REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trwa spór pracodawców i pracowników. Powód? Wydajność

konflikt
konflikt

REKLAMA

REKLAMA

To drobne nieporozumienie, czy już otwarty konflikt? Aż 66 proc. pracodawców uważa, że organizacja jest bardziej innowacyjna, gdy pracownicy są w biurze — wynika z badań VMware. Cały problem w tym, że ich podwładni uważają, że jest zupełnie inaczej. Kto ma rację?

Spór o wydajność

“Wracasz do biura albo wylatujesz!” – zagroził Elon Musk swoim pracownikom, najpierw tym zatrudnionym w Tesli, później swojej nowo objętej załodze z Twittera. O nim było głośno, ale okazuje się, że nie jest on osamotniony w tym podejściu i ma całkiem sporo naśladowców.

REKLAMA

Autopromocja

Wg najnowszych badań VMware aż 82% pracowników odczuwa większą satysfakcję z pracy, jeśli mogą wykonywać ją z dowolnego miejsca. Ta przytłaczająca większość musi mierzyć się ze staromodnym podejściem swoich przełożonych – 2 na 3 pracodawców wierzy, że domem innowacji i efektywności jest biuro. Co więcej, aż 64% etatowców uważa, że polityka dotycząca lokalizacji pracy negatywnie wpływa na podejmowane przez ich organizację wysiłki w zakresie innowacji.

Ponad połowa (53%) pracowników objętych polityką pracy w dowolnym miejscu, gdzie mogą pracować w biurze i zdalnie, stwierdza wzrost poziomu morale, kreatywności (53%) i współpracy (52%) w swoich zespołach.

Czek bez pokrycia

W obliczu rosnącej niepewności gospodarczej kierownictwo może namawiać pracowników do powrotu do biura z nadzieją, że poprawi to innowacyjność i produktywność. Jednocześnie nie ma pewności co do rzeczywistych korzyści. Okazuje się, że tylko nieco ponad jedna trzecia (38%) firm przyznała, że posiada odpowiednie formalne mierniki pozwalające zmierzyć wpływ polityki miejsca pracy na poziom innowacyjności wśród personelu.

- Zawirowania gospodarcze skłaniają menadżerów do tego, by koncentrować się na jak najwyższej wydajności, co ma w ich mniemaniu, zabezpieczyć organizacje przed recesją gospodarczą. Niemniej nie powinno się to odbywać kosztem postępów poczynionych w zakresie elastycznych metod pracy. Wszystkie badania wykazały, że produktywność nie została osłabiona przez umożliwienie pracy hybrydowej, która buduje bardziej zaangażowane i współpracujące zespoły — powiedział Piotr Kraś, menadżer zespołu architektów w VMware. – Pracownicy wierzą, że mogą wykonywać zadania lepiej, gdy mają do wyboru tryb hybrydowy, w połączeniu z narzędziami, które to wspierają. Z drugiej strony liderzy biznesu uważają, że to biuro jest miejscem, które napędza innowacje, choć dowody wskazują, że większość firm tego nie mierzy, więc wyobrażenie może rozmijać się z rzeczywistością – dodaje ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inna droga

REKLAMA

Nie oznacza to, że powrót do biura to jedyny pomysł przedsiębiorców na wzrost efektywności i innowacyjności. Prawie trzy czwarte (72%) firm ankietowanych przez VMware planuje znaczne zwiększenie inwestycji w kulturę cyfrową, a jedna trzecia (33%) traktuje priorytetowo wydatki napędzające innowacje i kreatywność. Poprawa efektywności biznesowej, obniżenie kosztów lub zwiększenie atrakcyjności rynku jest dziś niewątpliwie imperatywem biznesowym.

Automatyzacja i narzędzia cyfrowe pomagają organizacjom robić więcej za mniej. Ponad połowa (53%) firm inwestuje w nie w celu zwiększenia wydajności pracowników, 43% poszukuje rozwiązań do przyspieszenia innowacji, a 50% oczekuje dzięki nim szybszych i tańszych operacji. Najwyższe nakłady inwestycyjne występują w organizacjach, które stosują politykę hybrydową lub zdalną. W przeciwieństwie do tych, które stosują politykę pracy wyłącznie biurowej, sugeruje to, że innowacje biznesowe i wydajność muszą być traktowane priorytetowo, ale nie kosztem elastyczności miejsca pracy.

- Mityczny punkt zwrotny, w którym wszyscy pracownicy znowu pracują w biurze, nie nastąpi. Firmy muszą utrzymać równowagę pomiędzy zwiększaniem innowacyjności, bez uszczerbku dla motywacji i produktywności pracowników. Osiągną to poprzez inwestycje w cyfrowe narzędzia współpracy, automatyzację i strategie integracji zespołów, co zapewni elastyczność pracy biurowej lub zdalnej. To w dzisiejszej sytuacji rynkowej napędza efektywność i zwiększa szanse na sukces — podsumowuje Rafał Sałyga, dyrektor Go-To-Market z NTT Poland.

Innowacyjność w miejscu pracy jest jednym z wielu tematów poruszonych w raporcie The Distributed Work Dilemma: When Innovation and Job Satisfaction Compete. Inne kluczowe wnioski obejmują:

  • Zmiana układu sił pomiędzy pracodawcami a pracownikami. Podczas gdy Wielka Rezygnacja i niemal powszechny deficyt talentów sprawiły, że w ostatnich miesiącach pracownicy znaleźli się na pozycji rozdających karty, aktualna sytuacja gospodarcza odwraca sytuację — pracodawcy zaczynają mieć przewagę. Zobacz infografikę.
  • Duże niedobory talentów i rosnąca rotacja. Pomimo ogólnego wzrostu zadowolenia z pracy w ciągu ostatnich dwóch lat, wszystkie sektory, działy i regiony doświadczają deficytu kandydatów. Szczególnie wysoka jest rotacja w zespołach zajmujących się bezpieczeństwem cybernetycznym.
  • Automatyzacja ułatwia pracę zdalną i hybrydową. Inwestycje w technologię — a konkretnie w automatyzację — mają kluczowe znaczenie dla redukcji wypalenia zawodowego i ułatwienia współpracy niezbędnej do utrzymania innowacyjności, nawet w środowisku rozproszonym. Zobacz infografikę.

Metodologia

Badanie zostało przeprowadzone przez Vanson Bourne na zlecenie VMware — zebrano dane z całego świata od 5 300 osób z działów HR, IT, decydentów biznesowych i respondentów na poziomie pracowników, w okresie od lipca do sierpnia 2022 roku.

Źródło: InPlus Media

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

REKLAMA

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

REKLAMA