Rekrutacja on-line
REKLAMA
Platforma e-Dialog sposobem na rozwiązanie problemów ze znalezieniem pracowników
REKLAMA
Problem emigracji zarobkowej Polaków był jednym z dominujących tematów konferencji zorganizowanej na początku października przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych w Warszawie. Na spotkaniu Joanna Kluzik-Rostkowska, minister pracy i polityki społecznej, potwierdziła, że w realizowanym programie „Powroty” skierowanym do Polaków przebywających na emigracji Ministerstwo Pracy wykorzysta innowacyjne rozwiązania informatyczne projektu „Platforma e-Dialog”.
Szansa dla emigrantów
Głównym zadaniem projektu „Platforma e-Dialog” jest pomoc emigrantom przebywającym głównie w Wielkiej Brytanii i Irlandii w znalezieniu zatrudnienia w Polsce. Zdaniem J. Kluzik-Rostkowskiej jest to szczególnie istotne rozwiązanie dla polskiego rynku pracy, z którego nadal odpływają wykwalifikowani pracownicy. Według ostatnich danych CBOS około 1,1 miliona Polaków szuka pracy lub jest zatrudnionych w krajach UE.
Jak działa system
„Platforma e-Dialog” jest systemem informatycznym usprawniającym proces zarządzania zasobami ludzkimi w małych i średnich firmach. Za pośrednictwem tego systemu przedsiębiorca będzie mógł poprowadzić rekrutację on-line i sprawdzić kwalifikacje kandydata, bez konieczności jego podróży do kraju. Zarówno pracodawca, jak i osoba poszukująca pracy będą mogli korzystać z dostępnych narzędzi bezpłatnie.
W systemie „Platforma e-Dialog” będzie wyodrębnionych kilka modułów, wśród nich „Zarządzanie personelem”. Umożliwi on wprowadzanie informacji kadrowych o pracownikach, rejestrowanie oraz opis kompetencyjny projektów, zadań realizowanych przez pracowników, aktualizacje profilów kompetencyjnych pracowników oraz tworzenie raportów.
REKLAMA
Moduł przyczyni się też do rozszerzenia możliwości nadzoru nad kadrami pracodawcy. Dzięki niemu pracodawca będzie miał możliwość założenia kartoteki pracownika, gromadzenia informacji o pracowniku. System pozwoli na określanie: profilów kompetencyjnych pracowników z wykorzystaniem opinii kierownika, pracownika (samoocena), wyników szkoleń, wykształcenia oraz posiadanego doświadczenia zawodowego, a także stałe nadzorowanie zadań i przypominanie o obowiązkach pracodawcy. Wprowadzane w module „Zarządzanie personelem” dane umożliwią z kolei przygotowywanie różnego rodzaju raportów.
- Mamy nadzieję, że dla wielu Polaków pracujących za granicą rekrutacja on-line będzie szansą na znalezienie interesującej i satysfakcjonującej, także pod względem finansowym, pracy. W „Platformie e-Dialog” staraliśmy się konstruować narzędzia, które pomogłyby w rozwiązaniu problemów rynku pracy, a niewątpliwie jednym z obecnie najważniejszych jest emigracja zarobkowa Polaków do krajów UE - komentuje Tomasz Buchalczyk, koordynator projektu „Platforma e-Dialog”.
Na konferencji potwierdzono, że nadzieję na powodzenie projektu „Platforma e-Dialog” dają ostatnie sondaże wykonane przez TNS OBOP. Wynika z nich, że aż 62 proc. ankietowanych rozważających kontakt z przyszłym pracodawcą w celach rekrutacyjnych deklaruje chęć i gotowość do skorzystania z komunikatorów internetowych, wideo-konferencji, sms-ów lub chatów. Coraz częściej rekrutacja oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych, przeprowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi IT, staje się atrakcyjnym sposobem budowania kariery zawodowej i szansą dla wielu Polaków na znalezienie w Polsce zatrudnienia.
Tomasz Kozłowski
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat