REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rada Dialogu Społecznego, Zmiany prawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rada Dialogu Społecznego od 11 września 2015 r.

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego wejdzie w życie 11 września br. i od tego dnia pracodawcy, związki oraz rząd będą mogły zgłaszać członków Rady. Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych.

Urlop macierzyński dla samotnych ojców

Samotni ojcowie, na których spada nie tylko obowiązek utrzymania rodziny, ale również objęcia samodzielnej opieki nad dziećmi, będą mogli w końcu skorzystać z urlopu macierzyńskiego oraz zasiłku macierzyńskiego - przewiduje znowelizowana ustawa o świadczeniach pieniężnych, która weszła w życie 14 sierpnia.

Zmiany Kodeksu pracy już za pół roku

Rewolucyjne zmiany Kodeksu pracy wejdą w życie już za pół roku. Największe modyfikacje dotkną umów o pracę na czas określony. Pracodawca będzie mógł zawrzeć tylko trzy takie umowy na maksymalnie 33 miesiące. Umowy te może dodatkowo poprzedzać umowa na okres próbny wynoszący maksymalnie 3 miesiące. Okresy wypowiedzenia umów terminowych zostaną zrównane z tymi obowiązującymi przy umowach bezterminowych.

Ograniczenie umów terminowych i nowe okresy wypowiedzenia

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw uchwaloną przez Sejm 25 czerwca 2015 r. Nowe przepisy wprowadzają ograniczenie umów terminowych zgodnie z zasadą 33 i 3 oraz nowe okresy wypowiedzenia umów na czas określony.

REKLAMA

Ułatwienia dla pracujących rodziców od 2 stycznia 2016 r.

Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw uchwaloną przez Sejm 24 lipca 2015 r., która ma na celu ułatwienie pracującym rodzicom łączenia życia zawodowego z prywatnym. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 2 stycznia 2016 r.

Zmiany dotyczące zatrudniania socjalnego

Zmiany dotyczące zatrudniania socjalnego zostały przyjęte przez Sejm podczas drugiego dnia 98. posiedzenia izby. Będą ułatwienia i zachęty dla uczestników integracji w klubach i centrach integracji społecznej.

Rada Dialogu Społecznego - zadania i skład

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego została 3 sierpnia 2015 r. podpisana przez Prezydenta RP. Nowa regulacja powstała we współpracy organizacji pracodawców i związków zawodowych z resortem pracy. Jakie są zadania i jak będzie przedstawiał się skład RDS?

Zmiany w umowach terminowych od 2016 r.

Zmiany w umowach terminowych mają wejść w życie w pierwszej połowie 2016 r. Ogranicza się umowy o pracę do trzech rodzajów: umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas nieokreślony, umowy o pracę na czas określony. Wprowadza się limity czasowe i ilościowe umów zawieranych na czas określony. Jakie inne modyfikacje Kodeksu pracy zaczną obowiązywać w przyszłym roku?

REKLAMA

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego podpisana przez Prezydenta RP

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego została w poniedziałek (3 sierpnia 2015 r.) podpisana przez Prezydenta RP. Wejdzie w życie jeszcze we wrześniu tego roku. Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych.

Komisja Trójstronna przestaje istnieć

Komisja Trójstronna przestaje istnieć po 21 latach funkcjonowania. Powstała 15 lutego 1994 r. Teraz w jej miejsce powstaje Rada Dialogu Społecznego. Jaka jest przyczyna zmiany formy dialogu społecznego?

Urlopy dla rodziców - zmiany 2016

Urlopy dla rodziców w 2016 r. czekają poważne zmiany. Nowelizacja Kodeksu pracy m.in. ujednolica urlopy na dziecko, wprowadza możliwość późniejszego wykorzystania urlopu rodzicielskiego, zmienia zasady udzielania urlopu wychowawczego, ojcowskiego oraz terminy składania wniosków o urlop rodzicielski oraz wychowawczy, wydłuża możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy na maksymalnie pół etatu, umożliwia dzielenie się urlopami bez względu na podstawę prawną zatrudnienia.

Umowa na czas określony - zmiany 2015/2016

Przepisy Kodeksu pracy dotyczące umów o pracę na czas określony ulegną zmianie. Liczba umów okresowych została ograniczona przepisami prawa. Co do zasady, umowa okresowa rozwiązuje się z upływem czasu na który była zawarta. Wypowiedzenie umowy na czas określony jest dopuszczalne w pewnych, konkretnych przypadkach. Co się zmieni w latach 2015-2016?

Trzecia transza deregulacji

Trzecia transza deregulacji została zaakceptowana przez Senat. Jest najszerszą z trzech dotychczasowych deregulacji, gdyż obejmuje aż 100 zawodów: profesje pożarnicze, geologiczne i górnicze oraz m.in.: muzealnik, rzecznik patentowy, doradca inwestycyjny, tłumacz przysięgły, konserwatorzy zabytków, rzeczoznawcy, a także maklerzy papierów wartościowych i giełd towarowych.

Rada Dialogu Społecznego - podpis Prezydenta RP

Wprowadzenie Rady Dialogu Społecznego w miejsce Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych czeka już tylko na podpis Prezydenta RP. Rada Dialogu będzie m.in. realizować zasadę partycypacji i solidarności społecznej w zakresie zatrudnienia.

Ważne zmiany w Kodeksie pracy poparte przez Senat

Ważne zmiany w Kodeksie pracy zostały poparte przez Senat. Nowelizacja przewiduje maksymalny okres zatrudnienia na podstawie umów na czas określony do 33 tygodni i limit tego typu umów do 3. To tzw. zasada 33 i 3. Jakie inne modyfikacje Kodeksu pracy zostaną wprowadzone?

Nowe świadczenia rodzinne od gmin

Możliwość przyznania nowych świadczeń rodzinnych od gmin przewiduje nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, którą w tym tygodniu zajmie się Senat. Byłoby to nowe świadczenie, niekoniecznie związane z urodzeniem dziecka, a krąg beneficjentów i wysokość wsparcia określałaby sama gmina.

Zasada złotówka za złotówkę podpisana przez Prezydenta

Zasada złotówka za złotówkę została podpisana przez Prezydenta. Wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. Dzięki nowej ustawie rodziny, które przekroczą próg dochodowy, nie stracą automatycznie prawa do zasiłku rodzinnego.

Rada Dialogu Społecznego od września 2015 r.

Rada Dialogu Społecznego może zacząć funkcjonować od września 2015 r. Senat przyjął ustawę z poprawkami, które zostaną rozpatrzone przez posłów na kolejnym posiedzeniu (22-23 lipca 2015 r.). Ustawa wejdzie w życie po upływie 14-dniowego vacatio legis.

Rada Dialogu Społecznego uchwalona przez Sejm

Wprowadzenie instytucji Rady Dialogu Społecznego w miejsce Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych było przedmiotem prac sejmowych podczas 95. posiedzenia Sejmu. Sejm uwzględnił wniosek o niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania i 25 czerwca 2015 r. uchwalił ustawę.

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach od 1 maja 2015 r.

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach, które weszły w życie z dniem 1 maja 2015 r., odbywa się na nowych zasadach dotyczących powierzania pracy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Kto oprócz studentów i doktorantów posiadających zezwolenie na pobyt czasowy w związku z nauką może wykonywać pracę w Polsce bez zezwolenia?

Rewolucyjne zmiany w umowach o pracę uchwalone przez Sejm

Rewolucyjne zmiany w umowach o pracę zostały 25 czerwca 2015 r. uchwalone przez Sejm. Nowe przepisy wprowadzają: ograniczenie czasowe i liczbowe umów na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami, uzależnienie długości okresów wypowiedzenia od długości zatrudnienia, a nie od rodzaju umów, doprecyzowanie uregulowań dotyczących umowy na okres próbny, podział umów na trzy rodzaje (likwiduje się umowę na czas wykonywania określonej pracy).

Projekt dot. przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy

Projekt dotyczący przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy zostanie dziś (22 czerwca 2015 r.) przedstawiony marszałkowi Sejmu przez PSL. Jest to projekt, który Bronisław Komorowski wycofał po przegranej w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Papierowe i elektroniczne zwolnienia lekarskie w latach 2016-2017

Papierowe i elektroniczne zwolnienia lekarskie będą obowiązywały jednocześnie w latach 2016-2017. Dnia 12 czerwca 2015 r. Senat zaakceptował nowe przepisy.

Zasiłki macierzyńskie i opiekuńcze dla samotnych ojców

Zasiłki macierzyńskie i opiekuńcze dla samotnych ojców zostały 12 czerwca 2015 r. zaakceptowane przez Senat. Do zasiłku macierzyńskiego uprawniony będzie ojciec dziecka w przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka lub sytuacji, gdy nie może ona sprawować opieki.

Zmiany w umowach na czas określony od 2016 r.

Zmiany w umowach na czas określony mogą wejść w życie od lutego 2016 r. Najważniejsze nowości to wprowadzenie limitów umów zawieranych na czas określony - 33 miesiące oraz zrównanie okresów wypowiedzenia umów na czas określony z umowami bezterminowymi.

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego przyjęty przez rząd

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego został dziś (9 czerwca 2015 r.) przyjęty przez rząd. Projekt został przygotowany i uzgodniony przez przedstawicieli organizacji pracodawców, związki zawodowe oraz resort pracy.

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego w rządzie

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego będzie rozpatrywany w rządzie. Pracodawcy i związki zawodowe zaprezentowali wspólnie wypracowany jednolity tekst ustawy. Gotowy jest również projekt regulaminu nowej instytucji.

Bardzo ważne zmiany w Kodeksie pracy

Najprawdopodobniej jeszcze w tej kadencji parlamentu dojdą do skutku bardzo ważne zmiany w Kodeksie pracy. Najistotniejsza modyfikacja dotyczy zasad zawierania umów o prace na czas określony.

Urlopy rodzicielskie dla samotnych ojców

Urlopy rodzicielskie będą dostępne także dla samotnych ojców. Sejm przyjął nowelizację przepisów, która przewiduje korzystanie z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka albo innej sytuacji niemożności sprawowania opieki nad dzieckiem przez matkę.

Nowe przepisy dot. umów na czas określony - skutki

Nowe przepisy dotyczące umów o pracę na czas określony przewidują ograniczenie zawierania tego rodzaju umów do 36 miesięcy łącznie z umową na okres próbny. Zdaniem pracodawców maksymalny okres umów terminowych powinien wynosić 48 miesięcy. Jakie mogą być skutki wprowadzenia zmian?

Potrzeba zmian w prawie, podatkach i jakości pracy

Potrzeba zmian w prawie, podatkach i jakości pracy wynika z problemu znalezienia pracy przez około 2 mln Polaków. Zdaniem związków zawodowych należy podwyższyć wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wprowadzić minimalną stawkę wynagrodzenia za godzinę pracy.

Nowe zasady zawierania układu ratalnego w ZUS

Ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadziła zmiany dotyczące płatników, którzy zalegają z płatnościami wobec ZUS. Czy nowe zasady zawierania układu ratalnego w ZUS są korzystne dla płatników?

Zmiany dotyczące zaległości w składkach ZUS

Zmiany dotyczące zaległości w składkach na ubezpieczenie społeczne czyli nowela ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych została 5 maja 2015 r. podpisana przez prezydenta. Zakłada możliwość odroczenia terminu płatności lub rozłożenie na raty zaległości z tytułu składek ZUS.

Wnioski o zasiłki składane przez internet

Wnioski o zasiłki będzie można złożyć przez internet. Rząd przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych 5 maja 2015 r. Nowa ustawa zakłada utworzenie Centralnego Systemu Informatycznego Zabezpieczenia Społecznego.

Ustalanie kapitału początkowego i emerytury - zmiany 2015

Zasady ustalania kapitału początkowego i wysokości emerytury zmieniły się z dniem 1 maja 2015 r. Weszły w życie przepisy ustawy z dnia 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Telepraca bardziej elastyczna - projekt zmian w Kodeksie pracy

Resort pracy stworzył projekt zmian w Kodeksie pracy dotyczący wykonywania pracy w formie telepracy. Proponowane regulacje dążą do uelastycznienia zasad stosowania telepracy. Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Radosławem Mleczko.

Od 1 maja 2015 r. łatwiej o pracę zagranicznym studentom

Od 1 maja 2015 r. zagranicznym studentom jest już łatwiej o pracę w Polsce. Nie muszą posiadać zezwolenia na pracę trwającą nawet cały rok. Dotychczas zwolnienie dotyczyło tylko trzech miesięcy wakacyjnych.

Zmiany w zawieraniu umów czasowych

Zmiany w zawieraniu umów czasowych obejmują ograniczenie stosowania umów o pracę na czas określony do 33 miesięcy. Umowy na czas określony może poprzedzać umowa na okres próbny w maksymalnym wymiarze 3 miesięcy. W sumie pracownik może więc być zatrudniony na 36 miesięcy w ramach umów terminowych.

Nowe zasady obliczania emerytur korzystniejsze

Nowe zasady obliczania emerytur będą korzystniejsze dla ubezpieczonych. Gdy okaże się to korzystniejsze dla ubezpieczonego, stosować się będzie tablicę trwania życia obowiązującą w chwili osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego. Obecnie zawsze stosuje się tablicę obowiązującą w momencie przejścia na emeryturę.

Zmiana w projekcie dot. Rady Dialogu Społecznego?

Związki zawodowe twierdzą, że strona rządowa dokonała zmiany w projekcie dotyczącym Rady Dialogu Społecznego. Treść projektu ma różnić się od przedstawionej do konsultacji społecznych.

Ograniczenie umów terminowych - pierwsze czytanie w Sejmie

Ograniczenie umów terminowych do 33 miesięcy oraz ujednolicenie długości okresów wypowiedzenia było przedmiotem pierwszego czytania podczas pierwszego dnia 91 posiedzenia Sejmu. Wszystkie kluby opowiedziały się za przekazaniem projektu do dalszych prac.

Składki od umowy zlecenia - zmiany 2016

Składki od umowy zlecenia od 2016 r. będą odprowadzane na nowych zasadach. Od 1 stycznia 2016 r. osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniem społecznym z kilku tytułów, zostanie objęta ubezpieczeniem z tego tytułu, który powstał najwcześniej.

Nowe zasady wyliczania kapitału początkowego i wysokości emerytury

Nowe zasady wyliczania kapitału początkowego i wysokości emerytury wynikają z nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jakie 5 zmian wprowadzają nowe przepisy?

Doradcy podatkowi wśród zawodów świadczących nieodpłatną pomoc prawną

Doradcy podatkowi znaleźli się wśród zawodów świadczących nieodpłatną pomoc prawną. Samorząd doradców podatkowych cieszy ta zmiana, ale uważa, że przepisy rządowego projektu są niespójne.

Wyższe dodatki za długoletnią służbę strażaków od 2015 r.

Wyższe dodatki za długoletnią służbę strażaków zakłada projekt zmian w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej. zmiany mają obowiązywać wstecz - od początku stycznia 2015 r.

Rada Dialogu Społecznego w miejsce Trójstronnej Komisji

Rada Dialogu Społecznego zastąpi Trójstronną Komisję do spraw Społeczno-Gospodarczych. Projekt ustawy został skierowany do konsultacji społecznych.

Odroczenie płatności i rozłożenie na raty zaległości składkowych

Wszystko wskazuje na to, że możliwość odroczenia płatności i rozłożenia na raty zaległości składkowych wejdzie w życie. W środę (8 kwietnia 2015 r.) wszystkie kluby i koła poselskie poparły projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W czwartek (9 kwietnia 2015 r.) Sejm uchwalił nowelę.

Co zmieniło się we wstępnych badaniach do pracy?

Co zmieniło się we wstępnych badaniach lekarskich do pracy od 1 kwietnia 2015 roku? Kodeks pracy przewiduje więcej zwolnień z obowiązkowego przeprowadzenia wstępnych badań lekarskich nowych pracowników.

Efekty reformy urzędów pracy

Reforma urzędów pracy, która nastąpiła w 2014 r., już przynosi efekty. Zachodzące obecnie zmiany na rynku pracy będą wymagały kolejnej reformy już za 3-4 lata.

Projekt o Radzie Dialogu Społecznego - konsultacje społeczne

Projekt o Radzie Dialogu Społecznego przejdzie konsultacje społeczne. Regulacja wprowadza nową instytucję w miejsce Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych.

REKLAMA