| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenia członka zarządu spółki (cz.1)

Wynagrodzenia członka zarządu spółki (cz.1)

Wynagrodzenie członka zarządu składa się z wielu elementów, które zależą od stosunku prawnego łączącego go ze spółką.

Jeżeli członek zarządu pełni funkcję tylko i wyłącznie na podstawie powołania do pełnienia funkcji członka zarządu (nie ma zawartej dodatkowo umowy o pracę lub nie łączy go ze spółką np. kontrakt menedżerski), to otrzymywane przez niego wynagrodzenie jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.; zwanej dalej ustawą o pdof), działalność taka jest źródłem przychodu. Natomiast art. 11 ust. 1 w związku z art. 13 pkt 7 ustawy o pdof stanowi, że przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika (osoby, niezależnie od sposobu jej powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych) w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Wynagrodzenie członka zarządu ustalane jest w tym przypadku przez uprawniony organ spółki za udział w pracach zarządu, a podstawą prawną działania i wynagradzania członka zarządu będzie akt powołania oraz uchwała o wynagrodzeniu.

Należy podkreślić, że członkowie zarządu powołani uchwałą do pełnienia funkcji nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym. Artykuł 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.; zwanej dalej ustawą systemową) nie wymienia tej kategorii osób jako podlegających ubezpieczeniom społecznym. Również nie wymienia ich art. 66 ustawy z 27 sierpnia 2007 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.; zwanej dalej ustawą zdrowotną). Uchwała powołująca członka zarządu nie skutkuje bowiem nawiązaniem stosunku pracy ani nie jest umową cywilnoprawną.

Otrzymywanie wynagrodzenia przez członka zarządu tylko z tytułu stosunku organizacyjnego ma swoje plusy i minusy. Plusem jest przede wszystkim wypłacane wyższe wynagrodzenie netto z uwagi na brak obowiązku potrącania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Jednak minusów jest znacznie więcej: członek zarządu nie ma m.in. prawa do wynagrodzenia za czas choroby, do zasiłku chorobowego czy do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Niepobieranie składek na ubezpieczenie społeczne, mimo większych dochodów członka zarządu, oznacza, że jego konto emerytalne nie jest „zasilane”.

Przykład

Członek zarządu, którego ze spółką łączy tylko stosunek organizacyjny, przedstawił w kadrach zwolnienie lekarskie. Za czas choroby nie otrzymał jednak wynagrodzenia chorobowego, gdyż nie jest pracownikiem spółki w rozumieniu k.p., ani zasiłku chorobowego, gdyż nie są za niego opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe. W związku z tym członek zarządu pozwał spółkę do sądu pracy, lecz sąd odrzucił jego roszczenie.

Joanna Pysiewicz-Jężak

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Sofath

Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »