Roszczenia pracownika w przypadku rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym (art. 56)
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks pracy stanowi, że pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie. Pracownik powinien więc wystąpić z odpowiednim pismem do właściwego sądu pracy w terminie czternastu dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia.
REKLAMA
Pracownik może wystąpić do sądu, gdy rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia było bezprawne.
Zapoznaj się z serwisem: Urlopy
Pracownik w swoim odwołaniu może domagać się albo przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach albo odszkodowania, jeśli przywrócenie do pracy go nie interesuje. O przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka sąd pracy. Sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe. W takim przypadku sąd pracy orzeka włącznie o odszkodowaniu. Zasady tej nie stosuje się jednak do pracowników, o których mowa w art. 177 i 39 kodeksu pracy (chodzi o pracownika, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku oraz o pracownicę w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego) oraz w przepisach szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę, chyba że uwzględnienie żądania pracownika przywrócenia do pracy jest niemożliwe z przyczyn określonych w art. 41[1] kodeksu pracy (ogłoszenie upadłości lub likwidacji pracodawcy). W takim przypadku sąd pracy orzeka o odszkodowaniu.
Przeczytaj koniecznie: Na czym polega zakaz konkurencji
Również w razie rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie, jeżeli upłynął już termin, do którego umowa miała trwać, lub gdy przywrócenie do pracy byłoby niewskazane ze względu na krótki okres, jaki pozostał do upływu tego terminu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat