REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Porozumienie o zawieszeniu stosowania przepisów prawa pracy – dopuszczalne w razie trudnej sytuacji finansowej pracodawcy

pozorna umowa o pracę
Porozumienie o zawieszeniu stosowania przepisów prawa pracy – dopuszczalne w razie trudnej sytuacji finansowej pracodawcy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, możliwe jest zawarcie porozumienia o zawieszeniu stosowania przepisów prawa pracy. Porozumienie może dotyczyć jedynie przepisów wewnątrzzakładowych i może być zawarte maksymalnie na 3 lata.
rozwiń >

Porozumienie o zawieszeniu stosowania przepisów prawa pracy

Porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy, może być zawarte, jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy. Porozumienie takie nie może jednak dotyczyć przepisów Kodeksu pracy oraz przepisów innych ustaw i aktów wykonawczych.

Autopromocja

Porozumienie o zawieszeniu stosowania przepisów prawa pracy może być zawarte między: 

 • pracodawcą i reprezentującą pracowników organizacją związkową,
 • pracodawcą i przedstawicielstwem pracowników wyłonionym w trybie przyjętym u tego pracodawcy - jeżeli pracodawca nie jest objęty działaniem organizacji związkowej.

Przyczyna zawarcia porozumienia

Przyczyną uzasadniającą zawarcie porozumienia jest sytuacja finansowa pracodawcy. Kodeks pracy nie podaje bliższych szczegółów, więc domniemywać można, że chodzi tu o trudną sytuację finansową, wymagającą dokonywania oszczędności finansowych. 

Ocena, czy sytuacja finansowa uzasadnia zawieszenie przepisów, należy do pracodawcy oraz związków zawodowych lub przedstawicieli pracowników. Kwestia ta nie podlega natomiast kontroli przez sąd pracy. 

Które przepisy można zawiesić

Porozumienie o zawieszeniu stosowania przepisów prawa pracy dotyczy przepisów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Chodzi tu o postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do zawieszenia postanowień zakładowego i ponadzakładowego układu zbiorowego pracy stosuje się art. 24127 Kodeksu pracy, który ze względu na sytuację finansową pracodawcy dopuszcza zawieszenie postanowień tych układów na okres do 3 lat.

Należy pamiętać, że wyłączona jest możliwość zawieszenia przepisów Kodeksu pracy oraz przepisów innych ustaw i aktów wykonawczych.

Treść porozumienia o zawieszeniu stosowania przepisów prawa pracy

Kodeks pracy nie określa wymaganej treści porozumienia w sprawie zawieszenia przepisów prawa pracy. Jednak przyjmuje się, że porozumienie powinno określać:

 • strony, które zawarły porozumienie i przez kogo są reprezentowane,
 • okres, na jaki okres zawarto porozumienie,
 • postanowienia aktów wewnątrzzakładowych, które zostały zawieszone,
 • czy strony porozumienia dopuszczają możliwość jego zmiany,
 • formę i tryb powiadomienia pracowników o treści porozumienia.

Wejście w życie porozumienia

Wejście w życie porozumienia o zawieszeniu stosowania przepisów prawa pracy oznacza, że zmiany następują z mocy prawa - pracodawca nie musi wręczać pracownikom indywidualnych wypowiedzeń (porozumień) zmieniających. Porozumienie obejmuje również pracowników chronionych, np. kobiet w ciąży czy pracowników w wieku przedemerytalnym.

W zakresie i przez czas określony w porozumieniu nie stosuje się też wynikających z układu ponadzakładowego oraz z układu zakładowego warunków umów o pracę i innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy.

Obowiązek powiadomienia PIP o porozumieniu

Pracodawca przekazuje porozumienie o zawieszeniu przepisów prawa pracy właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy. Kodeks pracy nie określa, w jakim terminie ma nastąpić to zawiadomienie. Należy zatem przyjąć, że powinno to nastąpić bez zbędnej zwłoki.

Charakter zawiadomienia inspektora pracy jest jedynie informacyjny. Oznacza to, że niedopełnienie tego obowiązku nie powoduje nieważności czy wadliwości porozumienia.

Podstawa prawna:

 • art. 91, art. 24127 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

REKLAMA

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

Zasiłek macierzyński. Od czego zależy wysokość zasiłku i okres jego pobierania

Zaprzestanie pracy na wiele tygodni, by zająć się opieką nad dzieckiem, to dla wielu rodziców duże wyzwanie finansowe. Na jakie wsparcie z ZUS mogą liczyć ubezpieczone mamy, tuż po urodzeniu dziecka?

Skrócenia czasu pracy. Kiedy? Czy uda się w 2024 r.?

35 godzin czy 4 dni pracy w tygodniu? Trwa dyskusja nad skróceniem tygodnia pracy. Kiedy zmiany mogą wejść w życie? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, chce, żeby zmiany weszły w życie jeszcze w tej kadencji Sejmu.

REKLAMA

31 maja mija termin składania zaświadczeń do ZUS dla osób, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego

Do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

Dziemianowicz-Bąk: Proponujemy, żeby minimalne wynagrodzenie wynosiło 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ustalanie wysokości wynagrodzenia minimalnego na nowych zasadach

Zmienią się zasady ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana będzie zgodna z dyrektywą unijną w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.

REKLAMA