REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostarczenie zwolnienia lekarskiego do pracodawcy - zmiany od 2018 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska
Dostarczenie zwolnienia lekarskiego do pracodawcy - zmiany od 2018 r./fot. Fotolia
Dostarczenie zwolnienia lekarskiego do pracodawcy - zmiany od 2018 r./fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca 2018 r. będzie istniał obowiązek wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej. Nowe rozwiązanie ułatwi pracownikom dostarczanie zwolnienia lekarskiego do pracodawcy, bowiem natychmiast po wprowadzeniu zwolnienia w systemie, trafi ono do ZUS i będzie widoczne dla pracodawcy.

Zgubienie zwolnienia lekarskiego jest problemem, ale wyłącznie dla chorego. To on musi starać się o kopię od lekarza. Kłopoty skończą się w lipcu przyszłego roku

Autopromocja

Z prośbą o pomoc zgłosiła się do naszej redakcji czytelniczka, której pracodawca nie przekazał do ZUS zwolnienia lekarskiego. Zaginęło w kadrach. To spowodowało problemy z uzyskaniem zasiłku. W podobnej sytuacji znalazła się pacjentka, której w rubryce płatnika błędnie wpisano zainteresowaną, a miesiąc kalendarzowy wydłużono na zwolnieniu o jeden dzień. Problemy z rozliczeniem okresu choroby miał także pracownik państwowej instytucji, który dokument potwierdzający chorobę przekazał koledze z pracy. A ten omyłkowo podłączył go do innych dokumentów. Bywa też, że ubezpieczeni gubią zwolnienia lekarskie.

ZUS i eksperci są zgodni, że obowiązkowe wystawianie e-zwolnień rozwiązałoby te problemy.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania

Ważne prawo

Przepisy w sposób jednoznaczny wskazują, że pracownik ma 7 dni na dostarczenie do pracodawcy poświadczenia o chorobie. Jeśli tego nie zrobi, zasiłek zostanie obniżony o 25 proc. za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zwolnienia, chyba że spóźnienie nastąpiło z przyczyn od niego niezależnych. Sprawy się komplikują w przypadku zgubienia dokumentu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reguluje je par. 12 ust. 3 rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 10 listopada 2015 r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim (Dz.U. poz. 2013). Zgodnie z nim lekarz na wniosek ubezpieczonego ma przekazać mu zaświadczenie lekarskie. Nie powinno ono zawierać informacji o numerze statystycznym choroby.

– Nawet jeśli zwolnienie lekarskie zgubił pracodawca, to o jego kopię musi postarać się pracownik – tłumaczy Andrzej Strębski, niezależny ekspert ubezpieczeniowy. – Przepis nie różnicuje zasad postępowania w zależności od tego, kto takie zaświadczenie zgubił. Lekarz nie ma prawa wydać go nikomu innemu – dodaje.

– Najprostszym sposobem zabezpieczenia jest zrobienie ksero zwolnienia, na którym lekarz potwierdzi zgodność z oryginałem – wskazuje Bogusława Nowak-Turowiecka, ekspert ubezpieczeniowy w Związku Rzemiosła Polskiego.

Będzie lepiej

Problemu by nie było, gdyby szerzej stosowano e-zwolnienia. Można z nich korzystać już od początku 2016 r., ale obowiązku nie ma. Ich zaletą jest to, że od razu trafiają do ZUS i są natychmiast widoczne dla pracodawcy. – Dane identyfikacyjne pacjenta są automatycznie uzupełniane, a jego adres czy dane płatnika lekarz wybiera z listy. System podpowiada także kod literowy oraz numer statystyczny choroby, sprawdza poprawność dat – tłumaczy Radosław Milczarski z biura prasowego ZUS.

Są też plusy dla lekarza: nie musi dostarczać papierowych zwolnień do ZUS, przechowywać kopii przez trzy lata ani rozliczać się z papierowych bloczków formularzy ZUS ZLA. Zakład przygotował dla medyków specjalny interfejs dla aplikacji wykorzystywanych w placówkach medycznych, tak by formularz docierał do ZUS zdalnie.

– Elektronicznie wystawione zwolnienia muszą być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Od 1 grudnia 2017 r. lekarz będzie mógł uwierzytelniać elektroniczne zwolnienia także przy użyciu nowej formy autoryzacji, którą przygotuje i udostępni ZUS – podkreśla Radosław Milczarski.

Lekarze protestują

Obietnice ZUS nie robią wrażenia na medykach. – Trudno mi uwierzyć, że dostarczenie lekarzom do testowania nowego sposobu uwierzytelniania elektronicznych zwolnień lekarskich coś ułatwi – wyjaśnia Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. – Obecne rozwiązania też miały stanowić ułatwienie, ale wyszło inaczej: albo są czasochłonne, albo wymagają kosztownych inwestycji – dodaje.

Inne rozwiązanie przewiduje przygotowana przez resort zdrowia nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i dentysty (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 125 ze zm.). Zgodnie z nią papierowe dokumenty potwierdzające prawo wykonywania zawodu będą wydawane tylko do 30 czerwca 2018 r. Zastąpi je karta mogąca służyć też do autoryzacji dokumentów.

– Sprawą nadrzędną jest, aby wprowadzenie obowiązku wydawania e-zwolnień zostało skoordynowane z wprowadzeniem elektronicznego prawa wykonywania zawodu. To ono właśnie powinno pełnić w przyszłości autoryzacyjną funkcję imiennej pieczątki i odręcznego podpisu – dodaje Maciej Hamankiewicz.

Organizacje pracodawców nie są zadowolone z pomysłu, by z wdrożeniem obowiązkowych e-zwolnień zaczekać aż do wydania kart. – Wielu pracowników traktuje zwolnienie lekarskie jako dodatkowy urlop wypoczynkowy. Potrzebny jest instrument, by ukrócić tę patologię – mówi Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan, członek rady nadzorczej ZUS. ⒸⓅ

infoRgrafika

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA