reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Firma a ubezpieczenie > Kto może skorzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne przy rozpoczęciu prowadzenia działalności?

Kto może skorzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne przy rozpoczęciu prowadzenia działalności?

Jednym z wielu czynników jakie biorą pod uwagę początkujący przedsiębiorcy są liczne wydatki, jakie będą musieli ponosić co miesiąc w postaci podatków, czynszów, składek i innych opłat.

Składki na ubezpieczenia są jednym z większych kosztów, które trzeba pokryć bez względu na to, czy mamy zysk, czy stratę. Korzystne są w tym przypadku przepisy ustalające obniżoną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności działalność. Uregulowania te dotyczą osób, które rozpoczęły prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej po 24 sierpnia 2005 r.

Uprzywilejowanie osób podejmujących po raz pierwszy pozarolniczą działalność polega na tym, że przez okres 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności mogą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej przez siebie kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zobacz: Kogo uważa się za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą i jakim ubezpieczeniom podlega?

Zwykle podstawę pozostałych osób prowadzących działalność pozarolniczą stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak od 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (od 01 stycznia 2009r. 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek).

Porównajmy te dwie aktualnie obowiązujące podstawy:

  • 30% minimalnego wynagrodzenia i
  • 60% przeciętnego wynagrodzenia dla miesiąca listopada 2008 r. to 1770,82 zł.

Różnica w składkach od tych dwóch podstaw jest niebagatelna. W pierwszym przypadku płacimy składki w wysokości nieco ponad 100zł, a w drugim to kwota grubo ponad 700 zł. Oszczędność na składkach przez 2 pierwsze lata prowadzenia działalności to kilkanaście tysięcy złotych.

Składki na ubezpieczenia od obniżonej podstawy wymiaru mogą opłacać jedynie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, w tym wspólnicy spółki cywilnej.

Zobacz: Jak ubezpieczyć się dobrowolnie w czasie zawieszenia działalności?

Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Osoba wykonująca wolny zawód (np. adwokata, lekarza), po uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej może również opłacać składki od podstawy wymiaru nie niższej niż kwota 30% minimalnego wynagrodzenia.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Preferencyjne składki na ubezpieczenie społeczne.
Preferencyjne składki na ubezpieczenie społeczne.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama