| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Urlop bezpłatny pracownika wybranego (art. 74)

Urlop bezpłatny pracownika wybranego (art. 74)

Pracownik, który nawiązał stosunek pracy na podstawie wyboru, może zwrócić się na piśmie do dotychczasowego pracodawcy o udzielenie urlopu bezpłatnego. Urlop taki jest udzielany na zasadach określonych w Kodeksie pracy.

Pracownik w ciągu 7 dni od rozwiązania stosunku pracy z wyboru ma prawo powrotu do macierzystego pracodawcy. Dotyczy to wszystkich pracowników, którzy w wyniku wyboru pozostawali w stosunku pracy, korzystając z urlopu bezpłatnego, u dotychczasowego pracodawcy.

Przeczytaj również: Obowiązki pracodawcy (art. 94)

Należy także pamiętać, że pracownikowi powołanemu do piastowania funkcji związkowej z wyboru poza zakładem, jeżeli z wyboru wynika obowiązek świadczenia pracy w charakterze pracownika, przysługuje - na wniosek organizacji związkowej - prawo do urlopu bezpłatnego. Pracownikowi zaś, który po takim urlopie bezpłatnym stawi się do pracy w terminie 7 dni od wygaśnięcia mandatu, okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Pracodawca, któremu pracownik zgłosił w tym terminie gotowość do pracy, jest zobowiązany zatrudnić go na stanowisku równorzędnym pod względem wynagrodzenia z poprzednio zajmowanym. Oznacza to, że ustawodawca nie gwarantuje pracownikowi powrotu na stanowisko, jakie zajmował przed rozpoczęciem urlopu bezpłatnego w związku z pełnieniem mandatu. Gwarancja obejmuje tylko równorzędność stanowiska z poprzednio zajmowanym pod względem wynagrodzenia. Z ogólnych zasad wynika ponadto, że powinno to być stanowisko odpowiadające kwalifikacjom tego pracownika.

Polecamy: Prawo do godziwego wynagrodzenia (art. 13)

Odmowa zatrudnienia pracownika, który spełnił wymagane warunki co do terminu zgłoszenia powrotu do pracy, lub odmowa zatrudnienia go na stanowisku, które nie jest równorzędne pod względem wynagrodzenia z poprzednio zajmowanym, uzasadnia roszczenie pracownika o nawiązanie stosunku pracy. Właściwy do rozpoznania takiego roszczenia jest sąd pracy.

Stosunek pracy pracownika, który po wygaśnięciu mandatu nie zgłosił w zakreślonym terminie powrotu do macierzystego pracodawcy, wygasa z mocy prawa z upływem tego terminu.

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oznacza to, że ustawodawca nie gwarantuje pracownikowi powrotu na stanowisko, jakie zajmował przed rozpoczęciem urlopu bezpłatnego w związku z pełnieniem mandatu.
Oznacza to, że ustawodawca nie gwarantuje pracownikowi powrotu na stanowisko, jakie zajmował przed rozpoczęciem urlopu bezpłatnego w związku z pełnieniem mandatu.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »