REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ubezpieczyć się dobrowolnie w czasie zawieszenia działalności?

Ewa Zawiślak-Szatańska
Ubezpieczenie ./ Fot. Fotolia
Ubezpieczenie ./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zawieszający działalność przedsiębiorcy mogą nadal opłacać składki na ubezpieczenia, aby zapewnić sobie ciągłość ubezpieczenia. Zasady dobrowolnego przystąpienia do ubezpieczeń społecznych w trakcie zawieszenia działalności zostały ustalone odrębnie dla osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz dla wspólników jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, jawnych, komandytowych lub partnerskich.

REKLAMA

Autopromocja

OSOBY PROWADZĄCE POZAROLNICZĄ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ NA PODSTAWIE PRZEPISÓW O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ LUB  INNYCH PRZEPISÓW SZCZEGÓLNYCH

WSPÓLNICY JEDNOOSOBOWYCH SPÓŁEK Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, SPÓŁEK JAWNYCH, KOMANDYTOWYCH LUB PARTNERSKICH

PRZYSTĄPIENIE DO DOBROWOLNYCH UBEZPIECZEŃ EMERYTALNEGO I RENTOWYCH

Obowiązują zasady ogólne - zgłoszenie  i wyrejestrowanie w dowolnym momencie okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, przy czym dobrowolne ubezpieczenia ustaną również od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie albo od dnia ustania tytułu podlegania tym ubezpieczeniom,

Obowiązują zasady kontynuacji tych ubezpieczeń - a więc wniosek o objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym  i rentowymi musi być złożony w terminie 30 dni od daty ustania obowiązku ubezpieczeń społecznych w związku z zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej przez spółkę. Ubezpieczenia ustają na wniosek ubezpieczonego od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie albo od dnia ustania tytułu podlegania tym ubezpieczeniom,

PODSTAWA WYMIARU SKŁADEK

Taka, jaka obowiązywała w trakcie wykonywania działalności: 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale lub  30% minimalnego wynagrodzenia w ciągu 24 miesięcy    od rozpoczęcia działalności. Okres dobrowolnego opłacania składek emerytalnej i rentowej od 30% minimalnego wynagrodzenia podczas zawieszenia tej działalności zostanie również wliczony do pierwszych 24 miesięcy prowadzenia działalności. Jeżeli 24 miesiące upłyną w trakcie zawieszenia i opłacania w tym okresie składek od 30% minimalnego wynagrodzenia, to począwszy od 1-ego dnia 25-ego miesiąca prowadzenia działalności przedsiębiorcę będzie obowiązywała podstawa wymiaru składek nie niższa niż 60% przeciętnego wynagrodzenia.

Obowiązująca osoby kontynuujące ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a więc minimalna podstawa wymiaru składek nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Zobacz serwis: Firma a ubezpieczenie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA