REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Korzyści: praca po osiągnięciu wieku emerytalnego

Teraz opłaca się dłużej pracować, bo im później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona przyznawana w wyższej wysokości; dodatkowo po osiągnięciu wieku emerytalnego nie musimy płacić podatku od przychodów z pracy zarobkowej - wskazuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej wraca do komisji

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej został w środę ponownie skierowany do komisji z uwagi na zgłoszone poprawki. W debacie wątpliwości posłów wzbudziły przepisy dotyczące badań klinicznych oraz rezygnacja z egzaminu fizjoterapeutycznego i z ratownictwa medycznego.

Zawód księgowego będzie ewoluował w kierunku doradcy biznesowego

Proste czynności jak wprowadzanie danych z faktur do ewidencji księgowej zostaną zautomatyzowane. W wyniku tego procesu na rynku pracy będą potrzebni księgowi, którzy dostosują się do zmian technologicznych, a przy tym będą posiadali kompetencje doradcze. Tymczasem absolwenci szkół często nie mają wystarczających kwalifikacji w tych obszarach. Badanie Symfonii i warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Księgowych w Polsce pokazało, że aż 70 proc. pracodawców nisko ocenia przygotowanie młodych księgowych w zakresie cyfryzacji podatków, a 75 proc. twierdzi, że absolwenci szkół średnich nie są w żadnym stopniu gotowi do pełnienia ról zawodowych związanych z doradztwem i konsultingiem.

Istnieje wiele barier utrudniających zatrudnienie Ukraińców

Nieznajomość języka, niemożność znalezienia opieki do dzieci i wykonywania ciężkich prac to główne przeszkody w zatrudnianiu przybyłych do Polski Ukrainek w przemyśle. Problemem jest także fakt, że większość uchodźczyń ma wyższe wykształcenie, a zapotrzebowanie na rynku jest na proste prace. Duża część Ukrainek sama nie wie też, jak długo zostanie w Polsce, co utrudnia im zakotwiczenie się na rynku pracy.

Rozwój programu "Praca dla więźniów"

Lasy Państwowe są dziś drugim co do wielkości kontrahentem więziennictwa w Polsce. To sprzyja rozwojowi programu "Praca dla więźniów" – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podczas wtorkowego podpisania porozumienia między Aresztem Śledczym Warszawa Grochów a Nadleśnictwem Drewnica.

Porzucenie pracy przez pracownika – konsekwencje

Jakie konsekwencje ma porzucenie pracy przez pracownika? W jaki sposób pracownik może porzucić pracę? Z czym powinien się liczyć?

Zawieszenie wykonywania działalności a pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego

Czy istnieje możliwość jednoczesnego pobierania świadczenia pielęgnacyjnego i osiągania dochodów z tytułu wykonywania pracy? Czy też może na czas pobierania takiego świadczenia, z powodu opieki nad osobą niepełnosprawną należy zrezygnować z pracy czy nawet zawiesić prowadzoną działalność gospodarczą? Wojewódzki Sąd Administracyjny 2 czerwca 2022 r., w sprawie o sygn. II SA/Łd 190/22 wydał wyrok w tej materii.

Polacy nie chcą krótszego tygodnia pracy

Mimo że na całym świecie większość firm dąży do skrócenia tygodnia roboczego, polscy pracownicy nie są zwolennikami tego rozwiązania. Z raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View” wynika, że tylko ¼ Polaków (25,71 proc.) chciałaby zredukować liczbę dni pracy, pod warunkiem zachowania takiego samego wynagrodzenia i zwiększenia liczby godzin spędzanych w firmie w ciągu doby.

Koniec z niepłaceniem aplikantom za pracę

Resort sprawiedliwości chce wiedzieć, czy patroni nie wykorzystują zależnego położenia aplikanta - pisze "Rzeczpospolita".

„The Great Resignation” po polsku

Wyniki badania „The Great Unknown. Zarządzanie ludźmi w dobie pandemii, nowych modeli pracy oraz Great Resignation”

Kiedy można skorzystać z urlopu szkoleniowego?

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik, który podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą, ma możliwość skorzystania z urlopu szkoleniowego. Podpowiadamy, jaki jest wymiar urlopu szkoleniowego oraz kto może z niego skorzystać.

Urlop wychowawczy a własna działalność

Jesteś przedsiębiorcą i nie chcesz jeszcze wracać do obowiązków po zakończeniu urlopu macierzyńskiego? Sprawdź, co możesz zrobić, aby nie zamykać działalności gospodarczej.

Spadek liczby ofert pracy

W czerwcu spadła liczba ofert pracy. Zdaniem analityków, może to zwiastować nadchodzącą recesję.

Czterodniowy tydzień pracy - najwcześniej za dziesięć lat?

Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy powinno być stopniowe i rozłożone przynajmniej na dekadę - wskazał wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak.

28 proc. popiera pomysł 4-dniowego dnia pracy, 19 proc. - 7-godzinny dzień pracy

28 proc. badanych popiera pomysł Donalda Tuska ws. 4-dniowego dnia pracy, 19 proc. - pomysł partii Razem 7-godzinnego dnia pracy. 26 proc. uważa, że wymiar pracy powinien pozostać bez zmian, a 27 proc. nie ma zdania w tej sprawie - wynika z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej".

Jak i dlaczego warto monitorować pracę zdalną?

Pracodawcy często wskazują, że główną obawą podczas wprowadzania pracy home office jest brak całościowej kontroli nad projektami i pracownikami, którzy owe projekty realizują. Okazuje się bowiem, że według nich monitoring powinien być nieodzownym elementem pracy zdalnej – zwłaszcza, jeśli praca ta bazuje na newralgicznych danych lub na współpracach outsourcingowych.

Co to jest Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022?

Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022 został przygotowany przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Jest uchwałą podjętą przez Radę Ministrów, która wyznacza cele, priorytety i działania na rzecz poprawy i wzrostu zatrudnienia jak i gospodarki, oraz aktywności zawodowej, szczególnie w dobie postpandemicznej i w obliczu rosnącej inflacji.

Nowe przepisy o urlopach rodzicielskich dopiero w przyszłym roku

Możliwy termin wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy wdrażającej dwie unijne dyrektywy: w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz tzw. dyrektywę rodzicielską przesunął się na 1 stycznia 2023 roku - informuje serwis Prawo.pl. Na przestrzeni 10 lat koszt nowych rozwiązań ma wynieść prawie 14,9 mld zł.

Strategia Produktywności 2030

Strategia Produktywności została przygotowana w MRiT. Dokument określa horyzontalne działania w ramach polityki gospodarczej do 2030 roku.

Zapewnienie kadry na kierunkach informatycznych to wyzwanie

Zapewnienie kadry na informatyce ze względu na poszerzającą się lukę pokoleniową jest coraz większym wyzwaniem. Przyczynia się do tego duża różnica między zarobkami naukowców i osób pracujących w firmach - ocenił prof. Jarosław Arabas z Politechniki Warszawskiej.

Ponad milion cudzoziemców pracuje w Polsce i odprowadza składki

W Polsce pracuje i odprowadza składki ponad milion cudzoziemców – powiedziała minister rodziny i pracy Marlena Maląg, powołując się na dane ZUS. Wskazała, że "ręce do pracy są potrzebne, cudzoziemcy uzupełniają rynek pracy, nie zabierając pracy Polakom".

Wynagrodzenie specjalistów i menedżerów wzrosło o 13 proc.

Średnie miesięczne wynagrodzenie specjalistów i menedżerów wyniosło w tym roku 13 654 zł brutto, o 13 proc. więcej niż rok temu - wynika z raportu płacowego firmy rekrutacyjnej Antal. Największe podwyżki były w branży IT - średnio o 34 proc.

Czterodniowy tydzień pracy - szkodliwy pomysł?

Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy jest pomysłem szkodliwym i infantylnym - ocenił dla PAP prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) Cezary Kaźmierczak, odnosząc się do sobotniej zapowiedzi szefa PO Donalda Tuska.

4-dniowy tydzień pracy?

Nie można odrzucić wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy. Wcześniej trzeba jednak przeanalizować warunki jego wdrożenia, tak aby nie podwyższył kosztów pracy i był bezpieczny dla gospodarki - ocenia doradca zarządu Konfederacji Lewiatan prof. Jacek Męcina.

Produkcja przemysłowa: co trzecia firma chce zatrudniać nowych pracowników

Według danych raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, przedstawiającego plany rekrutacyjne polskich pracodawców, 37% firm chce od lipca do września rekrutować nowych pracowników. Redukcje etatów w tej branży planuje co trzynasta firma, natomiast co druga deklaruje, że pozostawi liczbę pracowników na niezmienionym poziomie.

Stopa bezrobocia na rekordowo niskim poziomie

Stopa bezrobocia w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie. Potrzebujemy rąk do pracy, a niedobory na rynku uzupełniają obywatele Ukrainy - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Wskazała, że od 24 lutego pracę w Polsce podjęło 300 tys. Ukraińców.

Spory zbiorowe pracy – trwają prace nad nowelizacją ustawy

Spory zbiorowe pracy są przedmiotem opracowywania nowych regulacji przez MRiPS. Dotyczą m.in. określenia czasu trwania sporu zbiorowego, wprowadzenie tzw. mediacji prewencyjnej oraz obowiązek zawiązania koalicji związków w trwającym sporze - takie m.in. rozwiązania zakłada projekt ustawy o sporach zbiorowych pracy przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Samopoczucie pracowników a reorganizacja pracy

Ostatnia ewolucja modelu pracy wywołała znaczną rewolucję w jej organizacji. Jesteśmy w centrum nieplanowanej i nieoczekiwanej transformacji, która nie tylko zmienia podejście do niej, ale wprowadza też nowy model współpracy.

Pracownicy skarżą się na upały

Mnożą się skargi na pracę w upale. Niektórzy piszą, że pracują w „nagrzanych, blaszanych puszkach”

10 kroków do sukcesu w procesie rekrutacyjnym

Czy wiesz, że proces rekrutacji zaczyna się na długo przed bezpośrednimi spotkaniami z kandydatami? Zanim do nich dojdzie menedżer podejmuje szereg działań we współpracy z rekruterem, których celem jest osiągnięcie pożądanego efektu: zatrudnienie osoby, która najlepiej odnajdzie się w zespole i poradzi sobie z zadaniami. Czy są wśród nich tak zwane „must have”? Odpowiedź jest prosta: oczywiście!

Osadzeni pracują

"Prawie każdy osadzony, który może wykonywać pracę, na którego nie są nałożone kary i obostrzenia, pracuje" - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Poziom zatrudnienia osadzonych osiągnął w ubiegłym tygodniu rekordowy poziom 88 proc.

Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudnionych w ramach uproszczonej procedury

Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudniono w ramach uproszczonej procedury. Usprawniło to proces zatrudniania.

Wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia w Kodeksie pracy

Z badań i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że konieczne jest wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia – powiedziała w czwartek w TVP 1 szefowa ministerstwa rodziny i pracy Marlena Maląg, odnosząc się do procedowanego w Sejmie projektu noweli Kodeksu pracy.

Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji wśród młodych ludzi, to wyzwania rynku pracy

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni wskazywał, że największe wyzwania na rynku pracy, to podnoszenie kompetencji i kwalifikacji w przygotowaniu młodych ludzi do pracy. Dodatkowym wyzwaniem jest też brak rąk do pracy w branżach, w których zatrudniano pracowników z Ukrainy.

Zarobki IT w polskich startupach

Na co powinien zwrócić uwagę rekruter szukający programistów dla polskich startupów? Jacy specjaliści są poszukiwani w tego rodzaju firmach? Jakie stawki oferować? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w raporcie przygotowany przez fundusz bValue venture capital we współpracy z portalem publikującym oferty pracy dla programistów Just Join IT.

Jakie dokumenty potwierdzają ważność badania lekarskiego przeprowadzonego u poprzedniego pracodawcy

Pracownik jest zatrudniany do pracy do nowego pracodawcy i ma ważne aktualne badania okresowe wykonane np. w 2021 roku i czynniki szkodliwe występujące na obecnym jak i przyszłym stanowisku pracy są identyczne (stanowisko jest analogiczne). Natomiast pracownik nie dysponuje oryginałami (bo np. je zagubił) skierowania na badania oraz orzeczenia lekarskiego, a do nowego pracodawcy przedstawia kopie tych dokumentów, kopie te pozyskał od aktualnego pracodawcy. Czy nowy pracodawca może uznać ważność tych badań i nie kierować nowozatrudnianego pracownika na badania wstępne, bazując na otrzymanych od pracownika kopiach w/w dokumentów.? Czy zatem aby uznać ważność badań od poprzedniego pracodawcy, nowy pracodawca musi wymagać oryginałów dokumentów (skierowania oraz orzeczenia lekarskiego), a jeśli takowych pracownik nie posiada to nowy pracodawca powinien go raz jeszcze skierować na badania lekarskie, mimo iż u poprzedniego pracodawcy badania są jeszcze ważne?

Mniej pracowników spodziewa się podwyżki

W kwietniu 41 proc. pracowników spodziewało się podwyżki wynagrodzenia; to nadal dużo, choć w porównaniu ze styczniem widać wyraźny spadek - wynika z badania na zlecenie Gi Group. W dalszym ciągu wyższe zarobki są najczęstszym powodem poszukiwania nowej pracy.

Kucharze, pomoce kuchenne i pracownicy hotelowi pilnie poszukiwani

Restauracje, hotele i obiekty handlowe nadal gorączkowo rekrutują pracowników do pracy sezonowej. Ofert jest mnóstwo, a stawki wydają się być atrakcyjne. Eksperci przyznają jednak, że widoczne jest ustabilizowanie propozycji finansowych wobec kandydatów.

Money, money, money. Wyższe wynagrodzenia i pragnienie samorealizacji głównymi powodami chęci zmiany pracy

Choć niepewna sytuacja związana z wojną w Ukrainie wpłynęła na zmniejszenie oczekiwań pracowników, w kwietniu br. podwyższenia wynagrodzenia spodziewało się 41 proc. badanych. Wyższe zarobki to nadal najważniejszy powód chęci zmiany miejsca zatrudnienia, coraz istotniejsza jest jednak potrzeba samorealizacji, wynika z XVI Barometru Rynku Pracy zrealizowanego na zlecenie Gi Group. Jak zatrzymać dotychczasową kadrę i przyciągnąć nowych pracowników?

Dofinansowania z ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy - do kiedy można złożyć wniosek?

Do kiedy można złożyć wniosek o dofinansowanie z ZUS? Kto może otrzymać wsparcie?

Prawie co dziesiąty pracownik w Polsce choruje przewlekle

Poważna choroba nie przekreśla szans na aktywność zawodową. Sondaż Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy pokazał, że 9 proc. pracowników średnich i dużych zakładów pracy w Polsce deklaruje, że choruje przewlekle.

Psycholog potrzebny od zaraz

Dyrektorzy placówek wskazują, że nie ma terapeutów, chętnych do pracy. Plany MEiN niewiele mogą zmienić - czytamy we wtorkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Polacy otrzymują od przełożonych wiadomości po godzinach pracy

Blisko 24 proc. pracowników w Polsce otrzymuje od przełożonych e-maile, SMS-y lub inne wiadomości za pomocą komunikatorów po godzinach pracy w typowo służbowych sprawach.

Maląg: podmioty ekonomii społecznej świadczą usługi na coraz wyższym poziomie

W tegorocznej edycji konkursu "Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej" przyznano 164 certyfikaty. To pokazuje, że podmioty ekonomii społecznej świadczą usługi na coraz wyższym poziomie oraz chcą być konkurencyjne - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ponad 220 tys. kobiet z Ukrainy podjęło pracę w Polsce

Ponad 220 tys. kobiet z Ukrainy podjęło pracę w Polsce.To jest dobry wskaźnik - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Nowe innowacyjne biuro PepsiCo

PepsiCo Polska nie ustaje w realizacji swojej misji dotyczącej zrównoważonego rozwoju. Kompleksowe działania w tym obszarze znalazły odzwierciedlenie w organizacji nowego biura w Warszawie przy Placu Konesera 12. W ramach programu „Work that Works”, na nowo definiującego miejsce i sposób wykonywania pracy, przystosowano wnętrze i infrastrukturę do wprowadzonej przez firmę pracy w modelu hybrydowym. Przestrzeń wyposażona jest w nowoczesne i ekologiczne rozwiązania wykorzystujące materiały z recyklingu.

ESFJ – osobowość typu Doradca

ESFJ to jeden z typów osobowości według wskaźnika Myers-Briggs (MBTI). Czym charakteryzuje się osobowość doradcy? Jakie ma zalety i wady? Jak doradca sprawdza się w pracy?

Warunki napływu specjalistów IT do sektora bankowego

Największym wyzwaniem dla polskich instytucji finansowych jest obecnie zapewnienie odpowiednio wykwalifikowanych kadr z branży IT i cyberbezpieczeństwa - zgodzili się uczestnicy dyskusji pod hasłem „Technologiczny okrągły stół EKF - mapa wyzwań dla sektora bankowego 2022-2025”, która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Work-life fit: czy pracodawcy w Polsce są jak Elon Musk?

Powrót do biur przybiera na sile. Czy „złote czasy” pracy zdalnej są już za nami? Firmy planują ograniczenie możliwości pracy zdalnej swoim pracownikom. W kontrze stają pracodawcy, którzy docenili bardziej elastyczne formy współpracy, w tym Work-life fit - nowy model na rynku pracy.

Nowo rekrutowani pracownicy chcą wyższych płac

W nowych procesach rekrutacyjnych pracownicy chcą zarobków o 5, 10 a nawet 20 proc. wyższych niż oferowane do tej pory;. Czy spowoduje to zjawisko kompresji płac, gdzie nowo zatrudniona osoba ma wyższe wynagrodzenie niż obecni pracownicy?

REKLAMA