REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja on-line

Tomasz Kozłowski

REKLAMA

Ułatwienie dostępu do odpowiednich miejsc pracy, możliwość dopasowania własnych kwalifikacji do oczekiwań pracodawcy, zmniejszenie ryzyka pozbawienia miejsca pracy to największe korzyści z zastosowania nowoczesnych narzędzi informatycznych. Dzięki nim wielu Polaków przebywających za granicą będzie miało szansę na znalezienie zatrudnienia w kraju.

Platforma e-Dialog sposobem na rozwiązanie problemów ze znalezieniem pracowników

REKLAMA

Autopromocja

Problem emigracji zarobkowej Polaków był jednym z dominujących tematów konferencji zorganizowanej na początku października przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych w Warszawie. Na spotkaniu Joanna Kluzik-Rostkowska, minister pracy i polityki społecznej, potwierdziła, że w realizowanym programie „Powroty” skierowanym do Polaków przebywających na emigracji Ministerstwo Pracy wykorzysta innowacyjne rozwiązania informatyczne projektu „Platforma e-Dialog”.

Szansa dla emigrantów

Głównym zadaniem projektu „Platforma e-Dialog” jest pomoc emigrantom przebywającym głównie w Wielkiej Brytanii i Irlandii w znalezieniu zatrudnienia w Polsce. Zdaniem J. Kluzik-Rostkowskiej jest to szczególnie istotne rozwiązanie dla polskiego rynku pracy, z którego nadal odpływają wykwalifikowani pracownicy. Według ostatnich danych CBOS około 1,1 miliona Polaków szuka pracy lub jest zatrudnionych w krajach UE.

Jak działa system

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Platforma e-Dialog” jest systemem informatycznym usprawniającym proces zarządzania zasobami ludzkimi w małych i średnich firmach. Za pośrednictwem tego systemu przedsiębiorca będzie mógł poprowadzić rekrutację on-line i sprawdzić kwalifikacje kandydata, bez konieczności jego podróży do kraju. Zarówno pracodawca, jak i osoba poszukująca pracy będą mogli korzystać z dostępnych narzędzi bezpłatnie.

W systemie „Platforma e-Dialog” będzie wyodrębnionych kilka modułów, wśród nich „Zarządzanie personelem”. Umożliwi on wprowadzanie informacji kadrowych o pracownikach, rejestrowanie oraz opis kompetencyjny projektów, zadań realizowanych przez pracowników, aktualizacje profilów kompetencyjnych pracowników oraz tworzenie raportów.

REKLAMA

Moduł przyczyni się też do rozszerzenia możliwości nadzoru nad kadrami pracodawcy. Dzięki niemu pracodawca będzie miał możliwość założenia kartoteki pracownika, gromadzenia informacji o pracowniku. System pozwoli na określanie: profilów kompetencyjnych pracowników z wykorzystaniem opinii kierownika, pracownika (samoocena), wyników szkoleń, wykształcenia oraz posiadanego doświadczenia zawodowego, a także stałe nadzorowanie zadań i przypominanie o obowiązkach pracodawcy. Wprowadzane w module „Zarządzanie personelem” dane umożliwią z kolei przygotowywanie różnego rodzaju raportów.

- Mamy nadzieję, że dla wielu Polaków pracujących za granicą rekrutacja on-line będzie szansą na znalezienie interesującej i satysfakcjonującej, także pod względem finansowym, pracy. W „Platformie e-Dialog” staraliśmy się konstruować narzędzia, które pomogłyby w rozwiązaniu problemów rynku pracy, a niewątpliwie jednym z obecnie najważniejszych jest emigracja zarobkowa Polaków do krajów UE - komentuje Tomasz Buchalczyk, koordynator projektu „Platforma e-Dialog”.

Na konferencji potwierdzono, że nadzieję na powodzenie projektu „Platforma e-Dialog” dają ostatnie sondaże wykonane przez TNS OBOP. Wynika z nich, że aż 62 proc. ankietowanych rozważających kontakt z przyszłym pracodawcą w celach rekrutacyjnych deklaruje chęć i gotowość do skorzystania z komunikatorów internetowych, wideo-konferencji, sms-ów lub chatów. Coraz częściej rekrutacja oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych, przeprowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi IT, staje się atrakcyjnym sposobem budowania kariery zawodowej i szansą dla wielu Polaków na znalezienie w Polsce zatrudnienia.

Tomasz Kozłowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA