REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrzebne strategie na chude czasy

Krzysztof Bień

REKLAMA

Zarządy firm muszą sobie odpowiedzieć na pytanie - co mogą zrobić, aby przyciągnąć ludzi do pracy i ich zatrzymać. Zmiana sytuacji na rynku pracy wymusza zmianę myślenia o przyszłości swoich firm.

Rozmowa z Jackiem Poświatą, dyrektorem zarządzającym McKinsey & Company Polska

- Wyniki badania wskazują, że dziewięciu na dziesięciu menedżerów w Polsce z wielkim zadowoleniem patrzy na kondycję polskiej gospodarki. Nieco tylko mniej tak myśli o swoich własnych firmach. Czy to jakiś ewenement?
- McKinsey prowadzi badania wśród menedżerów w świecie. Równie optymistyczni są menedżerowie z innych rynków wschodzących, na przykład z Indii. Nieco tylko mniejszymi optymistami są Chińczycy. Nieco inaczej wygląda sytuacja w krajach rozwiniętych. W USA już tylko 30 proc. menedżerów uznaje się za optymistów.

- Czym tłumaczyć aż tak duży optymizm polskich menedżerów?

- Firmy mają dobre wyniki, gospodarka polska szybko się rozwija, gospodarka światowa, przynajmniej jeszcze parę tygodni temu też rozwijała się dobrze, nie ma więc się czemu dziwić.

- Najwięcej optymizmu widać w odpowiedziach na pytanie o skutki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Czy polscy menedżerowie dobrze wykorzystują tę szansę dla swoich firm?
- Nie ulega wątpliwości, że stanie się przez Polskę częścią rynku europejskiego miało pozytywny wpływ na sytuację gospodarki i firm. Wzrosła wielkość eksportu, wzrosły polskie inwestycje za granicą, co oznacza, że polscy przedsiębiorcy coraz bardziej uczestniczą w globalizacji. Pytanie - czy wystarczająco? Inwestycje polskich firm za granicą bardzo się zwiększają, ale są wciąż dużo mniejsze niż zagranicznych w Polsce. Jednocześnie polskim firmom wyrasta konkurencja na poziomie regionalnym, ze strony firm z innych krajów Europy Środkowej. Trend jest więc pozytywny, ale powinniśmy być bardziej ambitni.

- Może polscy przedsiębiorcy nie odczuwają potrzeby inwestowania za granicą?
- Dość często słyszę taki właśnie argument: przecież polski rynek jest tak duży, więc nie ma potrzeby wychodzić na zewnątrz i korzystać z możliwości, jakie stwarza dziś coraz łatwiejszy dostęp do innych rynków. To dobre podejście, ale w czasie bardzo dobrej koniunktury we własnym kraju. Tymczasem tłuste lata mogą się skończyć. Wtedy wygrywać będą silniejsze firmy, te które już dziś uczą się wykorzystywać możliwości, jakie daje globalizacja. Wydaje się, że w Polsce częściej dostrzegają to mniejsze firmy niż większe.

- Może szefowie mniejszych firm mają większy głód sukcesu?
- Raczej silniejsze poczucie zagrożenia, że jak nie stanę się liderem i moja firma nie będzie się dostatecznie dynamicznie rozwijać, to zostanie przejęta. Ale to właśnie największe firmy powinny śmielej wychodzić na zagraniczne rynki, bo one mają większy potencjał.

- Jeśli mowa o zagrożeniach, menedżerowie najczęściej wskazują na sytuację na rynku pracy. Wielu pracowników wyjechało, ci, co zostali, stawiają wyższe wymagania płacowe, a menedżerowie sprawiają wrażenie jakby byli tym zaskoczeni. Czy rosnące koszty pracy mogą być zagrożeniem dla firm w Polsce?

- Rzeczywiście można zrozumieć ten niepokój ze strony firm. Sytuacja z pracownikami różnie układa się w różnych branżach i w różnych częściach Polski. Faktycznie są przykłady firm, gdzie koszty pracy w ostatnim czasie znacząco wzrosły. Jednocześnie jednak są firmy, które otwierają nowe fabryki i wcale nie mają problemów z pracownikami, wręcz przeciwnie - u nich ludzie chcą pracować. Zarządy firm muszą więc sobie odpowiedzieć na pytanie - co mogą zrobić, aby przyciągnąć ludzi do pracy i ich zatrzymać. I wcale nie zawsze chodzi tu o wysokość płac, choć to element bardzo istotny. Wiele firm wciąż jeszcze nie widzi potrzeby zarządzania talentami swoich pracowników, podnoszenia ich kwalifikacji.

- Czy sytuacja na rynku pracy może zmienić podejście menedżerów?
- Coraz więcej się o tym mówi. Patrząc na doświadczenia światowe szefowie największych firm 20-30 procent swojego czasu powinni poświęcać kadrze. Nie w sensie administrowania, ale podnoszenia jej kwalifikacji i planowania rozwoju zawodowego. Niestety w Polsce bieżące sprawy pochłaniają większość czasu menedżerów.

- Myśli pan, że gdy za rok zapytamy menedżerów, czy są równie optymistami jak obecnie, odpowiedź będzie podobna?
- Trudno spekulować, ale ostatnie wahania na rynkach mogą się przyczynić do pewnego zrewidowania tego optymizmu. Menedżerowie, z którymi rozmawialiśmy wiosną, byli pełni entuzjazmu. Dziś, po wahaniach koniunktury na światowych giełdach, takich optymistów jest mniej.


MCKINSEY W ŚWIECIE I W POLSCEMcKinsey & Co. to firma doradztwa strategicznego. Konsultanci McKinsey & Co. z ponad 85 biur w 46 krajach doradzają w kwestiach strategii, działalności operacyjnej, organizacji i technologii. W ciągu 14 lat obecności w Polsce doradzali czołowym firmom w szeregu branż, takich jak bankowość, ubezpieczenia, telekomunikacja, elektroenergetyka i sektor paliwowy, transport, przemysł, dobra konsumpcyjne.

Jacek Poświata, dyrektor zarządzający McKinsey & Company Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

  Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

  REKLAMA

  Podwyżki w sferze budżetowej. Nawet 16000 zł miesięcznie będą zarabiać pracownicy kolejnej instytucji

  Podwyżki wynagrodzeń w najbliższym czasie otrzymają pracownicy Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Zarobki w tej instytucji wzrosną z poziomu 5000–15000 zł do 6000–16000 zł. Pracownicy CUPT dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Działalność socjalna. Wysokość świadczenia urlopowego w 2024 r.

  Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego tworzącego zfśs. W jakiej wysokości przysługuje świadczenie urlopowe w 2024 r.?

  REKLAMA