REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy chętniej stosują legalne formy zatrudnienia

Krzysztof Polak

REKLAMA

Rozpoczynając rekrutację pracowników na Ukrainie, firmy doradztwa personalnego skupiały się na pracownikach sezonowych i budowlanych. Obecnie rekrutują fachowców z różnych dziedzin, od kelnerów do informatyków.

Polskie konsulaty na Ukrainie wydają kilkanaście tysięcy wiz pracowniczych miesięcznie. Najbardziej oblegany konsulat lwowski wydaje ponad 300 wiz pracowniczych dziennie, a mimo to ludzie czekają tam tygodniami na złożenie dokumentów.

Autopromocja

- Kilka lat temu nastawialiśmy się na poszukiwanie ukraińskich pracowników sezonowych. Obecnie rekrutujemy tam kelnerów, kasjerki, ale też operatorów maszyn, kierowców, kończąc na informatykach czy inżynierach - mówi Andrzej Krokus z EastWestLink, polskiej firmy zajmującej się pozyskiwaniem wykwalifikowanych pracowników za naszą wschodnią granicą.

Zasięg rekrutacji

Pracownicy z Ukrainy trafiają do Polski różnymi drogami. Część z nich wykorzystuje znajomości i chce się dorobić przy pracach sezonowych. Inni trafiają przez wyspecjalizowane agencje. Metody i techniki naboru są rożne.

- Przepisy dotyczące możliwości podjęcia pracy w Polsce przez Ukraińców nie są zadowalające zarówno dla nich samych, jak i dla polskich pracodawców, co sprawia, że działalność rekrutacyjna ma mocno ograniczony zasięg. Dopóki polski ustawodawca nie otworzy zagranicznym fachowcom perspektywy długoterminowej pracy i pobytu w Polsce, ich transfer nie zaspokoi potrzeb rynku pracy - ocenia Viacheslav Stetsko, konsultant firmy doradczej Capful Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Procedury wizowe

Do tego roku większość Ukraińców pracowała nielegalnie, korzystając z wiz turystycznych.

- Ocenia się, że transfer obywateli Ukrainy do pracy w Polsce dochodził nawet do 150 tys. osób rocznie. Jednak większość z nich to byli pracownicy sezonowi, którzy przyjeżdżali nawet na kilka tygodni do np. zbioru truskawek czy do pracy na konkretnej budowie - mówi Andrzej Krokus.

Sytuacja zaczęła się zmieniać w 2006 roku po wprowadzaniu ułatwień wizowych. Drugim momentem krytycznym było przystąpienie Polski do strefy Schengen.

Popyt na rekrutację

Dziś polscy przedsiębiorcy są ostrożniejsi. Nie chcą zatrudniać na czarno. Zwłaszcza pracodawcy przygraniczni obawiają się kontroli inspekcji pracy, ale nie tylko - również kontrolerów celnych. Przygotowywana nowelizacja ustawy o cudzoziemcach da prawdopodobnie uprawnienia kontrolne także Straży Granicznej. Ryzyko związane z nieformalnym zatrudnianiem jest obecnie zbyt wielkie. Tym bardziej rośnie znaczenie usług oferowanych przez firmy rekrutacyjne, które dostarczają wykwalifikowanych pracowników, gotowych do podjęcia pracy w Polsce, na którą jest największe zapotrzebowanie.

- Zanim kandydat zostanie ostatecznie zaakceptowany, musimy wyrobić mu wizę i dostarczyć go do Polski. Po przyjeździe polski pracodawca ma tydzień na sprawdzenie kwalifikacji pracownika. Jeśli je akceptuje, proces rekrutacji zostaje zamknięty - mówi Andrzej Krokus.

Krzysztof Polak

krzysztof.polak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia).

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Ważne: dzisiaj protest rolników w Warszawie

  Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  REKLAMA

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  REKLAMA

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  REKLAMA