Kategorie

Czy można zobowiązać do wykorzystania urlopu pracownika, który otrzymał wypowiedzenie zmieniające

Arkadiusz Mika
Jeden z zatrudnionych przez nas pracowników nie korzystał w tym roku z urlopu wypoczynkowego. Mamy problemy z przekonaniem go do jego wykorzystania. Czy, korzystając z okazji, że pracownik ten otrzymał wypowiedzenie zmieniające w zakresie wymiaru etatu, możemy mu jednostronnie udzielić urlopu w okresie wypowiedzenia?

RADA

Mogą Państwo zobowiązać jednostronnie pracownika do wykorzystania przysługującego mu urlopu wypoczynkowego dopiero po otrzymaniu od niego oświadczenia o nieprzyjęciu nowych warunków zatrudnienia.

UZASADNIENIE

Pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop wypoczynkowy w przypadku, gdy pracodawca udzieli mu go w okresie wypowiedzenia (art. 1671 Kodeksu pracy). Uprawnienie to umożliwia pracodawcy niewypłacanie pracownikowi ekwiwalentu za urlop lub przynajmniej zmniejszenie wysokości przysługującego mu urlopu. Prawo do udzielenia urlopu w okresie wypowiedzenia pozwala także pracodawcy zachować dyscyplinę i dobrą atmosferę w pracy. Pracodawca bowiem najczęściej nie ma pożytku z pracownika, który niebawem odchodzi z pracy, gdyż osoba ta nie jest już odpowiednio zmotywowana do pracy. Taka osoba może działać nawet destrukcyjnie na resztę zespołu.

Korzyści 

Pracodawca ma możliwość wysłania na urlop pracownika znajdującego się w okresie wypowiedzenia, niezależnie od tego, czy pracownik chce wykorzystać urlop w tym terminie czy nie.

Reklama

Cel regulacji dotyczącej możliwości jednostronnego zobowiązania pracownika do wykorzystania przysługującego mu urlopu jest nierozerwalnie związany z zakończeniem stosunku pracy. Tymczasem wypowiedzenie warunków pracy i płacy w intencji pracodawcy nie służy rozwiązaniu stosunku pracy, a co za tym idzie konieczności ostatecznego rozliczenia się z pracownikiem z urlopu. Przez dokonanie wypowiedzenia zmieniającego pracodawca chce bowiem wprowadzić po okresie wypowiedzenia nowe warunki zatrudnienia pracownika. Nie można więc przyjąć, że złożenie pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego uprawnia pracodawcę do jednostronnego udzielenia pracownikowi urlopu.

Inaczej jednak będzie od dnia złożenia przez pracownika oświadczenia o nieprzyjęciu nowych warunków pracy i płacy. Oświadczenie takie pracownik powinien złożyć przed upływem połowy okresu wypowiedzenia. Natomiast w razie braku pouczenia o tym uprawnieniu pracownika na wypowiedzeniu złożonym przez pracodawcę, pracownik ma czas na złożenie oświadczenia o odrzuceniu zaproponowanych warunków do ostatniego dnia okresu wypowiedzenia. Od dnia odrzucenia przez pracownika zaproponowanych mu przez pracodawcę nowych warunków pracy, wypowiedzenie zmieniające staje się tzw. definitywnym wypowiedzeniem umowy o pracę. Nie ma wówczas powodów, dla których pracodawca nie mógłby skorzystać ze swojego prawa do jednostronnego udzielenia pracownikowi urlopu.

Użyte w art. 42 § 1 Kodeksu pracy sformułowanie „przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy” sugeruje, że wszystkie uregulowania związane z wypowiedzeniem umowy o pracę należy odnosić odpowiednio do wypowiedzenia zmieniającego. Oznaczałoby to możliwość skierowania na urlop pracownika od pierwszego dnia tego wypowiedzenia. Jednak przepis art. 1671 Kodeksu pracy pozwalający pracodawcy wysłać na urlop pracownika w okresie wypowiedzenia nie jest przepisem „o wypowiedzeniu umowy o pracę” w rozumieniu ww. art. 42 § 1, lecz szczególnym uregulowaniem dotyczącym udzielania urlopu wypoczynkowego. Świadczy o tym nie tylko jego treść, ale i umiejscowienie w Kodeksie pracy w części dotyczącej urlopów wypoczynkowych.

• art. 42 § 1, § 3, art. 1671 Kodeksu pracy.

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Okres zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy nie jest równoznaczny (jakościowo i pojęciowo) z okresem wykorzystywania urlopu wypoczynkowego. Jeżeli pracodawca podjął decyzję o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy, to nie może bez zgody pracownika nakazać, by w tym samym okresie wykorzystał on urlop wypoczynkowy. (Wyrok sądu apelacyjnego w Warszawie z 21 czerwca 2005 r., III APa 48/05, Apel. - W-wa 2006/1/1)

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?