REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik niepełnosprawny, Stanowisko pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wymagania dla pomieszczeń pracy

Jakie są wymagania dla pomieszczeń pracy? Stanowisko pracy powinno być dostosowane zarówno do rodzaju wykonywanych przez pracownika prac, jak i do jego cech osobowych.

Kontrola PIP u przedsiębiorcy

Dokumentem upoważniającym inspektora do przeprowadzenia kontroli może być legitymacja służbowa. O swojej obecności na terenie kontrolowanego zakładu pracy inspektor nie musi informować pracodawcy.

Komu PFRON wypłaca dofinansowanie, jeśli pracownik niepełnosprawny pracuje w dwóch firmach

Zatrudniliśmy na pół etatu niepełnosprawnego pracownika. Moglibyśmy ubiegać się w PFRON o dofinansowanie wynagrodzenia i refundację składek na jego ubezpieczenia, ale wiemy, że równocześnie pracuje w innym zakładzie (też na pół etatu). Czy zatrudniając takiego pracownika powinniśmy ustalić, czy inny zakład korzysta z dofinansowania, czy od razu wystąpić do PFRON o refundację licząc się z tym, że dostaniemy odmowę?

Naliczanie wynagrodzenia urlopowego pracownikowi niepełnosprawnemu

Pracownikowi niepełnosprawnemu zaliczonemu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wynagradzanemu według stawki godzinowej wypłacamy dodatek wyrównawczy, tak aby z uwagi na 7-godzinną normę czasu pracy nie był poszkodowany względem innych pracowników. Czy w takiej sytuacji powinniśmy uwzględniać dodatek wyrównawczy w podstawie naliczenia wynagrodzenia urlopowego?

REKLAMA

Czy PFRON zrefunduje składki od wynagrodzenia za 2007 r. wypłaconego w 2008 r.

Od 1 stycznia 2008 r. obowiązują nowe zasady dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych przez PFRON. Zmiany dotyczą również dotychczasowego systemu finansowania składek na ubezpieczenia społeczne pracowników niepełnosprawnych przez budżet państwa i PFRON. PFRON refunduje składki po zapłaceniu ich w terminie i w pełnej wysokości.

Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowy urlop

Pracownik pod koniec lutego br. dostarczył mi zaświadczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Z zaświadczenia wynika, że orzeczenie o niepełnosprawności otrzymał już prawie 2 lata temu. Pracownik domaga się teraz dodatkowego urlopu za rok obecny i poprzedni. Czy jest do tego uprawniony? Czy nieprzedstawienie mi niezwłocznie orzeczenia o niepełnosprawności jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych i stanowi podstawę do zwolnienia dyscyplinarnego?

Decyzje pokontrolne Inspektora Pracy

Inspektor pracy, jeśli stwierdzi naruszenie przepisów prawa pracy, może bez zgody pracodawcy nałożyć karę finansową lub wydać nakaz natychmiastowego zamknięcia stanowisk pracy stwarzających zagrożenie dla życia pracowników.

Jak po 2007 r. rozliczać za osoby niepełnosprawne składki na ubezpieczenia społeczne

Jesteśmy zakładem pracy chronionej. Do końca 2007 r. byliśmy uprawnieni do rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne za niepełnosprawnych pracowników z wykorzystaniem środków PFRON i budżetu państwa. Przy rozliczeniu składek za listopad 2007 r. księgowość na skutek niedopatrzenia nie uwzględniła w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia dwóch pracowników, kwot wypłaconych w tym miesiącu premii. Czy faktycznie jest tak, że jeśli sporządzimy teraz korektę dokumentów rozliczeniowych, wykazując w nich prawidłową podstawę wymiaru składek, to nie otrzymamy już dofinansowania z PFRON i budżetu państwa?

REKLAMA

Przerwy w pracy

Płatne przerwy w pracy są jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych.

Komu PFRON wypłaca dofinansowanie, jeśli pracownik niepełnosprawny pracuje w dwóch firmach

Zatrudniliśmy na pół etatu niepełnosprawnego pracownika. Moglibyśmy ubiegać się w PFRON o dofinansowanie wynagrodzenia i refundację składek na jego ubezpieczenia, ale wiemy, że równocześnie pracuje w innym zakładzie (też na pół etatu). Czy zatrudniając takiego pracownika powinniśmy ustalić, czy inny zakład korzysta z dofinansowania, czy od razu wystąpić do PFRON o refundację licząc się z tym, że dostaniemy odmowę?

Roczny urlop bezpłatny

Chciałbym wystąpić do swojego pracodawcy o roczny urlop bezpłatny i wyjechać do pracy za granicą. Mam w związku z tym kilka pytań. Czy muszę umotywować swoją prośbę? Czy okres urlopu wlicza się do stażu pracy i uprawnień pracowniczych? Czy jest przewidziany w przepisach okres, na który urlop bezpłatny może być udzielony? Czy pracodawca może rozwiązać ze mną umowę o pracę w czasie tego urlopu? - pyta Czytelnik z Krosna.

Uprawnienia osób niepełnosprawnych

W naszym zakładzie pracy zatrudniamy 2 osoby niepełnosprawne posiadające znaczny stopień niepełnosprawności oraz 2 osoby posiadające umiarkowany stopień niepełnosprawności. Czy normy czasu pracy przewidziane dla tych osób są normami sztywnymi? Czy osoby te można zatrudniać np. na 1/2 etatu, czy nie będzie to obejściem przepisów o czasie pracy? Czy przysługuje im dodatkowa przerwa w pracy? Czy przysługuje im dodatkowy urlop wypoczynkowy? - pyta Czytelniczka z Łodzi.

Koordynator ds. BHP

Koordynator w zakresie bhp jest odpowiedzialny za sposób wykonywania czynności, dlatego należy bardzo dokładnie określić jego obowiązki i uprawnienia, biorąc pod uwagę możliwość ich wykonania w konkretnych warunkach.

Opieka medyczna

Głównym celem realizowanym przez służbę medycyny pracy jest zapewnienie ochrony zdrowia pracujących.

Urlop dodatkowy pracownika niepełnosprawnego

Niewykorzystany dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego przy rozwiązywaniu umowy o pracę jest rozliczany jak „zwykły” urlop.

Zagrożenia w pracy biurowej

Praca w biurze, jak to się powszechnie wydaje, nie jest ani lekka, ani zdrowa. Może doprowadzić do wielu schorzeń, nadmiernego przeciążenia organizmu, osłabienia sprawności intelektualnej. Bezpieczne i higieniczne warunki pracy powinien zapewnić pracodawca.

Czy refundacja składek z PFRON przysługuje również za niepełnosprawnych zleceniobiorców

Chcemy starać się o refundację składek za niepełnosprawnych pracowników. Z powodu specyfiki naszej działalności zatrudniamy również niepełnosprawne osoby na umowę zlecenia. Czy za te osoby przysługuje nam refundacja? Czy ma znaczenie to, że niepełnosprawny zleceniobiorca jest już zatrudniony w innej firmie na podstawie umowy o pracę? Czy otrzymamy refundację za tego zleceniobiorcę, jeżeli jego pracodawca nie zgłosił go w PFRON i nie otrzymuje refundacji składek za tego pracownika?

Jeżeli wynagrodzenie za pracę jest wypłacane w dwóch terminach, trzeba korygować wniosek o refundację składek

Po zmianie regulaminu wynagradzania, od kwietnia 2008 r. nasza firma wypłaca wynagrodzenie w dwóch terminach. Pracownicy umysłowi otrzymują wynagrodzenie za dany miesiąc do końca tego miesiąca, natomiast pracownicy fizyczni w terminie do 10. dnia następnego miesiąca - po rozliczeniu wykonanej pracy. W obydwu grupach pracowników są osoby niepełnosprawne. Do tej pory otrzymywaliśmy za tych pracowników refundację składek na ubezpieczenia społeczne. Czy to oznacza, że będziemy musieli składać 2 wnioski o refundację - jeden dla pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie do końca miesiąca, a drugi dla pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie w następnym miesiącu?

Orzeczenie o niepełnosprawności a kontynuacja zatrudnienia

Dodatkowe uprawnienia pracowników niepełnosprawnych zaczynają obowiązywać w dzień po przedstawieniu stosownego zaświadczenia przez pracownika.

Nowe formularze dla refundacji i dofinansowania

Pracodawca ubiegający się o refundację i dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych musi wypełnić dwa nowe, obowiązujące od stycznia 2008 r. formularze (INF-U-P i INF-D-P). Jeżeli popełni w nich błędy, nie otrzyma środków pieniężnych.

PFRON refunduje składki na ZUS niepełnosprawnych pracowników

Najprostszą formą finansowego wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce jest niewątpliwie dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne ze środków publicznych. Pracodawcy nie ponoszą części kosztów zatrudnienia - składek na ZUS.

Wypłata refundacji tylko na podstawie umowy

Starosta dokonuje wypłaty refundacji kosztów wyposażenia stanowisk pracy osób niepełnosprawnych na podstawie warunków określonych w umowie zawartej z pracodawcą. Treść umowy powinna zawierać szczegółowe warunki jej realizacji i wzajemne zobowiązania stron.

Dodatkowy urlop dla niepełnosprawnego pracownika

W swoim zakładzie zatrudniłem ostatnio dwóch pracowników o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Słyszałem, że takim pracownikom przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy. Czy to prawda? Kiedy i w jakim wymiarze powinienem udzielić takiego urlopu?

REKLAMA