reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Świadczenia emerytalno-rentowe przy pracy za granicą

Świadczenia emerytalno-rentowe przy pracy za granicą

Podstawę wymiaru emerytury lub renty dla osób mających okresy ubezpieczenia za granicą ustala się według przeciętnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne zgodnie z przepisami polskimi w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych przez zainteresowanego z lat 1980–98.

Pełne lata kalendarzowe okresów ubezpieczenia lub zamieszkania przebyte w państwach członkowskich podlegają pominięciu przy wskazaniu kolejnych 10 lat, z których ustalana jest podstawa wymiaru kapitału początkowego.

Ważne jest także to, że w żadnym przypadku nie ma możliwości uwzględnienia przychodu osiągniętego w czasie ubezpieczenia w państwach członkowskich.

Emerytura w przypadku okresów ubezpieczenia za granicą>>

Powyższa zasada pomijania lat kalendarzowych ubezpieczenia w państwach członkowskich dotyczy wyłącznie pełnych lat kalendarzowych. Niepełny rok ubezpieczenia nie podlega omawianemu pominięciu.

Jeżeli w latach 1980–1998 zainteresowany nie był ubezpieczony w Polsce, podstawę wymiaru kapitału początkowego stanowi przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zainteresowany przystąpił po raz pierwszy do ubezpieczenia za granicą.

Przykład

Anna K. urodzona po 31 grudnia 1948 r., posiada następującą historię ubezpieczenia:

1969 r. – 1978 r. – ubezpieczenie w Polsce,

1979 r. – 1980 r. – brak ubezpieczenia,

1981 r. – 1989 r. – ubezpieczenie w Irlandii,

1990 r. – 1995 r. – ubezpieczenie w Wielkiej Brytanii,

1996 r. – 1998 r. – brak ubezpieczenia.

W opisanym przykładzie zainteresowana posiadająca okresy ubezpieczenia w państwach członkowskich nie legitymuje się w latach 1979–1998 okresami ubezpieczenia w Polsce, z których możliwe byłoby przyjęcie przychodu do ustalenia podstawy wymiaru kapitału. Podstawę wymiaru kapitału początkowego będzie stanowić zatem przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych, poprzedzających bezpośrednio rok, w którym przystąpiła ona po raz pierwszy do ubezpieczenia za granicą w państwie członkowskim (w Irlandii), tj. z 10 kolejnych lat z okresu 1971–1980. Dwa ostatnie lata kalendarzowe podlegają uwzględnieniu, mimo że w latach tych Anna K. nie osiągnęła żadnego przychodu.

Średnią arytmetyczną wskaźników procentowych określających stosunek podstaw wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne z poszczególnych lat do rocznych kwot przeciętnego wynagrodzenia należy w tym przypadku obliczyć z 10 lat.

Należy pamiętać, że na wniosek ubezpieczonego podstawa wymiaru kapitału może zostać także ustalona według przeciętnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne w okresie 20 lat kalendarzowych przypadających przed 1999 r., wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama