Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja/wybór kandydata

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracownik w Internecie

Pracownik w Internecie zamieszcza różnego rodzaju informacje dotyczące życia prywatnego. Warto pamiętać, że obecnie rekruterzy sprawdzają kandydatów do pracy na wielu płaszczyznach. Nowym źródłem informacji o potencjalnym pracowniku są portale społecznościowe.

Trendy na rynku pracy – umiejętności przyszłości

Jakie trendy na rynku pracy się pojawiają? Na których umiejętnościach warto się skupić? Rozwój technologii cyfrowych powoduje szybkie tempo zmian w społeczeństwie, w tym także w biznesie. Wpływa to na rynek pracy, który kilkanaście lat temu wymagał posiadania tytułów naukowych, a dziś stawia na dodatkowe kompetencje – umiejętności miękkie.

Rekrutacja na własną rękę czy za pomocą firm zewnętrznych

Rekrutacja na własną rękę jest częstszym zjawiskiem niż poszukiwanie nowych pracowników za pomocą firm zewnętrznych. Dlaczego pracodawcy wolą sami pozyskiwać pracowników?

Przeprowadzanie konkursów na stanowiska kierownicze - podmioty

Przeprowadzanie konkursów na stanowiska kierownicze odbywa się za pośrednictwem określonych podmiotów. Należy do nich organizator konkursu oraz komisja konkursowa. Jakie zadania podejmują?

Konkurs na stanowiska kierownicze - procedura

Konkurs na stanowiska kierownicze wykorzystywany jest w: przedsiębiorstwach państwowych, niektórych przedsiębiorstwach publicznych, spółkach powstałych w wyniku komercjalizacji, oświacie, instytutach badawczych, instytucjach kultury, służbie zdrowia, służbie cywilnej oraz zespolonej administracji wojewódzkiej. Tak szeroki zakres zastosowania procedury konkursowej jest konsekwencją szeregu zalet, jakie przypisuje się tej metodzie obsadzania stanowisk kierowniczych

Kłamstwa w CV

Prawie połowa kandydatów do pracy kłamie już na etapie wysłanego CV. Informacje znajdujące się w dokumentach aplikacyjnych często mijają się z prawdą. Zwykle dotyczy to znajomości języków obcych i doświadczenia zawodowego.

Złapani w sieci

Zgodnie z najnowszym raportem firmy KPMG „Migracja pracowników - szansa czy zagrożenie” tylko 6 proc. firm uważa, że nie dotyczy ich problem niedoboru pracowników. W tej sytuacji działy rekrutacji sięgają po nowe narzędzia pozyskiwania kandydatów i ulepszają tradycyjnie stosowane kanały rekrutacji. Jednocześnie nadal nie wszyscy potrafią w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w stronach internetowych poświęconych karierze i uczynić z nich prawdziwe centrum rekrutacyjne.

Pracownicy wcielają się w rolę klientów

Polskie firmy, wzorem amerykańskich, zaczynają organizować pracownikom tzw. wcieleniówki. Za oceanem, np. pracownicy Harley-Davidson, kupują i serwisują motory na tych samych zasadach jak zwykli klienci.

Czy przeprowadzanie rekrutacji w lecie jest dobrym pomysłem?

W czerwcu rozstaliśmy się z jednym z naszych pracowników. W firmie nie znaleźliśmy odpowiedniego kandydata na jego miejsce. Zorganizowaliśmy więc rekrutację zewnętrzną. Jej rezultaty bardzo nas zaskoczyły. Warunki, które zaoferowaliśmy, były atrakcyjne, jednak na ofertę odpowiedziało znacznie mniej osób niż się spodziewaliśmy. Dodatkowo wielu z nich wydawało się nie podchodzić do sprawy poważnie i profesjonalnie. Czy popełniliśmy błąd, rekrutując w wakacje?

Head hunterzy szukają tylko specjalistów

Menedżerowie oraz specjaliści z nietypowymi umiejętnościami to pracownicy, których najczęściej szukają firmy head- hunterskie. Polacy chętnie zmieniają pracę, ale coraz rzadziej godzą się na zatrudnienie za granicą.

Rekrutacja wewnętrzna czy zewnętrzna?

Gdy pojawia się w firmie konieczność obsadzenia wyższego stanowiska, niektóre organizacje wybierają kandydata spośród osób już zatrudnionych. Inne chętniej widziałyby u siebie osobę nową, pozyskaną z zewnątrz. Co przemawia za pierwszym, a co za drugim sposobem rekrutacji?

W firmach brakuje przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników fizycznych

Kłopoty pracodawców ze znalezieniem specjalistów spowodowane są nie tylko wyjazdem wielu z nich do pracy za granicą, ale wynikają przede wszystkim z niedopasowanego systemu edukacji do potrzeb rynku pracy.

Trzeba znać nie tylko język, ale i firmę

Coraz częściej rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami do pracy prowadzone są po angielsku. Nie dotyczy to tylko firm zagranicznych, ale również polskich. Sama znajomość języka jednak nie wystarczy, aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy.

Firma zatrudniająca studenta ponosi niższe koszty

Pracodawcy szukają pracowników nie tylko przez ogłoszenia, ale także na uczelniach wyższych. Studenci mogą okazać się dobrymi pracownikami, za których nie trzeba opłacać składek do ZUS.

Poliglota na wagę złota

Bardzo dobra, a coraz częściej biegła znajomość języków obcych to jedno z podstawowych kryteriów w procesie rekrutacji. Na ile znajomość języka angielskiego wśród Polaków jest adekwatna do wymagań rynku pracy? Czy pracownik posługujący się biegle ogólnym językiem obcym przygotuje dla nas umowę lub poprowadzi negocjacje?

Jak i gdzie szukać atrakcyjnych i aktualnych ofert pracodawców

Specjaliści od rekrutacji twierdzą, że w Polsce od ponad roku jest rynek pracownika. To jest najlepszy moment na znalezienie lepszej, ciekawszej pracy. Ważne jest jednak, aby szukać jej systematycznie i w różnych miejscach: agencjach pośrednictwach pracy, portalach rekrutacyjnych i branżowych.

Jak ułożyć dobry test

Specjaliści HR, podobnie jak nauczyciele w szkołach, wykładowcy na uczelniach i egzaminatorzy w ośrodkach szkoleniowych, wiedzą, że test jest przydatny tylko do ściśle określonych celów. Źle zredagowany test, nieprawidłowo oceniony, niespójny z celami, którym służy, może przynieść więcej szkody niż pożytku. W procesach rekrutacji pracowników zły test nie tylko uniemożliwi znalezienie odpowiednich ludzi do pracy, ale i zaszkodzi wizerunkowi firmy.

Pracodawcy chętniej stosują legalne formy zatrudnienia

Rozpoczynając rekrutację pracowników na Ukrainie, firmy doradztwa personalnego skupiały się na pracownikach sezonowych i budowlanych. Obecnie rekrutują fachowców z różnych dziedzin, od kelnerów do informatyków.

Kandydat pod lupą

Assessment centre to coraz bardziej popularny system oceny kompetencji kandydatów do pracy. Używa się już polskich określeń tego procesu - centrum oceny lub bardziej trafnie ocena zintegrowana. Wiele firm stosuje AC również wobec zatrudnionych pracowników w celach zaplanowania ścieżki ich dalszego rozwoju w strukturach organizacji i związanego z tym określenia potrzeb rozwojowych. Wówczas, ze względu na zmianę celu, metodę nazywamy development centre.

Od rekrutacji do kalkulacji

Rozmowa z Robertem Żelewskim, prezesem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, dyrektorem zarządzającym ds. HR w Animex Sp. z o.o., członkiem Rady Programowej „Personelu i Zarządzania”

Równość płci

Obecna sytuacja na rynku pracy sprawia, że skuteczna rekrutacja staje się jednym z kluczowych zagadnień polityki personalnej. Jak powinien postępować pracodawca podczas naboru kandydatów i na co ma zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszego specjalistę i nie zostać posądzonym np. o dyskryminację?

Kandydat zidentyfikowany

Zmieniający się rynek pracy, który obecnie należy do kandydatów, powoduje, że proces rekrutacji nie należy do łatwych. Pracodawca dodatkowo musi zwracać szczególną uwagę na wymogi prawne podczas naboru pracowników, a zwłaszcza dotyczące danych osobowych i ich ochrony.

W jaki sposób odbudować zespół sprzedaży

PROBLEM Jestem szefem zespołu sprzedaży. Niestety, ostatnio kilku handlowców odeszło do konkurencji. Muszę zatem odbudować dział. Na co szczególnie mam zwrócić uwagę, aby zespół tym razem przetrwał dłużej?

Najtańszy jest pracownik z internetowej sieci

Internetowa platforma Intauz umożliwia pracodawcom bezkosztową rekrutację pracowników, a szukającym pracy szybsze jej znalezienie.

Czy w ogłoszeniu można określić płeć kandydata do pracy

PYTANIE Od kilku miesięcy poszukuję pracy. Znalazłem ogłoszenie na stanowisko recepcjonistki. Spełniałem wszystkie kryteria poza płcią. Mimo to postanowiłem przesłać swoje CV i list motywacyjny. Niestety, nie zostałem nawet zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Osoba zajmująca się rekrutacją w tej firmie powiedziała mi, że na stanowisko recepcjonistki poszukiwane są wyłącznie kobiety. Czy treść ogłoszenia prasowego jednoznacznie preferującego płeć nie jest przejawem dyskryminacji?

Czy staż pracy może być kryterium różnicowania świadczeń ze stosunku pracy

W praktyce dość powszechnie uważa się, że dłuższy staż pracy danego pracownika uzasadnia korzystniejsze kształtowanie warunków pracy. Zdarza się jednak także, że nowo przyjmowani pracownicy kuszeni są warunkami korzystniejszymi od pracowników już zatrudnionych ze względu na aktualną sytuację na rynku pracy. Czy takie działanie pracodawców nie jest przejawem dyskryminacji?

Rekrutacja on-line

Ułatwienie dostępu do odpowiednich miejsc pracy, możliwość dopasowania własnych kwalifikacji do oczekiwań pracodawcy, zmniejszenie ryzyka pozbawienia miejsca pracy to największe korzyści z zastosowania nowoczesnych narzędzi informatycznych. Dzięki nim wielu Polaków przebywających za granicą będzie miało szansę na znalezienie zatrudnienia w kraju.

W umowach można domagać się dłuższego urlopu, a nawet pokrycia kosztów ochrony

Przeżywamy dzisiaj prawdziwy renesans swobody umów, również tych pracowniczych. Wolno wszystko, co nie jest wyraźnie zabronione, zaś granice tego, co wolno, są określone bardzo daleko.

Internetowa Aukcja Zleceń jako nowoczesna forma pracy

Praca na podstawie umowy o pracę może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną. W ten sam sposób mogą być świadczone usługi na podstawie umów cywilnoprawnych.

Czy pracodawca może telefonicznie zasięgnąć opinii o pracowniku u poprzedniego pracodawcy

PROBLEM
Chcemy zatrudnić pracownika. Jedyne, co nam przedstawił, to świadectwo pracy z poprzedniego zakładu pracy. Ze świadectwa wiemy, że z poprzednim pracodawcą rozstał się za porozumieniem stron. Pracownik nie przedłożył nam żadnych referencji, opinii, więc nie wiemy, jak układała mu się współpraca w poprzedniej firmie. Czy możemy zatelefonować do poprzedniego zakładu pracy, aby zapytać, jakim był pracownikiem? Chcemy wiedzieć, czy należycie wywiązywał się ze swoich obowiązków i czy nie był konfliktowym pracownikiem. Czy dzwoniąc do poprzedniego zakładu pracy nie naruszymy prawa?

Potrzebne strategie na chude czasy

Zarządy firm muszą sobie odpowiedzieć na pytanie - co mogą zrobić, aby przyciągnąć ludzi do pracy i ich zatrzymać. Zmiana sytuacji na rynku pracy wymusza zmianę myślenia o przyszłości swoich firm.

Pracodawcy muszą bardziej aktywnie poszukiwać nowych pracowników

Warunki na rynku pracy dyktują dziś pracownicy, o których trzeba często toczyć walkę z konkurencją. Pracodawcy muszą stosować coraz bardziej niestandardowe metody rekrutacji.

Jobsharing - nowa forma zatrudnienia

Jobsharing to nowa, nieuregulowana jeszcze wprost w Kodeksie pracy forma zatrudnienia. Umożliwia wykonywanie pracy na jednym stanowisku przez kilku pracowników.

Kultura przyciąga najlepszych

Gdzie szukać najbardziej wartościowych pracowników? Jak ich pozyskać, jak nimi kierować? Co robić, aby mogli się rozwijać? Jakich używać metod, by zatrzymać utalentowanych ludzi w firmie? Te zagadnienia były tematem konferencji „Magia rozwoju talentów”.

Assessment center - zintegrowany sprawdzian kompetencji

Badanie metodą ośrodka oceny (assessment center, w skrócie: AC) – zwane też oceną zintegrowaną – może mieć cel rozwojowy lub selekcyjny. W opisanym obok przypadku dokonano AC selekcyjnego, aby zatrudnić optymalnego kandydata na stanowisko.

Od czego zależy trafność oceny potencjału zawodowego kandydata

PROBLEM Jako firma planująca zatrudnienie większej ilości osób na stanowiska związane z obsługą klienta, chcielibyśmy zbadać potencjał zawodowy nowych kandydatów. Co zrobić, żeby nasze badanie było trafne?

Omnibus czy gwiazda

Konsekwencje źle przeprowadzonej rekrutacji, a co za tym idzie nieprawidłowego doboru pracowników, mogą być odczuwane latami. Niestety zbyt często podczas rozmowy kwalifikacyjnej osoby prowadzące rekrutację zawierzają swojej intuicji zamiast wykorzystać bardziej obiektywną metodę doboru kandydatów. Narzędziem, które może stać się niezwykle przydatne podczas rekrutacji jest odpowiednio zastosowana reguła decyzyjna.

Czekając na kometę

Firma nie stworzy przewagi konkurencyjnej działając w ten sam sposób, co inne organizacje. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na jakość procesu obsady stanowiska, nie tylko z punktu widzenia ponoszonych kosztów, ale także możliwości realizacji celów biznesowych. Jak przeprowadzić rekrutację i selekcję pracowników, aby nie ponieść zbędnych wydatków i nie stracić renomy na rynku pracy?

Łowcy głów w galerii sztuki

Zdaniem Daniela H. Pinka, autora książki „Naród ludzi wolnych”, absolwenci akademii sztuk pięknych stają się najbardziej poszukiwanymi osobami na amerykańskim rynku pracy. Co ciekawe, nie chodzi o angaż w galerii, muzeum lub agencji reklamowej, ale o najwyższe stanowiska menedżerskie w międzynarodowych korporacjach. Czy oznacza to, że headhunterzy polując na mistrzów zarządzania będą odwiedzali akademie medyczne, pracownie malarskie bądź studia nagraniowe?