REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Światowy Dzień Zdrowia - 7 kwietnia 2024

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Światowy Dzień Zdrowia - 7 kwietnia 2024
Zdrowie w pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Światowy Dzień Zdrowia przypada w dniu 7 kwietnia 2024 r. W tym roku hasłem przewodnim jest: "Moje zdrowie, moje prawo".  Jak podaje WHO minimum 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo w 27 państwach Unii Europejskiej mogłoby przyczynić się do uniknięcia ponad 10 tys. przedwczesnych zgonów rocznie wśród osób w wieku 30-70 lat oraz wydłużenia średniej długości życia niedostatecznie aktywnych osób o 7,5 miesiąca, a całej populacji o prawie 2 miesiące. 

Światowy Dzień Zdrowia - 7 kwietnia

Co roku, począwszy od 1948 r. w dniu 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Przypada to w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO - World Health Organization). Światowy Dzień Zdrowia (World Health Day) został ustalony przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Jak wskazuje WHO, w 1948 r. kraje z całego świata połączyły siły i założyły WHO, aby promować zdrowie, zapewniać światu bezpieczeństwo i służyć bezbronnym – aby każdy i wszędzie mógł osiągnąć najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia. To już 76. rocznica, która jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich lat.

REKLAMA

Autopromocja

Problemy w obszarze zdrowia 

W tą szczególną rocznicę warto się też przyjrzeć problemom w obszarze zdrowia jakim muszą sprostać kraje na całym świecie. Według danych WHO, na całym świecie prawo ludzi do ochrony zdrowia jest coraz bardziej zagrożone. Z czego to wynika i czym to jest spowodowane? Przyczyną są między innymi z wojny, katastrofy, choroby, epidemie, pandemie. Są to główne przyczyny śmierci i kalectwa. Rada WHO ds. Ekonomii Zdrowia dla Wszystkich stwierdziła, że co najmniej 140 krajów uznaje zdrowie za prawo człowieka w swoich konstytucjach. Jednak kraje nie uchwalają i nie wprowadzają w życie przepisów, które zapewniłyby ich obywatelom prawo dostępu do usług zdrowotnych. Potwierdza to fakt, że w 2021 r. co najmniej 4,5 miliarda ludzi – ponad połowa światowej populacji – nie było w pełni objętych podstawowymi usługami zdrowotnymi.

 "Moje zdrowie, moje prawo"

Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia w 2024 r. jest: "Moje zdrowie, moje prawo". Temat został wybrany, aby bronić prawa każdego i wszędzie do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także do bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości warunków mieszkaniowych, godnej pracy i warunków środowiskowych oraz wolności od dyskryminacji.

Jaką rolę odgrywa sport w dbaniu o dobrostan pracownika?

Warto pamiętać, że prawo do zdrowia jest nierozerwalnie związane z prawami pracownika. Zgodnie z art. 15 Kodeksu pracy „Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy”, z kolei art. 207 § 2 informuje, że „Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki”. W dzisiejszych czasach oczekiwania zatrudnionych względem pracodawców jednak ewoluują – poza zapewnieniem fizycznego bezpieczeństwa, coraz większą wagę przykłada się do holistycznej troski o kondycję psychofizyczną. 
Aktywność fizyczna jako nowa profilaktyka. Współcześnie pogłębiają się oczekiwania dotyczące profilaktyki – pracujący coraz częściej zwracają uwagę na potrzebę wczesnej opieki nad zdrowiem psychicznym.

Choć świadomość w tym zakresie rośnie, to liczba podjętych działań antystresowych w firmach pozostawia wiele do życzenia - jak wynika z badania MultiSport Index 2023, już 3 na 5 pracowników w Polsce deklaruje, że ich pracodawca nie podejmuje żadnych działań antystresowych w firmie. Tymczasem jak wskazują zarówno eksperci od zdrowia, jak i sami mieszkańcy Polski, jednym z najprostszych i powszechnie dostępnych rozwiązań wspierających zdrowie psychiczne jest aktywność fizyczna – 89 proc. aktywnych fizycznie Polaków twierdzi, że regularny ruch redukuje stres i negatywne emocje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

150 min. umiarkowanej aktywności tygodniowo wystarczy dla zdrowszego życia i lepszego zdrowia

Z kolei zaniedbania w zakresie codziennego ruchu mają bezpośredni wpływ na pogorszenie stanu naszego zdrowia. Jak dowodzą badania, przestrzeganie zalecanego przez WHO minimum 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo w 27 państwach Unii Europejskiej mogłoby przyczynić się do uniknięcia ponad 10 tys. przedwczesnych zgonów rocznie wśród osób w wieku 30-70 lat oraz wydłużenia średniej długości życia niedostatecznie aktywnych osób o 7,5 miesiąca, a całej populacji o prawie 2 miesiące. Wprowadzenie działań wspierających zdrowie pracowników, to nie tylko dobra praktyka i przejaw społecznej odpowiedzialności firm, ale też działanie przekładające się na realne korzyści biznesowe – jak wynika z badania MultiSport Index, 79 proc. aktywnych Polaków przyznaje, że regularna aktywność fizyczna przyczynia się do zwiększenia efektywności oraz zaangażowania w pracy. Aktywność fizyczna społeczeństwa oddziałuje także w skali makro na całą gospodarkę. Raport WHO i OECD szacuje, że podejmowanie zalecanych 150 minut aktywności fizycznej w tygodniu przez obywateli UE mogłoby przyczynić się do zmniejszenia wydatków zdrowotnych o 0,6%. Przyniosłoby to oszczędności w postaci 8 miliardów euro rocznie, zapobiegając wystąpieniu 11,5 miliona przypadków chorób niezakaźnych, takich jak depresja, choroby serca czy nowotwory.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy 36 dni urlopu dla pracownika?

Standardem jest, że pracownicy mają 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Niektórzy pracownicy są uprawnieni do nawet 36 dni urlopu. Kto i kiedy może liczyć na tak długi urlop?

Utrata przez uczestnika PPK statusu osoby zatrudnionej to nie koniec oszczędzania w PPK [Przykłady]

Zmiana przez uczestnika PPK tytułu do ubezpieczeń społecznych nie zwalnia podmiotu zatrudniającego z obowiązku dokonywania wpłat do PPK za tę osobę. Oznacza to, że utrata statusu osoby zatrudnionej nie wpływa na status uczestnika PPK. Nadal należy odprowadzać wpłaty do PPK.

Ważny wyrok dla osób z niepełnosprawnościami. Spory w MOPS trwają bo nie uzasadnia swoich decyzji

Wiele osób z niepełnosprawnościami nie jest świadomych co do tego, że często organ postępuje wadliwie w ich sprawie. Organ zamiast wydać decyzję administracyjną o prawie lub braku prawa do świadczenia, wydaje informację o sposobie rozpatrzenia wniosku bez uzasadnienia. To nie jest to samo co decyzja administracyjna, która zawiera ściśle określone elementy. Jednostka powinna mieć gwarancję rozpoznania jej wniosku w formie decyzji, wydawanej w odpowiedniej procedurze, która następnie podlega kontroli. Odnosi się to zwłaszcza do rozstrzygnięć opartych na uznaniu, czy na ocenie nieostrych przesłanek - w stosunku do osób z niepełnosprawnościami.

ZUS wypłaci wyższe odszkodowanie. Już obowiązują nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy

Od 1 kwietnia 2025 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub choroby zawodowej. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 1636 zł.

REKLAMA

Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

REKLAMA