REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzisiaj, 29 lutego 2024 r. o 14:00 szczyt rolniczy w Warszawie. W Centrum Dialog będą rozmowy z Premierem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Dzisiaj, 29 lutego 2024 r. o 14:00 szczyt rolniczy w Warszawie. W Centrum Dialog będą rozmowy z Premierem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rolnicy protestowali w Warszawie w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Dzisiaj, 29 lutego 2024 r. o 14:00 szczyt rolniczy w Warszawie. W Centrum Dialog będą rozmowy z Premierem. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r. Odbyło się spotkanie z Szymonem Hołownią. Brali w nim udział także wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oraz szef sejmowej komisji rolnictwa. Będzie "okrągły stół".
rozwiń >

Komunikat z posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji z dnia 22 lutego 2024 r.

Członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych wspólnie z rolnikami ze Słowackiej Izby Rolno-Spożywczej,
uczestniczyli w tamtym tygodniu w proteście na granicy polsko-słowackiej. Zarówno strona polska jak i słowacka przedstawiła wspólne postulaty dotyczące konieczności podjęcia pilnych działań interwencyjnych w rolnictwie krajowym i europejskim. Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Zdaniem rolników postanowienia Zielonego Ładu nie mają akceptacji wśród nich, a wręcz naruszają ich godność zawodową. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski mówi: rolnicy chcą stosować rolniczy ład, a nie ład urzędników z Brukseli. 

REKLAMA

Autopromocja
Ważne
Czy Premier pomoże rolnikom?

Dzisiaj, 29 lutego 2024 r. o 14:00 szczyt rolniczy w Warszawie. W Centrum Dialog będą rozmowy z Premierem.

Minister w komunikacie podkreśla: Komisja Europejska, która odpowiada za niekontrolowany napływ produktów rolnych z Ukrainy i za zapisy Zielonego Ładu, musi dokonać ich przeglądu, przebudować je i udzielić wsparcia rolnikom. Będę w sposób zdecydowany żądał ograniczenia Zielonego Ładu i przesunięcia na przyszłość kwestii ugorowania, które musi być obecnie zatrzymane. Potrzebne jest także nowe podejście do współpracy z Ukrainą, muszą być założone hamulce bezpieczeństwa przy tak szerokiej liberalizacji handlu z tym krajem – dodał.

Po spotkaniu z Marszałkiem Sejmu RP Szymonem Hołownią - będzie "okrągły stół"

Podstawowym efektem spotkania jest przyjęta przez delegację rolników z aprobatą propozycja zorganizowania w Sejmie „okrągłego stołu” dot. problemów, z którymi borykają się polscy rolnicy. W toku rozmowy uzgodniliśmy, że dobrze byłoby jak najszybciej zorganizować rodzaj "okrągłego stołu", w którym eksperci, rolnicy, politycy i przedstawiciele rynku rolno-spożywczego będą rozmawiać ze sobą w sposób ciągły – powiedział Marszałek Sejmu podczas podsumowującej spotkanie konferencji prasowej.

Społeczna (nie)akceptacja protestów rolników

Minister namawia rolników o przyjazny dla społeczeństwa protest, aby był on jak najmniej uciążliwy, gdyż w przeciwnym przypadku społeczne poparcie dla rolniczych protestów będzie spadać. Komentarze czytelników portalu Infor co do strajku rolników są np. takie:

  • "Na szczęście do Warszawy centrum nie wjadą chlopki chyba że z Panem będą jaja na traktorach za milion".
  • "Rolnicy walczą o dobro swoje ale i dobro narodowe. Niestety projekty Unii nie są ani dobre, ani przyjazne, służą po to aby był głód. Więc skoro nie służą to i Unia cała jest do śmietnika z ich pomysłami niewielkiej grupki pomysłodawców ogólnoświatowego głodu. Dlatego mówimy nie oszołomom. Rolnicy brawo i nie tylko Polscy.".
  • "Blokują zwykłych ludzi, którzy chcą dojechać do domu. To nie powinno tak wyglądać.".
  • "Ten strajk nic nie da w tej formie. Rolnicy z całej Polski powinni zebrać się pod siedzibą Rady Ministrów (…)".
  • "Rolnicy blokują dojazd do pracy i powroty do domów innym ludziom pracującym i wydaje im się że baner z przeprosinami wystarczy. Mnie to nie przekonuje i już mają w mojej osobie wroga. Zabierają mi czas na odpoczynek i czas dla mojej rodziny. Ten slogan że bez rolników nie będzie co jeść jest niepoważny. Jak my nie dojedziemy do pracy to nie będziecie mieli co pić, w co się ubrać a pole będziecie orali przy pomocy koni bo nie wyprodukujemy części zamiennych do waszych maszyn rolniczych.".
  • "Co nie jedni rolnicy liczą że inni za nich będą walczyć o wspólne dobro, a sami siedzą w domach i się śmieją pod nosem ...".

Wiceminister Michał Kołodziejczak zwrócił również uwagę na niebezpieczeństwo związane z upolitycznianiem protestów. Przestrzegam rolników. Przez lata zbudowaliśmy wielki kapitał zaufania i szacunku społeczeństwa dla rolników, a dziś widzimy masę politycznych plew, które chcą się podłączyć do protestujących rolników – dodał sekretarz stanu Michał Kołodziejczak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypłata środków dla rolników - wnioski suszowe będą przyjmowane od 29 lutego 2024 r.

Od 29 lutego 024 r. będą przyjmowane wnioski suszowe i w tym samym czasie odbywa się naliczanie w ramach wniosków związanych z ekoschematami, aby od 5 marca rozpocząć wypłatę tych środków – poinformował wiceminister. Mówi: chcemy maksymalnego przyspieszenia, aby jak najwięcej środków wpłynęło na konta rolników w marcu wtedy, kiedy rolnicy potrzebują najbardziej tych pieniędzy, aby móc wyjść w pole i mieć kupione środki do produkcji – nasiona, paliwo, czy nawozy – dodał sekretarz stanu.

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Są kontrole zboża z Ukrainy

Sekretarz stanu Stefan Krajewski, który nadzoruje ponadto Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, poinformował, że Inspekcja skutecznie kontroluje napływające z Ukrainy produkty i zatrzymała kolejne transporty niespełniające norm.

Jakie są postulaty rolników? 

Ważne
Rolnicy mówią 3 razy STOP! Sprzeciwiają się: Zielonemu Ładowi, importowi produktów rolnych z Ukrainy oraz ograniczaniu hodowli w Polsce. Rolnicy postulują o:
  • Natychmiastowe odstąpienie od wszystkich założeń europejskiego "Zielonego Ładu" i stworzenie nowej, wspólnej polityki rolnej.

  • Zakaz wprowadzania na rynek Polski i Unii produktów wytwarzanych w sposób inny, niż zalecany w dyrektywach UE, oraz przywrócenie ceł na produkty z Ukrainy. 

  • Rozbudowę infrastruktury portowej i magistrali kolejowej w celu poprawy logistyki związanej z transportem płodów rolnych.

  • Ograniczenie biurokracji w rolnictwie.

  • Ułatwienie prowadzenia inwestycji rolniczych na terenach wiejskich.

  • Zwiększenie limitu pomocy de minimis z 25 tys. do 50 tys.

  • Odstąpienie od zakazu stosowania nawozów azotowych między listopadem a końcem lutego.

6 czerwca 2024 - ogólnoeuropejski strajk rolników

W ramach sprzeciwu unijnej polityce rolnej w planach jest ogólnoeuropejski strajk rolników z różnych krajów w Brukseli. Strajk zaplanowano na 4 czerwca 2024, w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70000 zł odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA