REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Refundacja kosztów wyjazdów działaczy związkowych

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Refundacja kosztów wyjazdów związkowca. /Fot. Fotolia
Refundacja kosztów wyjazdów związkowca. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Związek zawodowy może zwrócić się do firmy, w której działa o sfinansowanie związkowcom kosztów wyjazdów na konferencję. Firma nie ma obowiązku finansowania wyjazdów. Może jednak dokonać tego dobrowolnie. Na jakiej podstawie?

PROBLEM

Działający w naszej firmie związek zawodowy zwrócił się do nas z prośbą o sfinansowanie kilku związkowcom kosztów wyjazdów na konferencję. Wiemy, że nie jesteśmy do tego zobowiązani, ale chcemy dokonać takiego zwrotu. Czy w tym przypadku możemy skorzystać z przepisów o podróżach służbowych?

Autopromocja

RADA

Tak. Ponieważ zwrotu kosztów mogą Państwo dokonać dobrowolnie, to podstawą do jego rozliczenia mogą być np. obowiązujące przepisy dotyczące podróży służbowych. Szczegóły w uzasadnieniu.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

UZASADNIENIE

Obowiązek zwrotu kosztów wyjazdów działaczy związkowych pracodawca może przyjąć na siebie w porozumieniu zawartym z organizacją związkową. Uprawnienie do zwrotu tych kosztów może również wynikać z obowiązujących u pracodawcy przepisów prawa pracy, tj. z układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania. W takim przypadku należy doprecyzować kwestie dotyczące np.:

  • okoliczności, w jakich powstaje zobowiązanie pracodawcy do zwrotu kosztów (np. rodzaje czynności związkowych, długość wyjazdu, odległość miejsca docelowego itp.);
  • zakresu zwracanych kosztów (czy zwrot dotyczy wszystkich poniesionych kosztów znajdujących się w bezpośrednim związku z wyjazdem, czy zwrot dotyczy tylko niektórych wydatków, np. na przejazd lub nocleg; jakie środki transportu są akceptowane, jaka jest dopuszczalna wysokość ceny za pobyt w hotelu itp.);
  • maksymalnej wysokości zwracanych wydatków;
  • sposobu dokumentowania wydatków i rodzajów dokumentów niezbędnych do rozliczenia.

Z samego zapisu, że pracodawca dokona refundacji kosztów uczestnictwa, nie wynika, aby zastosowanie w tym zakresie miały przepisy dotyczące świadczeń delegacyjnych zawarte w rozporządzeniu w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Jednak wskazanym rozwiązaniem w tym zakresie byłoby odesłanie do postanowień tego rozporządzenia. Odniesienie może być pełne lub dotyczyć tylko części przepisów, np. w zakresie dokumentów przedstawianych przy rozliczeniu czy terminów rozliczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Granice ochrony związkowca

Przykładowe zapisy mogą brzmieć następująco:

(...) § 3

  1. Pracownik pełniący funkcję związkową, który w związku z wykonaniem doraźnej czynności związkowej musi wyjechać poza miejscowość, w której znajduje się jego stałe miejsce pracy, ma prawo do zwrotu kosztów przejazdów oraz noclegów.
  2. Koszty wskazane w ust. 1 będą rozliczane na zasadach określonych w rozporządzeniu MPiPS z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej – Dz.U. z 2013 r., poz. 167. Przed wyjazdem pracownik, o którym mowa w ust. 1, jest zobowiązany uzgodnić z pracodawcą rodzaj środka transportu oraz koszt noclegu.
  3. Rozliczenie wydatków wskazanych w ust. 1 jest dokonywane na podstawie dokumentów potwierdzających ich poniesienie, które pracownik przedstawia w ciągu 14 dni od dnia powrotu.

Przepisy ustawy o związkach zawodowych zobowiązują pracodawcę do zwolnienia pracownika będącego działaczem związkowym od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej poza zakładem pracy, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy (art. 25 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych). Zakres tego zwolnienia jest dosyć szeroki i może dotyczyć m.in. uczestnictwa w zjazdach czy konferencjach. Warunkiem jest jednak to, aby były one związane z pełnioną funkcją związkową. Pracownik zachowuje w tym czasie prawo do wynagrodzenia, które obejmuje jednak tylko te świadczenia, które by otrzymał, gdyby w okresie tego zwolnienia świadczył pracę. Prawo do wynagrodzenia nie jest bowiem prawem do uzyskania zwrotu kosztów poniesionych w związku z realizacją doraźnej czynności związkowej (w tym przypadku wyjazdu na konferencję).

Zadaj pytanie: Forum

Podstawa prawna:

  • § 2–3, § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej – Dz.U. z 2013 r., poz. 167
  • art. 775 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 208
  • art. 25 ust. 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 167

Więcej przeczytasz w MONITORZE PRAWA PRACY I UBEZPIECZEŃ >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

    Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

    Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

    Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

    W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

    1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

    Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

    REKLAMA

    Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

    Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

    Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

    Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

    Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

    Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

    Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

    Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

    REKLAMA

    2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

    Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

    336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

    Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

    REKLAMA