2016 r. również w okresie 1 kwietnia-31 lipca i kolejno będzie otwierane co 4 lata. Oznacza to, że w 2015 r. nie będzie możliwości zmiany decyzji o wyborze ZUS czy OFE.

Wybór ZUS czy OFE

Zgodnie z ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych pozostały tylko 2 miesiące na dokonanie wyboru ZUS lub OFE. Okno transferowe zostało otworzone z dniem 1 kwietnia 2014 r. i zostanie zamknięte 31 lipca 2014 r. Przez okres tych 4 miesięcy ubezpieczeni mają czas na podjęcie decyzji o przeznaczeniu części składek ubezpieczeniowych. Warto zaznaczyć na wstępie, że niezależnie od dokonanego wyboru i tak większość składki trafia zawsze do ZUS.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów!

Procedura wyboru

Na przyszłych emerytach, którzy obecnie są członkami OFE i chcą, aby ich składki nadal były odprowadzane do OFE, ciąży tylko jeden obowiązek. Są zobowiązani do złożenia odpowiedniego oświadczenia w wyznaczonym terminie do ZUS. Natomiast jeśli ubezpieczony decyduje się na odprowadzanie bieżących składek tylko do ZUS, nie ma obowiązku składania żadnego oświadczenia. Z upływem 31 lipca 2014 r. automatycznie bieżące składki tych osób zostaną przeniesione do ZUS. Dokonanie wyboru może nastąpić na 5 sposobów:

 1. Osobiście w placówce ZUS
 2. Elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE)
 3. Listownie pocztą
 4. Poprzez COT (tryb roboczy)
 5. Przy wykorzystaniu urzędomatów

Pobierz wzór formularza: Oświadczenie

Reklama

Składa się w tym celu specjalne oświadczenie (oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych), którego wzór można znaleźć na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE), w placówkach ZUS oraz na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Co istotne, do skuteczności oświadczenia wymagane jest zapoznania się z informacjami przekazywanymi przez Otwarte Fundusze Emerytalne, a także z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego. We wskazanym oświadczeniu każdy uprawniony poświadcza bowiem, że dokonanie wyboru nastąpiło po zapoznaniu się z tymi informacjami.

Zmiana funduszu

Składając deklarację o przekazaniu części składek do OFE, można również zaznaczyć chęć zmiany wybranego wcześniej Otwartego Funduszu Emerytalnego na inny. Następnie taka osoba będzie musiała zawrzeć skuteczną umowę z nowym funduszem. W przeciwnym razie ZUS będzie nadal traktował ją jakby należała do OFE.

Polecamy: Wybór między ZUS i OFE

Terminy przeniesienia składek

Pierwsze okno transferowe zostało otworzone 1 kwietnia 2014 r. i zostanie zamknięte 31 lipca 2014 r. Przyszli emeryci, którzy nie złożą do końca lipca 2014 r. deklaracji, zostaną automatycznie przeniesieni do ZUS. Warto zastanowić się nad wyborem, gdyż w 2015 r. nie będzie już możliwości zmiany decyzji. Dopiero w 2016 r. będzie kolejna możliwość zmiany decyzji, również w okresie 1 kwietnia-31 lipca. Następne okna będą otwierać się systematycznie co 4 lata w terminach od początku kwietnia do końca lipca.

Zadaj pytanie: Forum

Podstawa prawna:

Ustawa z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych ( Dz. U. z 2013, poz. 1717).

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?