REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy muszą bardziej aktywnie poszukiwać nowych pracowników

Joanna Kotzian
Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

REKLAMA

Warunki na rynku pracy dyktują dziś pracownicy, o których trzeba często toczyć walkę z konkurencją. Pracodawcy muszą stosować coraz bardziej niestandardowe metody rekrutacji.

Chociaż media stale informują o problemach z pozyskaniem pracowników, wzroście płac i emigracji zarobkowej, wielu pracodawców wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że ostatnie dwa lata całkowicie zmieniły sytuację na polskim rynku pracy. Warunki dyktują dziś pracownicy, o których trzeba często toczyć walkę z konkurencją. I to nie tylko krajową, ale także z firmami irlandzkimi, brytyjskimi czy norweskimi, które kuszą polskich specjalistów atrakcyjnymi wynagrodzeniami. Korzystanie z tego samego repertuaru narzędzi rekrutacyjnych co trzy lata temu nie tylko nie przynosi oczekiwanych rezultatów, ale naraża firmę na niepotrzebne koszty. Nieznajomość realiów rynku to grzech pierworodny pracodawców.

Narzędzia rekrutacji

Kiedyś w odpowiedzi na ogłoszenie rekrutacyjne, bez względu na oferowane stanowisko, przychodziły setki CV. Pracodawcy poszukiwali narzędzi, które wsparłyby ich w procesie wyłaniania z tej masy najlepszych kandydatów. Dziś na ofertę, nawet niewymagającą unikalnych umiejętności, odpowiada kilka osób, i często nie ma wśród nich nikogo, kto spełniałby wymagania rekrutacyjne. Niektórzy pracodawcy ponawiają ogłoszenia, licząc, że w końcu zgłosi się jakiś zmotywowany i kompetentny kandydat. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest podjęcie dodatkowych działań, które przyspieszą rekrutację i - w konsekwencji - obniżą jej koszty.

Repertuar narzędzi dotarcia musi być oczywiście dostosowany do grupy docelowej, jednak budując mediaplan, warto zwrócić uwagę na dwie sprawy. Po pierwsze, na rosnące znaczenie internetu w rekrutacji. Ogłoszenia prasowe przeglądają przede wszystkim osoby zmotywowane do zmiany pracy, ogłoszenia internetowe natomiast wszyscy, którzy kiedyś zarejestrowali się w serwisach rekrutacyjnych i zamówili powiadomienia o ofertach.

Dziś, najczęściej z ciekawości lub w ramach przemyślanej strategii monitorowania rynku, przeglądają oferty pracy i .... automatycznie wysyłają CV w odpowiedzi na te, które wydają się im szczególnie interesujące. Rośnie także popularność serwisów społecznościowych, które stają się codziennym narzędziem pracy head-huntera.

Jedną z najistotniejszych zmian, jakie obserwujemy w realizowanych procesach rekrutacyjnych, jest upowszechnienie się poszukiwań bezpośrednich. Kiedyś metoda ta wykorzystywana była tylko przy wysokich stanowiskach menedżerskich, dziś pomoc profesjonalnych łowców głów, którzy dokładnie zanalizują rynek i dotrą do najlepszych kandydatów, staje się często nieodzowna już na stanowiskach specjalistycznych.

Pracodawcy nie zawsze chcą przyjąć do wiadomości zmianę realiów rynkowych. Ich doświadczenia sprzed lat, gdy mogli przebierać w kandydatach, powodują, że trudno im się przestawić - oczekują, że zgłosi się ideał, który nie tylko będzie posiadał niezbędne kompetencje, ale także wykaże bardzo wysoki poziom motywacji do pracy i znakomicie wpisze się w kulturę organizacyjną firmy. To wszystko jest oczywiście ważne, ale w sytuacji znacznego deficytu specjalistów trzeba właściwie rozłożyć priorytety, no i mieć świadomość konsekwencji przedłużającej się rekrutacji. Czasami warto nieco podnieść wynagrodzenie lub obniżyć wymagania.

Polityka wynagrodzeń

Najlepsi kandydaci nie czekają dziś na oferty. Mają ich równocześnie kilka od różnych pracodawców. Dlatego niezwykle istotne jest, by nie przedłużać niepotrzebnie podejmowania decyzji o zatrudnieniu wybranej osoby. W przeciwnym wypadku, zniecierpliwiona, skorzysta z oferty innego pracodawcy, nawet jeśli nie jest ona wcale bardziej atrakcyjna.

Wprawdzie dynamika wynagrodzeń w ciągu ostatniego roku była w Polsce imponująca, ale wciąż wielu pracodawców przedstawia kandydatom ofertę, która ma się nijak do obecnych realiów rynkowych. Nie chodzi oczywiście o to, by pracodawcy rywalizowali ze sobą o kandydata wyłącznie wysokością wynagrodzenia, konieczne jest jednak takie kształtowanie polityki wynagrodzeń, by przyciągnąć do firmy odpowiednich kandydatów i utrzymać istniejący zespół.

Nawet jeśli atmosfera w firmie jest świetna, perspektywa uzyskania u innego pracodawcy wynagrodzenia wyższego o 30% skusi nawet najbardziej oddanego pracownika, nie mówiąc o kandydacie do pracy. Większość pracodawców ma świadomość wagi problemu, stąd rosnąca popularność raportów płacowych, które dostarczają wiarygodnych (pochodzących od firm z tej samej branży lub regionu) danych na temat oferty rynku. Pamiętajmy o tym, że także do kandydatów docierają z rynku dane o wynagrodzeniach, są zatem coraz bardziej świadomi wartości swoich kompetencji.

Bez względu na sytuację rynkową, kandydat do pracy powinien być traktowany podmiotowo i z szacunkiem. Wprawdzie coraz rzadziej zdarzają się na spotkaniach rekrutacyjnych pytania o planowanie rodziny, a pracodawcy są coraz bardziej świadomi tego, że odmówienie zatrudnienia ze względu na wiek czy płeć kandydata to przejaw dyskryminacji, wciąż jednak dość powszechne jest np. pozostawianie oferty kandydata bez odpowiedzi. Zdarzają się też sytuacje, gdy pracodawca zapomina powiadomić kandydata o zmianie terminu spotkania rekrutacyjnego. To wszystko wpływa na poziom zainteresowania kandydata ofertą i może zdecydować o jej odrzuceniu.

Wizerunek pracodawcy

Wielu pracodawców wciąż nie przywiązuje należytej wagi do kwestii wizerunku firmy, tymczasem na naszych oczach zaczyna się rozgrywać prawdziwa wojna o talenty. W wojnie tej wygrają firmy, które potrafią przekonać kandydatów, że ich oferta jest najbardziej atrakcyjna. I nie chodzi tu wyłącznie o kwestie finansowe, ale także o takie wartości, jak możliwości rozwoju, dobra atmosfera pracy, wysokie standardy prowadzenia biznesu.

Część pracodawców planuje na ten rok szerokie kampanie wizerunkowe. Przy ich organizacji warto jednak także przyjrzeć się poziomowi satysfakcji zespołu. Trudno wyobrazić sobie gorzej wydane pieniądze, niż w sytuacji, gdy w reklamach firma powtarza jak mantrę: jesteśmy najlepszym pracodawcą w branży, a tymczasem, jej pracownicy są źródłem całkowicie odmiennych opinii.

Joanna Kotzian, manager, Grupa HRK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  REKLAMA