Obowiązek powołania komisji bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 237(12))
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek powołania komisji bhp ciąży na pracodawcy, który zatrudnia powyżej 250 pracowników. Komisja ma się składać z równej liczby przedstawicieli pracodawcy i pracowników. Przedstawicielami pracodawcy w komisji są osoby wyznaczone przez pracodawcę oraz z urzędu pracownicy służby bhp i lekarz sprawujący opiekę zdrowotną nad pracownikami. Przedstawicielami pracowników w komisji są pracownicy wybrani przez zakładowe organizacje związkowe, a gdy u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa - przez pracowników w trybie przyjętym w zakładzie pracy.
REKLAMA
Zobacz serwis: Bezpieczeństwo i higiena pracy
Komisja BHP jest organem opiniodawczym i doradczym. Nie jest ona wyposażona w żadne uprawnienia władcze zarówno w stosunku do pracodawcy, jak i w stosunku do pracowników.
Przewodniczącym komisji jest pracodawca lub osoba przez niego upoważniona, a wiceprzewodniczącym - społeczny inspektor pracy lub przedstawiciel pracowników.
Podstawa prawna: Art. 237(12) Kodeksu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat