Dzisiaj, 29 lutego 2024 r. o 14:00 szczyt rolniczy w Warszawie. W Centrum Dialog będą rozmowy z Premierem
REKLAMA
REKLAMA
- Komunikat z posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji z dnia 22 lutego 2024 r.
- Po spotkaniu z Marszałkiem Sejmu RP Szymonem Hołownią - będzie "okrągły stół"
- Społeczna (nie)akceptacja protestów rolników
- Wypłata środków dla rolników - wnioski suszowe będą przyjmowane od 29 lutego 2024 r.
- Są kontrole zboża z Ukrainy
- Jakie są postulaty rolników?
- 6 czerwca 2024 - ogólnoeuropejski strajk rolników
Komunikat z posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji z dnia 22 lutego 2024 r.
Członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych wspólnie z rolnikami ze Słowackiej Izby Rolno-Spożywczej,
uczestniczyli w tamtym tygodniu w proteście na granicy polsko-słowackiej. Zarówno strona polska jak i słowacka przedstawiła wspólne postulaty dotyczące konieczności podjęcia pilnych działań interwencyjnych w rolnictwie krajowym i europejskim. Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Zdaniem rolników postanowienia Zielonego Ładu nie mają akceptacji wśród nich, a wręcz naruszają ich godność zawodową. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski mówi: rolnicy chcą stosować rolniczy ład, a nie ład urzędników z Brukseli.
REKLAMA
Dzisiaj, 29 lutego 2024 r. o 14:00 szczyt rolniczy w Warszawie. W Centrum Dialog będą rozmowy z Premierem.
Minister w komunikacie podkreśla: Komisja Europejska, która odpowiada za niekontrolowany napływ produktów rolnych z Ukrainy i za zapisy Zielonego Ładu, musi dokonać ich przeglądu, przebudować je i udzielić wsparcia rolnikom. Będę w sposób zdecydowany żądał ograniczenia Zielonego Ładu i przesunięcia na przyszłość kwestii ugorowania, które musi być obecnie zatrzymane. Potrzebne jest także nowe podejście do współpracy z Ukrainą, muszą być założone hamulce bezpieczeństwa przy tak szerokiej liberalizacji handlu z tym krajem – dodał.
Po spotkaniu z Marszałkiem Sejmu RP Szymonem Hołownią - będzie "okrągły stół"
Podstawowym efektem spotkania jest przyjęta przez delegację rolników z aprobatą propozycja zorganizowania w Sejmie „okrągłego stołu” dot. problemów, z którymi borykają się polscy rolnicy. W toku rozmowy uzgodniliśmy, że dobrze byłoby jak najszybciej zorganizować rodzaj "okrągłego stołu", w którym eksperci, rolnicy, politycy i przedstawiciele rynku rolno-spożywczego będą rozmawiać ze sobą w sposób ciągły – powiedział Marszałek Sejmu podczas podsumowującej spotkanie konferencji prasowej.
Społeczna (nie)akceptacja protestów rolników
Minister namawia rolników o przyjazny dla społeczeństwa protest, aby był on jak najmniej uciążliwy, gdyż w przeciwnym przypadku społeczne poparcie dla rolniczych protestów będzie spadać. Komentarze czytelników portalu Infor co do strajku rolników są np. takie:
- "Na szczęście do Warszawy centrum nie wjadą chlopki chyba że z Panem będą jaja na traktorach za milion".
- "Rolnicy walczą o dobro swoje ale i dobro narodowe. Niestety projekty Unii nie są ani dobre, ani przyjazne, służą po to aby był głód. Więc skoro nie służą to i Unia cała jest do śmietnika z ich pomysłami niewielkiej grupki pomysłodawców ogólnoświatowego głodu. Dlatego mówimy nie oszołomom. Rolnicy brawo i nie tylko Polscy.".
- "Blokują zwykłych ludzi, którzy chcą dojechać do domu. To nie powinno tak wyglądać.".
- "Ten strajk nic nie da w tej formie. Rolnicy z całej Polski powinni zebrać się pod siedzibą Rady Ministrów (…)".
- "Rolnicy blokują dojazd do pracy i powroty do domów innym ludziom pracującym i wydaje im się że baner z przeprosinami wystarczy. Mnie to nie przekonuje i już mają w mojej osobie wroga. Zabierają mi czas na odpoczynek i czas dla mojej rodziny. Ten slogan że bez rolników nie będzie co jeść jest niepoważny. Jak my nie dojedziemy do pracy to nie będziecie mieli co pić, w co się ubrać a pole będziecie orali przy pomocy koni bo nie wyprodukujemy części zamiennych do waszych maszyn rolniczych.".
- "Co nie jedni rolnicy liczą że inni za nich będą walczyć o wspólne dobro, a sami siedzą w domach i się śmieją pod nosem ...".
Wiceminister Michał Kołodziejczak zwrócił również uwagę na niebezpieczeństwo związane z upolitycznianiem protestów. Przestrzegam rolników. Przez lata zbudowaliśmy wielki kapitał zaufania i szacunku społeczeństwa dla rolników, a dziś widzimy masę politycznych plew, które chcą się podłączyć do protestujących rolników – dodał sekretarz stanu Michał Kołodziejczak.
Wypłata środków dla rolników - wnioski suszowe będą przyjmowane od 29 lutego 2024 r.
Od 29 lutego 024 r. będą przyjmowane wnioski suszowe i w tym samym czasie odbywa się naliczanie w ramach wniosków związanych z ekoschematami, aby od 5 marca rozpocząć wypłatę tych środków – poinformował wiceminister. Mówi: chcemy maksymalnego przyspieszenia, aby jak najwięcej środków wpłynęło na konta rolników w marcu wtedy, kiedy rolnicy potrzebują najbardziej tych pieniędzy, aby móc wyjść w pole i mieć kupione środki do produkcji – nasiona, paliwo, czy nawozy – dodał sekretarz stanu.
Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!
Są kontrole zboża z Ukrainy
Sekretarz stanu Stefan Krajewski, który nadzoruje ponadto Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, poinformował, że Inspekcja skutecznie kontroluje napływające z Ukrainy produkty i zatrzymała kolejne transporty niespełniające norm.
Jakie są postulaty rolników?
Natychmiastowe odstąpienie od wszystkich założeń europejskiego "Zielonego Ładu" i stworzenie nowej, wspólnej polityki rolnej.
Zakaz wprowadzania na rynek Polski i Unii produktów wytwarzanych w sposób inny, niż zalecany w dyrektywach UE, oraz przywrócenie ceł na produkty z Ukrainy.
Rozbudowę infrastruktury portowej i magistrali kolejowej w celu poprawy logistyki związanej z transportem płodów rolnych.
Ograniczenie biurokracji w rolnictwie.
Ułatwienie prowadzenia inwestycji rolniczych na terenach wiejskich.
Zwiększenie limitu pomocy de minimis z 25 tys. do 50 tys.
Odstąpienie od zakazu stosowania nawozów azotowych między listopadem a końcem lutego.
6 czerwca 2024 - ogólnoeuropejski strajk rolników
W ramach sprzeciwu unijnej polityce rolnej w planach jest ogólnoeuropejski strajk rolników z różnych krajów w Brukseli. Strajk zaplanowano na 4 czerwca 2024, w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat