REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzisiaj, 29 lutego 2024 r. o 14:00 szczyt rolniczy w Warszawie. W Centrum Dialog będą rozmowy z Premierem

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Dzisiaj, 29 lutego 2024 r. o 14:00 szczyt rolniczy w Warszawie. W Centrum Dialog będą rozmowy z Premierem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rolnicy protestowali w Warszawie w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Dzisiaj, 29 lutego 2024 r. o 14:00 szczyt rolniczy w Warszawie. W Centrum Dialog będą rozmowy z Premierem. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r. Odbyło się spotkanie z Szymonem Hołownią. Brali w nim udział także wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oraz szef sejmowej komisji rolnictwa. Będzie "okrągły stół".
rozwiń >

Komunikat z posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji z dnia 22 lutego 2024 r.

Członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych wspólnie z rolnikami ze Słowackiej Izby Rolno-Spożywczej,
uczestniczyli w tamtym tygodniu w proteście na granicy polsko-słowackiej. Zarówno strona polska jak i słowacka przedstawiła wspólne postulaty dotyczące konieczności podjęcia pilnych działań interwencyjnych w rolnictwie krajowym i europejskim. Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Zdaniem rolników postanowienia Zielonego Ładu nie mają akceptacji wśród nich, a wręcz naruszają ich godność zawodową. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski mówi: rolnicy chcą stosować rolniczy ład, a nie ład urzędników z Brukseli. 

REKLAMA

Autopromocja
Ważne
Czy Premier pomoże rolnikom?

Dzisiaj, 29 lutego 2024 r. o 14:00 szczyt rolniczy w Warszawie. W Centrum Dialog będą rozmowy z Premierem.

Minister w komunikacie podkreśla: Komisja Europejska, która odpowiada za niekontrolowany napływ produktów rolnych z Ukrainy i za zapisy Zielonego Ładu, musi dokonać ich przeglądu, przebudować je i udzielić wsparcia rolnikom. Będę w sposób zdecydowany żądał ograniczenia Zielonego Ładu i przesunięcia na przyszłość kwestii ugorowania, które musi być obecnie zatrzymane. Potrzebne jest także nowe podejście do współpracy z Ukrainą, muszą być założone hamulce bezpieczeństwa przy tak szerokiej liberalizacji handlu z tym krajem – dodał.

Po spotkaniu z Marszałkiem Sejmu RP Szymonem Hołownią - będzie "okrągły stół"

Podstawowym efektem spotkania jest przyjęta przez delegację rolników z aprobatą propozycja zorganizowania w Sejmie „okrągłego stołu” dot. problemów, z którymi borykają się polscy rolnicy. W toku rozmowy uzgodniliśmy, że dobrze byłoby jak najszybciej zorganizować rodzaj "okrągłego stołu", w którym eksperci, rolnicy, politycy i przedstawiciele rynku rolno-spożywczego będą rozmawiać ze sobą w sposób ciągły – powiedział Marszałek Sejmu podczas podsumowującej spotkanie konferencji prasowej.

Społeczna (nie)akceptacja protestów rolników

Minister namawia rolników o przyjazny dla społeczeństwa protest, aby był on jak najmniej uciążliwy, gdyż w przeciwnym przypadku społeczne poparcie dla rolniczych protestów będzie spadać. Komentarze czytelników portalu Infor co do strajku rolników są np. takie:

  • "Na szczęście do Warszawy centrum nie wjadą chlopki chyba że z Panem będą jaja na traktorach za milion".
  • "Rolnicy walczą o dobro swoje ale i dobro narodowe. Niestety projekty Unii nie są ani dobre, ani przyjazne, służą po to aby był głód. Więc skoro nie służą to i Unia cała jest do śmietnika z ich pomysłami niewielkiej grupki pomysłodawców ogólnoświatowego głodu. Dlatego mówimy nie oszołomom. Rolnicy brawo i nie tylko Polscy.".
  • "Blokują zwykłych ludzi, którzy chcą dojechać do domu. To nie powinno tak wyglądać.".
  • "Ten strajk nic nie da w tej formie. Rolnicy z całej Polski powinni zebrać się pod siedzibą Rady Ministrów (…)".
  • "Rolnicy blokują dojazd do pracy i powroty do domów innym ludziom pracującym i wydaje im się że baner z przeprosinami wystarczy. Mnie to nie przekonuje i już mają w mojej osobie wroga. Zabierają mi czas na odpoczynek i czas dla mojej rodziny. Ten slogan że bez rolników nie będzie co jeść jest niepoważny. Jak my nie dojedziemy do pracy to nie będziecie mieli co pić, w co się ubrać a pole będziecie orali przy pomocy koni bo nie wyprodukujemy części zamiennych do waszych maszyn rolniczych.".
  • "Co nie jedni rolnicy liczą że inni za nich będą walczyć o wspólne dobro, a sami siedzą w domach i się śmieją pod nosem ...".

Wiceminister Michał Kołodziejczak zwrócił również uwagę na niebezpieczeństwo związane z upolitycznianiem protestów. Przestrzegam rolników. Przez lata zbudowaliśmy wielki kapitał zaufania i szacunku społeczeństwa dla rolników, a dziś widzimy masę politycznych plew, które chcą się podłączyć do protestujących rolników – dodał sekretarz stanu Michał Kołodziejczak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypłata środków dla rolników - wnioski suszowe będą przyjmowane od 29 lutego 2024 r.

Od 29 lutego 024 r. będą przyjmowane wnioski suszowe i w tym samym czasie odbywa się naliczanie w ramach wniosków związanych z ekoschematami, aby od 5 marca rozpocząć wypłatę tych środków – poinformował wiceminister. Mówi: chcemy maksymalnego przyspieszenia, aby jak najwięcej środków wpłynęło na konta rolników w marcu wtedy, kiedy rolnicy potrzebują najbardziej tych pieniędzy, aby móc wyjść w pole i mieć kupione środki do produkcji – nasiona, paliwo, czy nawozy – dodał sekretarz stanu.

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Są kontrole zboża z Ukrainy

Sekretarz stanu Stefan Krajewski, który nadzoruje ponadto Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, poinformował, że Inspekcja skutecznie kontroluje napływające z Ukrainy produkty i zatrzymała kolejne transporty niespełniające norm.

Jakie są postulaty rolników? 

Ważne
Rolnicy mówią 3 razy STOP! Sprzeciwiają się: Zielonemu Ładowi, importowi produktów rolnych z Ukrainy oraz ograniczaniu hodowli w Polsce. Rolnicy postulują o:
  • Natychmiastowe odstąpienie od wszystkich założeń europejskiego "Zielonego Ładu" i stworzenie nowej, wspólnej polityki rolnej.

  • Zakaz wprowadzania na rynek Polski i Unii produktów wytwarzanych w sposób inny, niż zalecany w dyrektywach UE, oraz przywrócenie ceł na produkty z Ukrainy. 

  • Rozbudowę infrastruktury portowej i magistrali kolejowej w celu poprawy logistyki związanej z transportem płodów rolnych.

  • Ograniczenie biurokracji w rolnictwie.

  • Ułatwienie prowadzenia inwestycji rolniczych na terenach wiejskich.

  • Zwiększenie limitu pomocy de minimis z 25 tys. do 50 tys.

  • Odstąpienie od zakazu stosowania nawozów azotowych między listopadem a końcem lutego.

6 czerwca 2024 - ogólnoeuropejski strajk rolników

W ramach sprzeciwu unijnej polityce rolnej w planach jest ogólnoeuropejski strajk rolników z różnych krajów w Brukseli. Strajk zaplanowano na 4 czerwca 2024, w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA