Zmiany w Kodeksie pracy: kontrola trzeźwości pracownika
REKLAMA
REKLAMA
Prewencyjna kontrola trzeźwości pracownika – kiedy?
Zgodnie z art. 221c § 1 ustawy zmieniającej Kodeks pracy, pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia.
REKLAMA
Kontrola trzeźwości będzie prowadzona przez pracodawcę na podstawie stosownych reguł opisanych w układzie zbiorowym, regulaminie pracy lub obwieszczeniu: kontrola będzie mogła ograniczać się tylko do grup pracowników, którzy zostały wskazane w regulacjach wewnętrznych pracodawcy.
Kto określi sposób prowadzenia kontroli trzeźwości pracownika?
Sposób prowadzenia kontroli trzeźwości pracownika, czas i częstotliwość jej przeprowadzenia będzie określał pracodawca.
Kto poinformuje pracowników o wprowadzeniu kontroli trzeźwości?
Według nowych przepisów pracodawca będzie zobowiązany do poinformowania pracowników objętych kontrolą trzeźwości o jej wprowadzeniu w terminie co najmniej 2 tygodni przed jej rozpoczęciem. Pracownik, który podlega kontroli, musi otrzymać od pracodawcy indywidualną informację przed dopuszczeniem do pracy.
Kontrola trzeźwości pracownika - w jaki sposób będzie przeprowadzana?
Zgodnie z proponowanymi zmianami, kontrola trzeźwości przeprowadzana przez pracodawcę nie może naruszać godności oraz innych dóbr osobistych pracownika.
Kontrola trzeźwości pracownika – jak przebiega badanie?
Według ustawy zmieniającej Kodeks pracy kontrola trzeźwości obejmuje badanie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego za pomocą urządzenia posiadającego ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie.
Badanie to polega na stwierdzeniu braku obecności alkoholu w organizmie pracownika albo obecności alkoholu wskazującej na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Brak obecności alkoholu
Według ustawy równoznaczne ze stwierdzeniem braku obecności alkoholu w organizmie pracownika uznaje się przypadki, w których zawartość alkoholu nie osiąga lub nie prowadzi do osiągnięcia wartości właściwych dla stanu po użyciu alkoholu.
Podstawa prawna:
Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw z dnia 7 czerwca 2022 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat