| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Odpowiedzialność materialna > Ugoda między pracownikiem a pracodawcą o naprawienie szkody (art. 121)

Ugoda między pracownikiem a pracodawcą o naprawienie szkody (art. 121)

Pracownik, który swoim zachowaniem wyrządził szkodę pracodawcy może zawrzeć z nim ugodę dotyczącą sposobu naprawienia uszczerbku.


Jeżeli naprawienie szkody następuje na podstawie ugody pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, wysokość odszkodowania może być obniżona. Uwzględnienia się przy tym wszystkie okoliczności sprawy, a w szczególności stopnia winy pracownika i jego stosunku do obowiązków pracowniczych. Przy uwzględnieniu okoliczności wysokość odszkodowania może być także obniżona przez sąd pracy. Dotyczy to również przypadku, gdy naprawienie szkody następuje na podstawie ugody sądowej.

Zobacz: Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną osobie trzeciej (art. 120)

Ugoda z pracownikami odpowiedzialnymi materialnie jest szansą na proste rozwiązanie sporów.

Ugoda o naprawienie szkód wyrządzonych przez bezprawne działanie pracownika powinna zawierać:

  • określenie stron, opis stanu faktycznego (podstawa odpowiedzialności pracownika, wysokość szkody w mieniu powierzonym),
  • wzajemne ustalenia i ustępstwa stron (obniżenie odszkodowania przez pracodawcę),
  • sposób zapłaty, w tym rozłożenie spłaty odszkodowania na raty,
  • zgodę pracownika na dobrowolną zapłatę odszkodowania w obniżonej wielkości oraz na potrącenie rat z wynagrodzenia za pracę, a także określenie sposobu i terminu dopłaty przez pracownika brakującej części raty na wypadek, gdy rata w całości nie zostanie pokryta wynagrodzeniem (netto),
  • skutek niewywiązania się z ugody przez pracownika, w tym określenie terminu wymagalności świadczenia i informację o możliwości nadania ugodzie klauzuli wykonalności przez sąd.

Zobacz serwis: ZUS

Pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę. Maksymalna wysokość odszkodowania nie może przekroczyć trzymiesięcznego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. W razie naprawienia szkody na podstawie ugody wysokość odszkodowania może być obniżona, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności sprawy, a w szczególności stopnia winy pracownika i jego stosunku do obowiązków pracowniczych. Dlatego warto spróbować porozumieć się z pracodawcą.

Podstawa prawna: Art. 121 Kodeksu pracy

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ugoda z pracownikami odpowiedzialnymi materialnie jest szansą na proste rozwiązanie sporów.
Ugoda z pracownikami odpowiedzialnymi materialnie jest szansą na proste rozwiązanie sporów.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »