reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Skrócenie okresu wypowiedzenia

Skrócenie okresu wypowiedzenia

Skrócenie okresu wypowiedzenia – oznacza dopuszczalność przez strony stosunku pracy po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę, niezależnie od tego, która z nich to zrobiła, ustalenia wcześniejszego terminu rozwiązania umowy. Przepisy nie wprowadzają żadnych limitów skrócenia umowy w tym trybie. Decyzja w tej sprawie jest całkowicie uzależniona od woli stron.

Uzgodnienie stron co do skrócenia okresu wypowiedzenia nie jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę za porozumieniem stron. Zgoda stron na skrócenie okresu wypowiedzenia nie powoduje przekreślenia skutku prawnego wynikającego z dokonanego wcześniej wypowiedzenia umowy o pracę, tzn. nie zmienia trybu tego rozwiązania – dokonane zostało wypowiedzenie, skróceniu ulega tylko jego okres.

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę ustalenie przez strony wcześniejszego terminu rozwiązania umowy o pracę nie pozbawia pracownika roszczeń wynikających z art. 45 k.p., tj. możliwości odwołania się od złożonego wypowiedzenia do sądu pracy i roszczenia o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, o przywrócenie do pracy lub o odszkodowanie.

Wyjątkowo dopuszczalne jest również skrócenie okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony jednostronnie przez pracodawcę w wypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników (np. przy zwolnieniach grupowych). Wówczas w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę pracodawca może skrócić okres tylko i wyłącznie 3-miesięcznego wypowiedzenia (nie jest więc możliwe skrócenie okresu wypowiedzenia pracownikowi, któremu przysługuje on w wymiarze 2-tygodniowym czy miesięcznym), najwyżej jednak do 1 miesiąca, a za pozostałą część okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia. Okres, za jaki pracownikowi przysługuje odszkodowanie, wlicza się do okresu zatrudnienia, jeżeli w tym czasie pozostawał bez pracy.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

MODUŁ PARTNERSKI

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama