REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trwa spór pracodawców i pracowników. Powód? Wydajność

Subskrybuj nas na Youtube
konflikt
konflikt

REKLAMA

REKLAMA

To drobne nieporozumienie, czy już otwarty konflikt? Aż 66 proc. pracodawców uważa, że organizacja jest bardziej innowacyjna, gdy pracownicy są w biurze — wynika z badań VMware. Cały problem w tym, że ich podwładni uważają, że jest zupełnie inaczej. Kto ma rację?

Spór o wydajność

“Wracasz do biura albo wylatujesz!” – zagroził Elon Musk swoim pracownikom, najpierw tym zatrudnionym w Tesli, później swojej nowo objętej załodze z Twittera. O nim było głośno, ale okazuje się, że nie jest on osamotniony w tym podejściu i ma całkiem sporo naśladowców.

REKLAMA

Autopromocja

Wg najnowszych badań VMware aż 82% pracowników odczuwa większą satysfakcję z pracy, jeśli mogą wykonywać ją z dowolnego miejsca. Ta przytłaczająca większość musi mierzyć się ze staromodnym podejściem swoich przełożonych – 2 na 3 pracodawców wierzy, że domem innowacji i efektywności jest biuro. Co więcej, aż 64% etatowców uważa, że polityka dotycząca lokalizacji pracy negatywnie wpływa na podejmowane przez ich organizację wysiłki w zakresie innowacji.

Ponad połowa (53%) pracowników objętych polityką pracy w dowolnym miejscu, gdzie mogą pracować w biurze i zdalnie, stwierdza wzrost poziomu morale, kreatywności (53%) i współpracy (52%) w swoich zespołach.

Czek bez pokrycia

W obliczu rosnącej niepewności gospodarczej kierownictwo może namawiać pracowników do powrotu do biura z nadzieją, że poprawi to innowacyjność i produktywność. Jednocześnie nie ma pewności co do rzeczywistych korzyści. Okazuje się, że tylko nieco ponad jedna trzecia (38%) firm przyznała, że posiada odpowiednie formalne mierniki pozwalające zmierzyć wpływ polityki miejsca pracy na poziom innowacyjności wśród personelu.

- Zawirowania gospodarcze skłaniają menadżerów do tego, by koncentrować się na jak najwyższej wydajności, co ma w ich mniemaniu, zabezpieczyć organizacje przed recesją gospodarczą. Niemniej nie powinno się to odbywać kosztem postępów poczynionych w zakresie elastycznych metod pracy. Wszystkie badania wykazały, że produktywność nie została osłabiona przez umożliwienie pracy hybrydowej, która buduje bardziej zaangażowane i współpracujące zespoły — powiedział Piotr Kraś, menadżer zespołu architektów w VMware. – Pracownicy wierzą, że mogą wykonywać zadania lepiej, gdy mają do wyboru tryb hybrydowy, w połączeniu z narzędziami, które to wspierają. Z drugiej strony liderzy biznesu uważają, że to biuro jest miejscem, które napędza innowacje, choć dowody wskazują, że większość firm tego nie mierzy, więc wyobrażenie może rozmijać się z rzeczywistością – dodaje ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inna droga

Nie oznacza to, że powrót do biura to jedyny pomysł przedsiębiorców na wzrost efektywności i innowacyjności. Prawie trzy czwarte (72%) firm ankietowanych przez VMware planuje znaczne zwiększenie inwestycji w kulturę cyfrową, a jedna trzecia (33%) traktuje priorytetowo wydatki napędzające innowacje i kreatywność. Poprawa efektywności biznesowej, obniżenie kosztów lub zwiększenie atrakcyjności rynku jest dziś niewątpliwie imperatywem biznesowym.

Automatyzacja i narzędzia cyfrowe pomagają organizacjom robić więcej za mniej. Ponad połowa (53%) firm inwestuje w nie w celu zwiększenia wydajności pracowników, 43% poszukuje rozwiązań do przyspieszenia innowacji, a 50% oczekuje dzięki nim szybszych i tańszych operacji. Najwyższe nakłady inwestycyjne występują w organizacjach, które stosują politykę hybrydową lub zdalną. W przeciwieństwie do tych, które stosują politykę pracy wyłącznie biurowej, sugeruje to, że innowacje biznesowe i wydajność muszą być traktowane priorytetowo, ale nie kosztem elastyczności miejsca pracy.

- Mityczny punkt zwrotny, w którym wszyscy pracownicy znowu pracują w biurze, nie nastąpi. Firmy muszą utrzymać równowagę pomiędzy zwiększaniem innowacyjności, bez uszczerbku dla motywacji i produktywności pracowników. Osiągną to poprzez inwestycje w cyfrowe narzędzia współpracy, automatyzację i strategie integracji zespołów, co zapewni elastyczność pracy biurowej lub zdalnej. To w dzisiejszej sytuacji rynkowej napędza efektywność i zwiększa szanse na sukces — podsumowuje Rafał Sałyga, dyrektor Go-To-Market z NTT Poland.

Innowacyjność w miejscu pracy jest jednym z wielu tematów poruszonych w raporcie The Distributed Work Dilemma: When Innovation and Job Satisfaction Compete. Inne kluczowe wnioski obejmują:

  • Zmiana układu sił pomiędzy pracodawcami a pracownikami. Podczas gdy Wielka Rezygnacja i niemal powszechny deficyt talentów sprawiły, że w ostatnich miesiącach pracownicy znaleźli się na pozycji rozdających karty, aktualna sytuacja gospodarcza odwraca sytuację — pracodawcy zaczynają mieć przewagę. Zobacz infografikę.
  • Duże niedobory talentów i rosnąca rotacja. Pomimo ogólnego wzrostu zadowolenia z pracy w ciągu ostatnich dwóch lat, wszystkie sektory, działy i regiony doświadczają deficytu kandydatów. Szczególnie wysoka jest rotacja w zespołach zajmujących się bezpieczeństwem cybernetycznym.
  • Automatyzacja ułatwia pracę zdalną i hybrydową. Inwestycje w technologię — a konkretnie w automatyzację — mają kluczowe znaczenie dla redukcji wypalenia zawodowego i ułatwienia współpracy niezbędnej do utrzymania innowacyjności, nawet w środowisku rozproszonym. Zobacz infografikę.

Metodologia

Badanie zostało przeprowadzone przez Vanson Bourne na zlecenie VMware — zebrano dane z całego świata od 5 300 osób z działów HR, IT, decydentów biznesowych i respondentów na poziomie pracowników, w okresie od lipca do sierpnia 2022 roku.

Źródło: InPlus Media

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

REKLAMA

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

21 kluczowych zmian dla prawa pracy w 2025 r. To jest reforma rynku pracy jakiej nie było. Prezydent RP podpisał ustawę.

Takiej reformy rynku pracy niebyło od dawna. Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia składa się XIV działów, 453 artykułów (330 stron) oraz zmienia 51 ustaw! Jeszcze w tym kwartale 2025 r. wejdzie w życie 21 kluczowych zmian dla prawa pracy.

REKLAMA

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA