Trwa spór pracodawców i pracowników. Powód? Wydajność
REKLAMA
REKLAMA
Spór o wydajność
“Wracasz do biura albo wylatujesz!” – zagroził Elon Musk swoim pracownikom, najpierw tym zatrudnionym w Tesli, później swojej nowo objętej załodze z Twittera. O nim było głośno, ale okazuje się, że nie jest on osamotniony w tym podejściu i ma całkiem sporo naśladowców.
REKLAMA
Wg najnowszych badań VMware aż 82% pracowników odczuwa większą satysfakcję z pracy, jeśli mogą wykonywać ją z dowolnego miejsca. Ta przytłaczająca większość musi mierzyć się ze staromodnym podejściem swoich przełożonych – 2 na 3 pracodawców wierzy, że domem innowacji i efektywności jest biuro. Co więcej, aż 64% etatowców uważa, że polityka dotycząca lokalizacji pracy negatywnie wpływa na podejmowane przez ich organizację wysiłki w zakresie innowacji.
Ponad połowa (53%) pracowników objętych polityką pracy w dowolnym miejscu, gdzie mogą pracować w biurze i zdalnie, stwierdza wzrost poziomu morale, kreatywności (53%) i współpracy (52%) w swoich zespołach.
Czek bez pokrycia
W obliczu rosnącej niepewności gospodarczej kierownictwo może namawiać pracowników do powrotu do biura z nadzieją, że poprawi to innowacyjność i produktywność. Jednocześnie nie ma pewności co do rzeczywistych korzyści. Okazuje się, że tylko nieco ponad jedna trzecia (38%) firm przyznała, że posiada odpowiednie formalne mierniki pozwalające zmierzyć wpływ polityki miejsca pracy na poziom innowacyjności wśród personelu.
- Zawirowania gospodarcze skłaniają menadżerów do tego, by koncentrować się na jak najwyższej wydajności, co ma w ich mniemaniu, zabezpieczyć organizacje przed recesją gospodarczą. Niemniej nie powinno się to odbywać kosztem postępów poczynionych w zakresie elastycznych metod pracy. Wszystkie badania wykazały, że produktywność nie została osłabiona przez umożliwienie pracy hybrydowej, która buduje bardziej zaangażowane i współpracujące zespoły — powiedział Piotr Kraś, menadżer zespołu architektów w VMware. – Pracownicy wierzą, że mogą wykonywać zadania lepiej, gdy mają do wyboru tryb hybrydowy, w połączeniu z narzędziami, które to wspierają. Z drugiej strony liderzy biznesu uważają, że to biuro jest miejscem, które napędza innowacje, choć dowody wskazują, że większość firm tego nie mierzy, więc wyobrażenie może rozmijać się z rzeczywistością – dodaje ekspert.
Inna droga
REKLAMA
Nie oznacza to, że powrót do biura to jedyny pomysł przedsiębiorców na wzrost efektywności i innowacyjności. Prawie trzy czwarte (72%) firm ankietowanych przez VMware planuje znaczne zwiększenie inwestycji w kulturę cyfrową, a jedna trzecia (33%) traktuje priorytetowo wydatki napędzające innowacje i kreatywność. Poprawa efektywności biznesowej, obniżenie kosztów lub zwiększenie atrakcyjności rynku jest dziś niewątpliwie imperatywem biznesowym.
Automatyzacja i narzędzia cyfrowe pomagają organizacjom robić więcej za mniej. Ponad połowa (53%) firm inwestuje w nie w celu zwiększenia wydajności pracowników, 43% poszukuje rozwiązań do przyspieszenia innowacji, a 50% oczekuje dzięki nim szybszych i tańszych operacji. Najwyższe nakłady inwestycyjne występują w organizacjach, które stosują politykę hybrydową lub zdalną. W przeciwieństwie do tych, które stosują politykę pracy wyłącznie biurowej, sugeruje to, że innowacje biznesowe i wydajność muszą być traktowane priorytetowo, ale nie kosztem elastyczności miejsca pracy.
- Mityczny punkt zwrotny, w którym wszyscy pracownicy znowu pracują w biurze, nie nastąpi. Firmy muszą utrzymać równowagę pomiędzy zwiększaniem innowacyjności, bez uszczerbku dla motywacji i produktywności pracowników. Osiągną to poprzez inwestycje w cyfrowe narzędzia współpracy, automatyzację i strategie integracji zespołów, co zapewni elastyczność pracy biurowej lub zdalnej. To w dzisiejszej sytuacji rynkowej napędza efektywność i zwiększa szanse na sukces — podsumowuje Rafał Sałyga, dyrektor Go-To-Market z NTT Poland.
Innowacyjność w miejscu pracy jest jednym z wielu tematów poruszonych w raporcie The Distributed Work Dilemma: When Innovation and Job Satisfaction Compete. Inne kluczowe wnioski obejmują:
- Zmiana układu sił pomiędzy pracodawcami a pracownikami. Podczas gdy Wielka Rezygnacja i niemal powszechny deficyt talentów sprawiły, że w ostatnich miesiącach pracownicy znaleźli się na pozycji rozdających karty, aktualna sytuacja gospodarcza odwraca sytuację — pracodawcy zaczynają mieć przewagę. Zobacz infografikę.
- Duże niedobory talentów i rosnąca rotacja. Pomimo ogólnego wzrostu zadowolenia z pracy w ciągu ostatnich dwóch lat, wszystkie sektory, działy i regiony doświadczają deficytu kandydatów. Szczególnie wysoka jest rotacja w zespołach zajmujących się bezpieczeństwem cybernetycznym.
- Automatyzacja ułatwia pracę zdalną i hybrydową. Inwestycje w technologię — a konkretnie w automatyzację — mają kluczowe znaczenie dla redukcji wypalenia zawodowego i ułatwienia współpracy niezbędnej do utrzymania innowacyjności, nawet w środowisku rozproszonym. Zobacz infografikę.
Metodologia
Badanie zostało przeprowadzone przez Vanson Bourne na zlecenie VMware — zebrano dane z całego świata od 5 300 osób z działów HR, IT, decydentów biznesowych i respondentów na poziomie pracowników, w okresie od lipca do sierpnia 2022 roku.
Źródło: InPlus Media
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA