Kategorie

Informacja o łącznej liczbie członków

Konstanty Wróblewski
Organizacja związkowa musi przedstawić pracodawcy informację o łącznej liczbie zrzeszonych członków. Skutkiem niewykonania tego obowiązku w wymaganym terminie może być utrata uprawnień, jakie przysługują zakładowej organizacji związkowej.

Ustawa z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych – zwana dalej ustawą, nie określa wprost skutków ani sankcji niewywiązania się związku zawodowego z obowiązku przekazania pracodawcy informacji o łącznej liczbie członków danej organizacji związkowej. Wywiązanie się z niego ma jednak bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania związków zawodowych w zakładzie pracy.

Uprawnienia zakładowej organizacji związkowej przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących:

 • pracownikami lub osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji albo
 • funkcjonariuszami Policji, Straży Granicznej i Służby Więziennej oraz strażakami Państwowej Straży Pożarnej, a także pracownikami Najwyższej Izby Kontroli pełniącymi służbę w jednostce objętej działaniem tej organizacji (art. 251 ustawy).

Jednym z podstawowych obowiązków zakładowej organizacji związkowej jest przedstawianie pracodawcy albo dowódcy jednostki informacji o łącznej liczbie członków zakładowej organizacji związkowej. Informacja ta powinna być przekazywana co kwartał – według stanu na ostatni dzień kwartału, w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po tym kwartale.

Skutki nieprzekazania informacji

Przekazanie informacji w określonym przez ustawę terminie wydaje się bardzo istotne z punktu widzenia uprawnień zakładowej organizacji związkowej.

Wykładnia art. 251 ustawy dokonana przez Sąd Najwyższy w wyroku z 15 listopada 2006 r. wskazuje, że w przedmiocie uprawnień zakładowej organizacji związkowej pracodawca jest związany informacją przekazaną w trybie art. 251 ust. 2 ustawy. Natomiast do wykonywania uprawnień zakładowej organizacji związkowej istotna jest liczba członków związku w dniu, w którym pracodawcy została przekazana informacja. Sąd Najwyższy stwierdził przede wszystkim, że jeżeli pracodawca w zakreślonym terminie (10 dni po zakończeniu kwartału) nie uzyskał wymaganych przez art. 251 ust. 2 informacji, ma prawo przyjąć, iż od tej daty zakładowej organizacji związkowej nie przysługują już ustawowe uprawnienia. Podobne stanowisko przedstawił Sąd Najwyższy w wyroku z 6 października 2011 r., zgodnie z którym nieprzekazanie przez zakładową organizację związkową informacji we wskazanym terminie uprawnia pracodawcę do przyjęcia wniosku, że istniejąca u niego organizacja związkowa nie spełnia wymagań przewidzianych w art. 251 ust. 1 ustawy, a zatem nie ma obowiązku, wynikającego z art. 38 k.p. i art. 32 ustawy, współdziałania z nią przy rozwiązywaniu z pracownikami stosunków pracy.

Przykład

Reklama

Zakładowa organizacja związkowa działająca w Aspen Sp. z o.o. jest zobowiązana w terminie do 10 lipca 2012 r. przedstawić pracodawcy informację o łącznej liczbie zrzeszonych w niej członków w ostatnim dniu czerwca. Zakładowa organizacja związkowa zaniechała tego obowiązku i nie przedstawiła ww. informacji.

Biorąc pod uwagę orzecznictwo Sądu Najwyższego, można wnioskować, że skoro zakładowa organizacja związkowa nie przedstawiła w określonym terminie informacji wymaganych przez ustawę, to pracodawca ma prawo uznać, że traci ona uprawnienia, które przepisy przewidują dla związkowych organizacji związkowych. Na skutek nieprzedstawienia informacji, o której mowa w art. 251 ust. 2 ustawy, zakładowa organizacja związkowa nie może przykładowo prowadzić rokowań zbiorowych i zawierać układów zbiorowych pracy, zajmować stanowiska w indywidualnych i zbiorowych sprawach z zakresu prawa pracy, współtworzyć wewnątrzzakładowego prawa pracy (np. regulaminu zfśs, regulaminu pracy i wynagradzania).


Skutki przekazania informacji po terminie

Informacja o liczbie zrzeszonych członków złożona po terminie (informacja spóźniona) jest wiążąca dla pracodawcy w zakresie uprawnień, które zostały przewidziane dla zakładowej organizacji związkowej. Z tym jednak zastrzeżeniem, że wywołuje ona skutki dopiero od dnia przekazania jej pracodawcy. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 6 października 2011 r., który w uzasadnieniu stwierdził, że zakładowa organizacja związkowa zrzeszająca co najmniej 10 członków uzyskuje uprawnienie dopiero od chwili spóźnionego przekazania informacji.

Informacja przekazana przez zakładową organizację związkową już po złożeniu przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę nie ma znaczenia dla prawidłowości tego wypowiedzenia także wtedy, gdy ta organizacja jest w stanie udowodnić, że zrzesza odpowiednią liczbę członków (por. wyrok SN z 6 października 2011 r.).

Przykład

Pracodawca wobec tego, że nie otrzymał w terminie informacji o liczbie członków działającej u niego organizacji związkowej, wypowiedział umowę o pracę członkowi zarządu tej organizacji. Wypowiedzenie zostało złożone bez zgody zarządu danej organizacji. W chwili gdy zarząd organizacji związkowej dowiedział się o wypowiedzeniu umowy jednemu z jej członków, niezwłocznie przekazał pracodawcy informację o liczbie członków zakładowej organizacji związkowej.

Dokonane wypowiedzenie w powyższych warunkach jest prawidłowe i skuteczne.

WAŻNE!

Reklama

Pracodawca nie może być obciążony roszczeniami pracownika z tytułu rozwiązania z nim stosunku pracy, które stało się wadliwe po złożeniu przez pracodawcę oświadczenia o rozwiązaniu, przy czym wadliwość powstała wskutek niewykonania ustawowego obowiązku przez organizację związkową.

Brak możliwości korzystania z uprawnień, przysługujących zakładowej organizacji związkowej zrzeszającej co najmniej 10 członków, będący skutkiem nieprzekazania pracodawcy informacji o liczbie członków, nie jest sankcją nadmiernie dolegliwą czy nieproporcjonalną w stosunku do zaniedbania, jakiego dopuściła się organizacja związkowa (wyrok SN z 6 października 2011 r.). Spełnienie podstawowego obowiązku informacyjnego i zachowanie terminów określonych w ustawie nie jest nadmiernie utrudnione i uciążliwe, wymaga ono, jak stwierdził Sąd, dołożenia choćby minimalnej staranności ze strony organizacji związkowej w dbałości o własne interesy, jak również o interesy pracowników, w szczególności osób objętych ochroną z art. 32 ustawy.

Sankcje

Niedopełnienie obowiązku określonego w art. 251 ust. 2 ustawy, czyli niepoinformowanie pracodawcy o liczbie swoich członków, może być potraktowane jako działalność sprzeczna z ustawą. W skrajnych przypadkach może to być podstawą do powiadomienia prokuratury o podjęciu działań zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych.

Podstawa prawna:

 • art. 251, 32, 36 ustawy z 29 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).

Orzecznictwo:

 • wyrok SN z 6 października 2011 r. (III PK 17/11, niepubl.),
 • wyrok SN z 15 listopada 2006 r. (I PK 135/06, OSNP 2007/21–22/311).

 

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?