REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

718 000 dolarów rocznie - gdzie można tyle zarobić?

718 000 dolarów rocznie - gdzie można tyle zarobić?
718 000 dolarów rocznie - gdzie można tyle zarobić?
Bloomberg

REKLAMA

REKLAMA

Największe amerykańskie przedsiębiorstwa technologiczne płacą specjalistom ds. oprogramowania do 718 000 dolarów rocznie. W USA jest obowiązek ujawniania wynagrodzeń jeżeli przedsiębiorstwa zatrudniają zagranicznych pracowników. Czy w UE i w Polsce będzie wreszcie obowiązek jawności wynagrodzeń?

Obowiązek ujawniania wynagrodzeń w USA

Amerykańscy przedsiębiorcy mają obowiązek ujawniać informacje dotyczące rocznego wynagrodzenia, jeśli zatrudniają zagranicznych pracowników.

Autopromocja
Przykład
ILE ZARABIAJĄ PRACOWNICY BRANŻY IT W USA?
 • inżynierowi oprogramowania (software engineer) w koncernie Alphabet (spółce-matce Google'a) zaproponowano 325 000 dolarów pensji rocznie; podobnie na podstawie wniosków o wizy pracownicze można stwierdzić, że w Apple najlepiej zarabiającą osobą spoza USA w drugim kwartale 2022 r. był starszy menadżer, któremu zaproponowano 415 000 dolarów;
 • software engineer w Google'u otrzymał 718 000 dolarów wynagrodzenia bazowego, a roczne premie dla inżynierów oprogramowania wynoszą 605 000 dolarów, co oznacza, że pracownik posiadający takie stanowisko może w ciągu roku zarobić około 1,3 miliona dolarów;
 • w Amazonie w 2022 r. najwyżsi rangą projektanci zajmujący się rozwojem oprogramowania (software development engineers) mogą zarobić prawie 300 000 dolarów rocznie, a starsi menedżerowie ds. rozwoju oprogramowania (software development managers) - nawet 340 000 dolarów;
 • w Hewlett Packard Enterprise niezajmujący stanowisk kierowniczych pracownicy zajmujący się oprogramowaniem zarabiają od 160 000 do 232 259 dolarów;
 • najlepiej opłacani pracownicy IBM mogą zarabiać nawet 335 000 dolarów;
 • w Dell zarobki sięgają prawie 200 000 dolarów, a w Intelu - 263 952 dolarów;
 • Software engineers i engineering managers w Meta (dawniej Facebook) mogą liczyć na 290 000 dolarów rocznej pensji;
 • Inżynierowie zajmujący się tworzeniem oprogramowania w Tesli mogą zarobić ponad 175 000 dolarów bazowego wynagrodzenia. W innej firmie Elona Muska, serwisie X (d. Twitter), w 2022 r. inżynierowie mogli zarobić ponad 300 000 dolarów;
 • ByteDance i jej spółka zależna TikTok płaciły w USA od 29 dolarów za godzinę szeregowym pracownikom do 438 000 dolarów rocznie dla engineering managers;
 • w Uberze doświadczeni inżynierowie mogą zarobić 345 000 dolarów, natomiast analitycy danych i starsi menedżerowie produktów ponad 170 000 dolarów

Źródło: PAP.

Jawność wynagrodzeń w UE

W dniu 30 marca 2023 r. została przyjęta rezolucja ustawodawcza Parlamentu Europejskiego w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania (COM(2021)0093 – C9-0089/2021 – 2021/0050(COD). Przepisy te przewidują, że:

 1. pracodawcy będą musieli podawać informacje, które ułatwią pracownikom porównywanie wysokości wynagrodzeń i umożliwią identyfikację różnic płacowych. Pracodawca nie może zakazywać pracownikowi ujawniania wysokości wynagrodzenia.
 2. struktury płac umożliwiające porównywanie wynagrodzeń, będą musiały opierać się na neutralnych płciowo kryteriach;
 3. neutralne płciowo mają być także systemy oceny i klasyfikacji, które wchodzą w skład tych struktur;
 4. ogłoszenia o naborze i nazwy stanowisk też będą musiały być neutralne płciowo. Nie będzie można już napisać w ofercie np. Zatrudnię kelnerkę, albo zatrudnię ochroniarza. Trzeba będzie tak sprecyzować ofertę pracy, aby nie odnosiła się do płci, np. zatrudnię pracownika ochrony.
 5. procesy rekrutacji – powinny być niedyskryminacyjne. Podczas rozmowy rekrutacyjnej, rekruter nie ma więc prawa pytać kobiety czy zamierza zawrzeć związek małżeński albo jeśli widzi obrączkę na palcu, to czy posiada lub zamierza posiadać potomstwo. 

Trudno o pracę w IT

Tak wysokie zarobki będą trudne do osiągnięcia w UE, szczególnie w Polsce. Tym bardziej, że jak pokazuje raport przeprowadzony przez No Fluff Jobs, polski portal z ogłoszeniami o pracy - 47,6 proc. kandydatów szukających pracy w IT twierdzi, że jest o nią trudniej niż rok temu. Co ważne, 45,5 proc. badanych nie wysyła CV na oferty bez informacji o proponowanym wynagrodzeniu.

Wskazali, że najważniejsze dla kandydatów w IT informacje w ogłoszeniach o pracy, to technologie używane i rozwijane w firmie (70,4 proc.) oraz transparentność wynagrodzeń (64 proc.). "Ponad połowa przed wysłaniem CV sprawdza też w sieci opinie o potencjalnym pracodawcy (55,4 proc.)" - zaznaczono.

Autorzy raportu podkreślili, że według 80 proc. ankietowanych elementem, którego najczęściej brakuje w ogłoszeniach o pracy, jest informacja o wysokości proponowanego wynagrodzenia. Na kolejnych miejscach znalazły się: informacja o etapach rekrutacji, opis możliwości rozwoju, opis zadań i obowiązków, informacja o trybie pracy oraz warunkach i formie zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 "Na oferty bez widełek nie aplikuje 16,5 proc. stażystów i stażystek oraz 24,5 proc. osób poszukujących pracy na stanowiskach juniorskich. Wśród kandydatów i kandydatek na stanowiska o średnim doświadczeniu (tzw. mid) jest to już 49,5 proc., a na stanowiska seniorskie – 64 proc." 

Jak podaje PAP: według danych przedstawionych przez No Fluff Jobs, zaledwie 3,9 proc. badanych deklaruje, że zawsze otrzymuje informację zwrotną po rozmowach rekrutacyjnych. Tylko 19 proc. dostaje ją często, a 33,6 proc. – rzadko. "Najbardziej poszkodowane są osoby początkujące, aplikujące na stanowiska juniorskie - aż 42,7 proc. z nich informację zwrotną otrzymuje rzadko" - zauważyli autorzy raportu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

  Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

  Stawka godzinowa netto 2024

  Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

  Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

  „Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

  Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

  REKLAMA

  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  REKLAMA

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  REKLAMA