Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kodeks pracy art. 30

Emilia Panufnik
Kodeks pracy art. 30 - rozwiązanie umowy o pracę, wypowiedzenie, porozumienie stron, dyscyplinarka
Kodeks pracy art. 30 - rozwiązanie umowy o pracę, wypowiedzenie, porozumienie stron, dyscyplinarka
Shutterstock
Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

Art. 30 § 1 Kodeksu pracy - sposoby rozwiązania umowy o pracę

Zgodnie z art. 30 § 1 Kodeksu pracy umowę o pracę można rozwiązać na 4 sposoby:

 1. na mocy porozumienia stron;
 2. przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem);
 3. przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);
 4. z upływem czasu, na który była zawarta.

Art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy - rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron

Pierwszym sposobem na rozwiązanie stosunku pracy jest porozumienie stron. Jest to forma najbardziej "pokojowa". Każda ze stron może być inicjatorem rozwiązania umowy o pracę w formie porozumienia. Po drugie, do takiego rozwiązania umowy może nastąpić w każdym czasie jej trwania. W porozumieniu pomiędzy pracodawcą i pracownikiem zawiera się ustalony termin rozwiązania umowy. Art. 30 § 1 pkt 1 reguluje więc możliwość "dogadania się" stron stosunku pracy co do zakończenia współpracy.

Oto wzór rozwiązania umowy o prace za porozumieniem stron: Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

Art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy - rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem

Obok porozumienia stron rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jedną z najczęściej stosowanych form zakończenia stosunku pracy. Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem polega na tym, że jedna ze stron występuje z pismem wypowiadającym umowę. Od tego momentu liczy się okres wypowiedzenia, który jest czasem uregulowanym w Kodeksie pracy. Długość okresu wypowiedzenia zależy od stażu pracy pracownika. Wraz z upływem okresu wypowiedzenia, np. 1 miesiąca, dochodzi do rozwiązania umowy o pracę. Okres wypowiedzenia to specyficzny czas, kiedy zarówno pracodawca jak i pracownik mają szczególne prawa. Dla przykładu pracodawca może w tym czasie bez zgody pracownika wysłać go na zaległy urlop wypoczynkowy. Natomiast pracownik może złożyć wniosek o dni wolne na poszukiwanie pracy. Istnieje również możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Stosowane jest to np. w sytuacji przejścia pracownika do konkurencji. Wówczas pracodawca wyłącza pracownika z działań firmy w wiadomym celu.

Co do zasady pracownik w okresie wypowiedzenia normalnie pracuje i otrzymuje za ten czas dotychczasowe wynagrodzenie. Więcej informacji o wypowiedzeniu umowy o pracę znajdziesz w artykułach:

Art. 30 § 2Kodeksu pracy - kiedy kończy się okres wypowiedzenia

Ważną rolę z punktu widzenia obliczania okresu wypowiedzenia spełnia art. 30 § 2Kodeksu pracy. Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Okres wypowiedzenia umowy o pracę - jak liczyć, przykłady

Art. 30 § 2 Kodeksu pracy

W świetle art. 30 § 2 Kodeksu pracy umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem. Polecamy lekturę artykułu: Umowa na okres próbny 2020

Art. 30 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy - rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia (dyscyplinarka)

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy art. 30 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy to tzw. dyscyplinarka czyli zwolnienie dyscyplinarne, a właściwie rozwiązanie umowy o pracę przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia). Wszystkie te określenia dotyczą tej samej sytuacji. dochodzi do niej zwykle w przypadku ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracownika lub pracodawcy. Złożenie przez jedną ze stron stosunku pracy oświadczenia o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia ma skutek natychmiastowy. Nie stosuje się więc w tym przypadku okresu wypowiedzenia czyli okresu przejściowego pomiędzy złożeniem pisma a rozwiązaniem się umowy. Więcej na temat dyscyplinarki przeczytasz w artykułach:

Art. 30 § 3 Kodeksu pracy - rozwiązanie umowy na piśmie

Ustawodawca zobowiązuje zarówno pracownika jak i pracodawcę do pisemnego wypowiadania umowy oraz rozwiązywania jej bez wypowiedzenia. Zgodnie bowiem z art. 30 § 3 Kodeksu pracy oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.

Art. 30 § 4 Kodeksu pracy - uzasadnienie rozwiązania umowy

W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.

Art. 30 § 5 Kodeksu pracy - prawo odwołania się do sądu pracy

W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak szybciej wydawać pozwolenia na pracę dla cudzoziemców?
  Pozwolenia na pracę dla cudzoziemców mogłyby być wydawane dużo szybciej. Jak usprawnić tę procedurę? Oto 8 szczegółowych propozycji.
  Praca zdalna w Kodeksie pracy - etap prac
  Praca zdalna będzie wpisana w Kodeksie pracy. Jaki jest etap prac nad nowelizacją kodeksową?
  Wyższe wynagrodzenie i benefity dla pracowników fizycznych
  Wyższe wynagrodzenie i benefity dla pracowników fizycznych stają się standardem. Pracodawcy zabiegają o pracowników na stanowiska blue i grey collar.
  Niedziela handlowa 2022 - kalendarz
  Niedziela handlowa w 2022 r. wypada 7 razy. Kiedy jest niedziela handlowa? Oto kalendarz niedziel handlowych na 2022 r.
  Wypadek przy pracy - zmiany od 18 września 2021 r.
  Wypadek przy pracy to także wypadek w czasie podróży służbowej, wyjazdu integracyjnego, wykonywania zadań zleconych przez organizacje związkowe. Zmiany te wpłyną na wyższą składkę wypadkową i koszty wynagrodzeń.
  Koniec zmiany czasu?
  Czy to koniec zmiany czasu? Przedsiębiorcy apelują o zaprzestanie przestawienia zegarków 2 razy w roku. Zmiana czasu wpływa negatywnie na pracę, zdrowie i nie ma żadnych pozytywnych skutków.
  Multitasking a efektywność pracowników
  Czym jest multitasking? Czy jest zaletą, czy wręcz przeciwnie? Jak wpływa na efektywność pracowników?
  PIP zmieni zlecenie w umowę o pracę decyzją administracyjną?
  Czy PIP zmieni zlecenie w umowę o pracę decyzją administracyjną? Takie rozwiązanie zawiera projekt nowelizacji ustawy o inspekcji pracy.
  Benefity pracownicze - przykłady
  Benefity pracownicze świadczą o kulturze organizacyjnej firmy. Oto przykłady najbardziej popularnych, ale i bardziej oryginalnych benefitów pozapłacowych. Coraz częściej pracownik ma możliwość wyboru oferowanych dodatków.
  Benefity pracownicze w czasie pandemii COVID
  Które benefity pracownicze zyskały na atrakcyjności w czasie pandemii COVID-19? Co zmieniła pandemia?
  Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach - propozycje zmian
  Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach ma ułatwić zatrudnianie pracowników zza granicy. Czy proponowane zmiany pomogą wypełnić braki kadrowe na polskim rynku pracy?
  Coraz trudniej zatrudnić i zatrzymać pracownika
  Coraz trudniej zatrudnić i zatrzymać pracownika. Bezrobocie jest niskie, a ofert pracy przybywa. Najłatwiej o nową pracę pracownikom w zawodach technicznych.
  Praca zdalna dla osób z wyższym wykształceniem?
  Praca zdalna najczęściej wykonywana jest przez osoby z wyższym wykształceniem. Jak dostosowywać sposób świadczenia pracy do pracowników?
  Jak uniknąć rotacji pracowników w firmie produkcyjnej?
  Firmy produkcyjne często zmagają się z problemem rotacji pracowników. Zdarza się też, że w szczególnie intensywnych okresach potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. W jaki sposób firma produkcyjna może poradzić sobie z tego typu trudnościami? I jaką rolę odgrywa w takiej sytuacji agencja zatrudnienia?
  Roczny limit nadgodzin
  Roczny limit nadgodzin - ile wynosi w 2021 r.? Jak maksymalną liczbę godzin nadliczbowych reguluje Kodeks pracy?
  Roczny limit nadgodzin a oddany czas wolny
  Roczny limit nadgodzin - czy wlicza się godziny nadliczbowe, za które oddany został czas wolny? Oto odpowiedź PIP.
  Dzień wolny za święto w sobotę a zatrudnienie w trakcie miesiąca
  Czy pracownikowi zatrudnionemu w środku miesiąca należy się dzień wolny za święto wypadające w sobotę w miesiącu zatrudnienia? Oto odpowiedź PIP.
  7 najważniejszych zmian w zasiłkach od 2022 r.
  ZUS wymienia 7 najważniejszych zmian w zasiłkach, które będą obowiązywały od stycznia 2022 r. Sprawdź, co się zmieni.
  Pierwsza dama z ubezpieczeniem społecznym od listopada 2021 r.
  Pierwsza dama będzie objęta ubezpieczeniem społecznym od 1 listopada 2021 r. To duża zmiana, gdyż małżonek Prezydenta RP dotychczas miał status podobny do bezrobotnego. Co z małżonkami byłych Prezydentów RP?
  Wezwanie do zawarcia umowy o zarządzanie PPK na PUE ZUS
  Wezwanie do zawarcia umowy o zarządzanie PPK na PUE ZUS to nowość. Zmiana ta obowiązuje od 15 października 2021 r. Kiedy wezwanie przez PUE ZUS jest skuteczne?
  Stres i ergonomia przy pracy zdalnej
  Stres i ergonomia przy pracy zdalnej to dwa tematy z punktu widzenia BHP, nad którymi powinni pochylić się pracodawcy. Nie ma przy tym znaczenia, kiedy wejdą w życie nowe przepisy Kodeksu pracy.
  Przerwa w karierze - kto i kiedy rezygnuje z pracy?
  Przerwa w karierze ma dwa główne powody: niezadowolenie z pracy i chęć uzyskania więcej czasu wolnego. Kto i kiedy decyduje się na rezygnację z pracy?
  Potrzeby kompetencyjne w IT i TCB po pandemii [RAPORT]
  Jakie są potrzeby kompetencyjne w sektorach IT i TCB po pandemii COVID-19? Wymienia je raport „Potrzeby kompetencyjne w kontekście skutków pandemii koronawirusa”.
  Polski Ład - pracownicy wybiorą samozatrudnienie
  Czy przez Polski Ład pracownicy będą przechodzić na samozatrudnienie? O czym muszą pamiętać pracodawcy? Czy umowa B2B wymaga badań lekarskich i szkolenia bhp?
  Sprawdzanie szczepień pracowników - co z ustawą?
  Czy sprawdzanie szczepień pracowników przez pracodawców dojdzie do skutku? Co z ustawą?