REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Związek zawodowy – utworzenie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Utworzenie związku zawodowego. /Fot. Fotolia
Utworzenie związku zawodowego. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Związek zawodowy powstaje na mocy uchwały podjętej przez co najmniej 10 osób, która są uprawnione do tworzenia związków zawodowych. Każdy związek zawodowy podlega rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jak jest procedura utworzenia związku zawodowego?

Związek zawodowy

Zgodnie z art. 1 ustawy o związkach zawodowych związkiem zawodowym jest dobrowolna i samorządna organizacja ludzi pracy, która została powołana do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Związek zawodowy jest niezależny w swojej działalności statutowej od pracodawców, administracji państwowej i samorządu terytorialnego oraz od innych organizacji.

REKLAMA

Związek zawodowy może w sposób swobodny określić swoją nazwę, pod warunkiem że przyjęta nazwa dostatecznie identyfikuje związek w obrocie prawnym i społecznym (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 5 czerwca 1996 r., sygn. akt I PR 1/96). Zarejestrowanie związku zawodowego, którego nazwa jest zbliżona do nazwy innego związku zawodowego jest dopuszczalne, jeżeli tylko nazwa ta pozwala na identyfikację tego związku (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 17 kwietnia 1996 r. sygn. akt I PRZN 1/96).

Utworzenie związku zawodowego

Związek zawodowy powstaje z mocy uchwały o jego utworzeniu. Uchwałę tę podejmują osoby uprawnionych do tworzenia związków zawodowych. Musi ich być co najmniej 10. Te same osoby uchwalają ponadto statut i wybierają komitet założycielski w liczbie od 3 do 7 osób.

Zobacz również: Związki zawodowe - funkcje

Osoby uprawnione do tworzenia związków zawodowych to pracownicy bez względu na podstawę stosunku pracy (umowa o pracę, powołanie, mianowanie, wybór, spółdzielcza umowa o pracę), członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, jeżeli nie są pracodawcami. Prawo to nie przysługuje osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Statut związku zawodowego

Art. 13 ustawy o związkach zawodowych zawiera wykaz informacji, które w szczególności powinien zawierać statut związku zawodowego. Katalog obejmuje:

  1. nazwę związku,
  2. siedzibę związku,
  3. terytorialny i podmiotowy zakres działania,
  4. cele i zadania związku oraz sposoby i formy ich realizacji,
  5. zasady nabywania i utraty członkostwa,
  6. prawa i obowiązki członków,
  7. strukturę organizacyjną związku ze wskazaniem, które z jednostek organizacyjnych związku mają osobowość prawną,
  8. sposób reprezentowania związku oraz osoby upoważnione do zaciągania zobowiązań majątkowych w imieniu związku,
  9. organy związku, tryb ich wyboru i odwołania, zakres ich kompetencji oraz okres kadencji,
  10. źródła finansowania działalności związku oraz sposób ustanawiania składek członkowskich,
  11. zasady uchwalania i zmian statutu,
  12. sposób rozwiązania związku i likwidacji jego majątku.

Polecamy również serwis: Spory zbiorowe

Rejestracja

REKLAMA

Każdy związek zawodowy podlega obowiązkowej rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeżeli jednak, wbrew obowiązkowi, komitet założycielski nie złoży w terminie 30 dni od dnia założenia związku wniosku o rejestrację, uchwała o utworzeniu związku utraci moc. W takiej sytuacji, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13 lutego 1997 r. (I PKN 4/97), członek komitetu założycielskiego związku zawodowego traci ochronę przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy.

Z dniem zarejestrowania związek zawodowy oraz jego jednostki organizacyjne wskazane w statucie nabywają osobowość prawną. Oznacza to, że postanowienia statutu mają decydujące znaczenie dla stwierdzenia posiadania osobowości prawnej przez jednostkę organizacyjną związku zawodowego (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 lutego 2007 r., sygn. akt II PK 196/06).

Zmiana statutu związku zawodowego

Związek zawodowy zawiadamia niezwłocznie właściwy sąd o zmianie statutu. Zmiana statutu związku zawodowego wchodzi w życie z upływem 14 dni od dnia zawiadomienia, jeżeli sąd nie zgłosił wcześniej zastrzeżeń co do jej zgodności z prawem. Natomiast w razie zgłoszenia zastrzeżeń sąd zawiadamia o nich związek zawodowy i wyznacza rozprawę dla ich rozpatrzenia w terminie 30 dni od dnia zawiadomienia przez związek o zmianie statutu.

Postanowienie sądu w przedmiocie zmiany statutu związku zawodowego, wydane zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. nr 55, poz. 234), podlega zaskarżeniu (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 16 marca 1994 r., sygn. akt I PZP 8/94).

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Wykreślenie związku zawodowego z rejestru

Zgodnie z art. 17 ustawy o związkach zawodowych sąd dokonuje skreślenia związku zawodowego z rejestru w trzech przypadkach. Zalicza się do nich:

  1. wskazany w statucie organ podjął uchwałę o rozwiązaniu związku,
  2. zakład pracy, w którym dotychczas działał związek zawodowy, został wykreślony z właściwego rejestru z powodu likwidacji lub upadłości tego zakładu albo jego przekształcenia organizacyjno-prawnego, uniemożliwiającego kontynuowanie działalności tego związku,
  3. liczba członków związku utrzymuje się poniżej 10 przez okres dłuższy niż 3 miesiące.

Wszystkie trzy okoliczności sąd stwierdza z urzędu lub na wniosek związku zawodowego.

Postępowanie o rejestrację związku zawodowego

REKLAMA

Sprawy dotyczące rejestracji związków zawodowych są rozpatrywane w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym. Sąd rozpatruje je w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Warto dodać, że postępowanie w sprawach rejestracji jest wolne od opłat sądowych.

W rozumieniu art. 510 Kodeksu postępowania cywilnego w związku z art. 20 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych nie jest zainteresowanym w sprawie o rejestrację związku zawodowego zakład pracy, na obszarze którego ma działać utworzony związek. Dlatego zakład pracy nie może być dopuszczony w charakterze uczestnika w postępowaniu o rejestrację zakładowej organizacji związkowej (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 15 lutego 1989 r., sygn. akt I PRZ 15/89).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 Nr 79, poz. 854 z późn. zm.)

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA