REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy chętniej stosują legalne formy zatrudnienia

Krzysztof Polak

REKLAMA

Rozpoczynając rekrutację pracowników na Ukrainie, firmy doradztwa personalnego skupiały się na pracownikach sezonowych i budowlanych. Obecnie rekrutują fachowców z różnych dziedzin, od kelnerów do informatyków.

Polskie konsulaty na Ukrainie wydają kilkanaście tysięcy wiz pracowniczych miesięcznie. Najbardziej oblegany konsulat lwowski wydaje ponad 300 wiz pracowniczych dziennie, a mimo to ludzie czekają tam tygodniami na złożenie dokumentów.

REKLAMA

Autopromocja

- Kilka lat temu nastawialiśmy się na poszukiwanie ukraińskich pracowników sezonowych. Obecnie rekrutujemy tam kelnerów, kasjerki, ale też operatorów maszyn, kierowców, kończąc na informatykach czy inżynierach - mówi Andrzej Krokus z EastWestLink, polskiej firmy zajmującej się pozyskiwaniem wykwalifikowanych pracowników za naszą wschodnią granicą.

Zasięg rekrutacji

Pracownicy z Ukrainy trafiają do Polski różnymi drogami. Część z nich wykorzystuje znajomości i chce się dorobić przy pracach sezonowych. Inni trafiają przez wyspecjalizowane agencje. Metody i techniki naboru są rożne.

- Przepisy dotyczące możliwości podjęcia pracy w Polsce przez Ukraińców nie są zadowalające zarówno dla nich samych, jak i dla polskich pracodawców, co sprawia, że działalność rekrutacyjna ma mocno ograniczony zasięg. Dopóki polski ustawodawca nie otworzy zagranicznym fachowcom perspektywy długoterminowej pracy i pobytu w Polsce, ich transfer nie zaspokoi potrzeb rynku pracy - ocenia Viacheslav Stetsko, konsultant firmy doradczej Capful Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Procedury wizowe

Do tego roku większość Ukraińców pracowała nielegalnie, korzystając z wiz turystycznych.

- Ocenia się, że transfer obywateli Ukrainy do pracy w Polsce dochodził nawet do 150 tys. osób rocznie. Jednak większość z nich to byli pracownicy sezonowi, którzy przyjeżdżali nawet na kilka tygodni do np. zbioru truskawek czy do pracy na konkretnej budowie - mówi Andrzej Krokus.

Sytuacja zaczęła się zmieniać w 2006 roku po wprowadzaniu ułatwień wizowych. Drugim momentem krytycznym było przystąpienie Polski do strefy Schengen.

Popyt na rekrutację

Dziś polscy przedsiębiorcy są ostrożniejsi. Nie chcą zatrudniać na czarno. Zwłaszcza pracodawcy przygraniczni obawiają się kontroli inspekcji pracy, ale nie tylko - również kontrolerów celnych. Przygotowywana nowelizacja ustawy o cudzoziemcach da prawdopodobnie uprawnienia kontrolne także Straży Granicznej. Ryzyko związane z nieformalnym zatrudnianiem jest obecnie zbyt wielkie. Tym bardziej rośnie znaczenie usług oferowanych przez firmy rekrutacyjne, które dostarczają wykwalifikowanych pracowników, gotowych do podjęcia pracy w Polsce, na którą jest największe zapotrzebowanie.

- Zanim kandydat zostanie ostatecznie zaakceptowany, musimy wyrobić mu wizę i dostarczyć go do Polski. Po przyjeździe polski pracodawca ma tydzień na sprawdzenie kwalifikacji pracownika. Jeśli je akceptuje, proces rekrutacji zostaje zamknięty - mówi Andrzej Krokus.

Krzysztof Polak

krzysztof.polak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r. 15% drugiego świadczenia (po zmarłym małżonku albo własnego)

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

REKLAMA

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA