REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przeprowadzanie rekrutacji w lecie jest dobrym pomysłem?

Jolanta Cianciara

REKLAMA

W czerwcu rozstaliśmy się z jednym z naszych pracowników. W firmie nie znaleźliśmy odpowiedniego kandydata na jego miejsce. Zorganizowaliśmy więc rekrutację zewnętrzną. Jej rezultaty bardzo nas zaskoczyły. Warunki, które zaoferowaliśmy, były atrakcyjne, jednak na ofertę odpowiedziało znacznie mniej osób niż się spodziewaliśmy. Dodatkowo wielu z nich wydawało się nie podchodzić do sprawy poważnie i profesjonalnie. Czy popełniliśmy błąd, rekrutując w wakacje?

Na domiar złego podczas analizy formalnej złożonych dokumentów okazało się, że te same osoby aplikują równocześnie na kilka stanowisk.

REKLAMA

Autopromocja

Równie rozczarowująca była frekwencja podczas testów i rozmów kwalifikacyjnych. Na test, do udziału w którym zaproszono 17 osób, przyszło tylko dziewięciu kandydatów.

W efekcie lipcowe nabory w trzech przypadkach (na pięć) nie umożliwiły wyłonienia kandydata do zatrudnienia.

Analiza danych z poprzednich lat w tym samym urzędzie potwierdza nie tylko tę tendencję. Okazuje się, że wyraźnie niższy jest poziom przygotowania merytorycznego do testów i rozmów kwalifikacyjnych. Średni uzyskiwany przez kandydatów do pracy wynik spadł nawet o 50 proc. Trudno to tłumaczyć inaczej niż... wakacyjnym lenistwem: wybór między popołudniem spędzonym nad książkami, dokumentami czy instrukcjami a leżakowaniem, czy wyjściem z przyjaciółmi o tej porze roku jest prosty.

Decyzje odraczane

Ogromna grupa potencjalnych kandydatów do pracy to absolwenci uczelni i szkół średnich. Problem w tym, że ci, którzy skutecznie zakończyli naukę, chętnie odsuwają w czasi decyzję o podjęciu stałych obowiązków, bo „szkoda tych ostatnich wakacji”, bo „dają sobie czas na odpoczynek”. Ci, którzy przełożyli na jesień obrony prac i końcowe egzaminy, mają dodatkowo i ten pretekst. Kolosalne znaczenie ma też ogromna podaż miejsc pracy sezonowej. W dużych miastach, w kurortach, w rolnictwie - wszędzie poszukują do pracy ludzi na zlecenie, na umowę na czas zamknięty, na czarno...

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wakacje łatwiej jest zarobić pieniądze i w Polsce, i za granicą. - Od połowy czerwca odeszło ode mnie dziewięciu kelnerów - skarży się właścicielka restauracji na wrocławskim Rynku. - Nie pomogło, że podniosłam stawkę z 5 złotych za godzinę na 6,50. Czworo z nich taką samą pracę bez problemu znalazło w Szkocji - tylko za 6 funtów za godzinę - mówi.

Po urlopie...

Na rynku pracy pracowników latem nie przynoszą też pożądanego efektu próby przejmowania pracowników z innych firm. Prezes dużej firmy odzieżowej tłumaczy: Jestem po wstępnych rozmowach z technologiem zatrudnionym w innej fabryce, ale co z tego, że potrzebuję go natychmiast, bo już idzie na produkcję nowa zimowa kolekcja, jak on od razu ustawia sprawę: zacznę od września, bo zaplanowaliśmy z żoną urlop na sierpień... Jasne, że muszę czekać.

Warto jednak zauważyć, że czas wakacji jest dobry do prowadzenia negocjacji z pracownikami, których chcielibyśmy pozyskać, czy - mówiąc wprost: podkupić konkurencji. Nastrój lata, atmosfera wypoczynku sprzyjają podejmowaniu decyzji o zmianach, także o zmianie pracodawcy. Lepiej więc - jeśli to możliwe - wstrzymać się od prowadzenia nowych rekrutacji, a poświęcić więcej czasu na przegląd własnych zasobów i odświeżenie struktur.

Jolanta Cianciara

Autorka jest dziennikarzem, menedżerem i nauczycielem akademickim.

Kontakt: jolantacianciara@op.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA