Zaszeregowanie pracownika a wynagrodzenie
REKLAMA
REKLAMA
Definicja podstawowa
Miejsce w klasyfikacji zawodowej.
REKLAMA
W prawie pracy
Zaszeregowanie to nie stanowisko pracy, ale przypisane do niego przyporządkowanie do grupy płacowej. Stosowane jest z reguły do pracowników sfery budżetowej (np. pracowników samorządowych, pracowników urzędów państwowych), dla których poszczególne kategorie zaszeregowania są określane w odrębnych przepisach. W przepisach wykonawczych regulujących kwestie wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej ustalone są numerycznie oznaczone kategorie zaszeregowania; do określonych stanowisk przypisana jest kategoria zaszeregowania finansowego.
Pojęcie „kategoria osobistego zaszeregowania" ma więc znaczenie organizacyjno-techniczne, za pomocą którego określa się stawkę wynagrodzenia.
W niektórych przypadkach kategorie zaszeregowania mają wpływ na możliwość awansu w ramach danej kategorii.
Redakcja poleca: Ustawa zasiłkowa 2015 z komentarzem (PDF)
W wynagrodzeniach
Zatem zaszeregowania nie można bezpośrednio utożsamiać z wysokością wynagrodzenia. Obniżenie kategorii zaszeregowania, jeśli nie powoduje ujemnych następstw w zakresie wynagrodzenia pracownika, nie może być uznawane za istotną zmianę warunków płacy wymagającą wypowiedzenia zmieniającego.
Przepisy wykonawcze regulujące kwestie wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej tworzą numerycznie oznaczone kategorie zaszeregowania i przypisane do nich minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego (pracownicy samorządowi) lub przedział możliwego wynagrodzenia zasadniczego (pracownicy urzędów państwowych), a następnie przypisują do określonych stanowisk kategorię zaszeregowania. Kategorie zaszeregowania, tzw. widełki płacowe określające nazwę stanowiska i przypisany do niego przedział stawek wynagrodzenia, pracodawca może zamieścić w regulaminie wynagradzania lub w innym dokumencie wewnątrzzakładowym, jeżeli nie ma obowiązku tworzenia regulaminu.
Dołącz do nas na Facebooku!
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA