reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Kontrolowanie telepracownika (art. 67(14))

Kontrolowanie telepracownika (art. 67(14))

Tak jak w przypadku wszystkich pracowników, tak i w odniesieniu do telepracowników pracodawca ma prawo kontrolować wykonywanie przez nich pracy. Kontrola ta, dotyczy nie tylko rezultatów pracy, ale także sposobu jej wykonywania.

Jeśli pracownik świadczy pracę w swoim domu, to celem kontroli oprócz wykonywania pracy może być również inwentaryzacja, konserwacja, serwisowanie, naprawa i instalacja sprzętu, który pracodawca powierzył telepracownikowi. W przypadku świadczenia telepracy w domu należącym do pracownika pracodawca może także kontrolować warunki bezpieczeństwa i higieny pracy panujące w miejscu wykonywania pracy. Pierwsza kontrola w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jest wykonywana na wniosek telepracownika przed rozpoczęciem wykonywania pracy.

Polecamy serwis: Wypowiedzenie

Kontrola prowadzona przez pracodawcę nie może naruszać prywatności pracownika oraz prywatności osób mieszkających w miejscu wykonywania telepracy, a także nie może utrudniać korzystania z pomieszczeń i urządzeń znajdujących się w domu. W tym celu pracodawca jest obowiązany dostosować sposób prowadzenia kontroli do rodzaju pracy i miejsca, w którym praca jest świadczona.

Szczegółowe zasady sprawowania kontroli nad wykonywaniem pracy przez telepracownika pracodawca i telepracownik mogą określić w odrębnej umowie (innej niż umowa o telepracę) tak, aby umożliwić pogodzenie wykonywania pracy z prawem do prywatności we własnym domu.

Porównaj: Zwolnienie dyscyplinarne kobiety w ciąży

Aby kontrola w ogóle mogła być przeprowadzona, konieczne jest wyrażenie zgody przez telepracownika na piśmie, bądź za pomocą środków komunikacji elektronicznej, bądź za pomocą innych środków przeznaczonych do porozumiewania się na odległość, takich jak telefon. Oznacza to, że zgoda może być wyrażona praktycznie w dowolnej formie i może zostać w każdej chwili wykorzystana przez pracodawcę. Kodeks nie określa bowiem, że musi to być każdorazowa zgoda przez każdorazową kontrolą, ale ogólna zgoda na przeprowadzenie kontroli. Ma to taki sens, że telepracownik nie może spodziewać się kontroli, dzięki czemu jest ona bardziej miarodajna.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby kontrola w ogóle mogła być przeprowadzona, konieczne jest wyrażenie zgody przez telepracownika na piśmie.
Aby kontrola w ogóle mogła być przeprowadzona, konieczne jest wyrażenie zgody przez telepracownika na piśmie.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama