Czy należy informować pracodawcę o zmianie pobytu w trakcie choroby?
REKLAMA
REKLAMA
Pracownik, którego lekarz kieruje na zwolnienie chorobowe, nie ma już obowiązku dostarczenia go pracodawcy. Po wystawieniu wprowadzane jest ono do systemu PUE ZUS, gdzie pracodawca widzi je najpóźniej w kolejnym dniu. Pracownik nie powinien jednak zapominać o poinformowaniu pracodawcy o swojej nieobecności.
REKLAMA
Informacja o nieobecności
Jeśli w wyniku nieprzewidzianych okoliczności pracownik nie może stawić się w pracy, powiadamia o tym swojego pracodawcę, nie później jednak niż w drugim dniu od wystąpienia zdarzenia. Oprócz samej informacji o nieobecności pracownik podaje również jej przyczynę i przewidywany okres jej trwania.
Jeżeli przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik dokonuje:
- osobiście lub przez inną osobę,
- telefonicznie,
- za pośrednictwem innego środka łączności,
- drogą pocztową.
W przypadku wysyłki informacji pocztą tradycyjną, za datę zawiadomienia uważa się datę stempla pocztowego.
Zmiana miejsca pobytu
Od 1 stycznia 2019 r. pojawił się obowiązek informowania o miejscu pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Oznacza to, że jeśli pracownik, któremu lekarz wystawia zwolnienie, będzie przebywał w innym miejscu niż wskazane w dokumentacji medycznej, powinien podać dodatkowy adres.
Jeśli w trakcie swojej choroby pracownik zmienia miejsce pobytu, wtedy jego obowiązkiem jest powiadomienie o tym płatnika składek, czyli pracodawcę, oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na dopełnienie tego obowiązku ma 3 dni, licząc od dnia wystąpienia tej okoliczności.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA