REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Odprawy można różnicować. /Fot. Fotolia
Odprawy można różnicować. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Odprawy przyznawane w związku z rozwiązaniem stosunku pracy mogą być różnicowane w porozumieniach pracodawców i związków zawodowych. Zróżnicowanie wysokości odpraw musi jednak być obiektywnie uzasadnione.

Porozumienie pracodawcy ze związkami zawodowymi

Autopromocja

Pracodawca oraz działające w zakładzie związki zawodowe zawarły porozumienie, na mocy którego przyznano prawo do wyższych odpraw pracownikom korzystającym po rozwiązaniu stosunku pracy ze świadczeń przedemerytalnych.

Zobacz także: Forum Kadry - Zatrudnianie i zwalnianie

Inicjator- związek zawodowy

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż inicjatorem zmiany był związek zawodowy reprezentujący w danym zakładzie interesy pracownicze, a nie pracodawca. Dopiero po zaakceptowaniu argumentów związku pracodawca i pozostałe związki również doszły do wniosku, że proponowana zmiana przyczyni się do wyrównania dysproporcji w dochodach pomiędzy pracownikami przechodzącymi na emeryturę i tymi, którym ze względu na wiek pozostaje pobieranie znacznie niższego świadczenia przedemerytalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarzut naruszenia zakazu dyskryminacji

Jedna z pracownic zarzuciła pracodawcy naruszenie art. 183a Kodeksu pracy dotyczącego zakazu dyskryminacji. Zgodnie z zakazem pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Według pracownicy porozumienie zawarte przez pracodawcę ze związkami zawodowymi ma charakter dyskryminujący.

Zobacz również: Zatrudnianie i zwalnianie

I i II instancja

Sądy I i II instancji uznały, że pracodawca miał podstawy do różnicowania wysokości świadczeń, gdyż było to obiektywnie zasadne.

Wyrok Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 maja 2012 r. (I PK 173/11) poparł stanowiska sądów niższych instancji. Stwierdził, że rzeczywiste zróżnicowanie sytuacji pracowników w zakresie wysokości świadczeń związanych z rozwiązaniem umowy, nie oznacza naruszenia zakazu dyskryminacji.

Odprawa pracowników odchodzących na emeryturę przed zawarciem porozumienia wynosiła od 35 do 55 tys. zł. Natomiast odprawa pracowników wnioskujących o świadczenia przedemerytalne wynosiła od 28 do 34 tys. zł. Od grudnia 2011 r. odprawa drugiej kategorii pracowników wynosiła 99 tys. zł.

Zobacz: Jak ustalić prawo do odprawy emerytalno-rentowej

Zmiany wprowadzone porozumieniem miały na celu wyrównanie sytuacji pracowników. Po pierwsze, pracownicy korzystający po rozwiązaniu stosunku pracy ze świadczeń przedemerytalnych to osoby po 50. roku życia, którym nie przypisuje się dużych szans na znalezienie nowej pracy. Po drugie, wysokość świadczenia przedemerytalnego jest dużo niższa od wysokości emerytury. Co więcej, w przedstawionym stanie faktycznym pracownica nie miała równego statusu zawodowego w stosunku do osób, którym przyznano wyższe świadczenia. Posiadali lepsze wykształcenie oraz zajmowali bardziej odpowiedzialne stanowiska.

Zobacz: Zatrudnienie pracownika po 50 roku życia

Podsumowując, Sąd Najwyższy stwierdził, że zróżnicowanie w porozumieniu zbiorowym uprawnień do świadczeń związanych z rozwiązaniem stosunku pracy ze względu na uzyskanie prawa do emerytury lub świadczenia przedemerytalnego nie narusza zasady równego traktowania pracowników w zatrudnieniu oraz zakazu dyskryminacji. Zróżnicowanie uzasadnione jest znacząco odmienną sytuacją osób przechodzących na emeryturę i świadczenie przedemerytalne.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 Nr 90, poz. 844 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

REKLAMA

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

REKLAMA