REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

718 000 dolarów rocznie - gdzie można tyle zarobić?

718 000 dolarów rocznie - gdzie można tyle zarobić?
Bloomberg

REKLAMA

REKLAMA

Największe amerykańskie przedsiębiorstwa technologiczne płacą specjalistom ds. oprogramowania do 718 000 dolarów rocznie. W USA jest obowiązek ujawniania wynagrodzeń jeżeli przedsiębiorstwa zatrudniają zagranicznych pracowników. Czy w UE i w Polsce będzie wreszcie obowiązek jawności wynagrodzeń?

Obowiązek ujawniania wynagrodzeń w USA

Amerykańscy przedsiębiorcy mają obowiązek ujawniać informacje dotyczące rocznego wynagrodzenia, jeśli zatrudniają zagranicznych pracowników.

REKLAMA

Autopromocja
Przykład
ILE ZARABIAJĄ PRACOWNICY BRANŻY IT W USA?
  • inżynierowi oprogramowania (software engineer) w koncernie Alphabet (spółce-matce Google'a) zaproponowano 325 000 dolarów pensji rocznie; podobnie na podstawie wniosków o wizy pracownicze można stwierdzić, że w Apple najlepiej zarabiającą osobą spoza USA w drugim kwartale 2022 r. był starszy menadżer, któremu zaproponowano 415 000 dolarów;
  • software engineer w Google'u otrzymał 718 000 dolarów wynagrodzenia bazowego, a roczne premie dla inżynierów oprogramowania wynoszą 605 000 dolarów, co oznacza, że pracownik posiadający takie stanowisko może w ciągu roku zarobić około 1,3 miliona dolarów;
  • w Amazonie w 2022 r. najwyżsi rangą projektanci zajmujący się rozwojem oprogramowania (software development engineers) mogą zarobić prawie 300 000 dolarów rocznie, a starsi menedżerowie ds. rozwoju oprogramowania (software development managers) - nawet 340 000 dolarów;
  • w Hewlett Packard Enterprise niezajmujący stanowisk kierowniczych pracownicy zajmujący się oprogramowaniem zarabiają od 160 000 do 232 259 dolarów;
  • najlepiej opłacani pracownicy IBM mogą zarabiać nawet 335 000 dolarów;
  • w Dell zarobki sięgają prawie 200 000 dolarów, a w Intelu - 263 952 dolarów;
  • Software engineers i engineering managers w Meta (dawniej Facebook) mogą liczyć na 290 000 dolarów rocznej pensji;
  • Inżynierowie zajmujący się tworzeniem oprogramowania w Tesli mogą zarobić ponad 175 000 dolarów bazowego wynagrodzenia. W innej firmie Elona Muska, serwisie X (d. Twitter), w 2022 r. inżynierowie mogli zarobić ponad 300 000 dolarów;
  • ByteDance i jej spółka zależna TikTok płaciły w USA od 29 dolarów za godzinę szeregowym pracownikom do 438 000 dolarów rocznie dla engineering managers;
  • w Uberze doświadczeni inżynierowie mogą zarobić 345 000 dolarów, natomiast analitycy danych i starsi menedżerowie produktów ponad 170 000 dolarów

Źródło: PAP.

Jawność wynagrodzeń w UE

W dniu 30 marca 2023 r. została przyjęta rezolucja ustawodawcza Parlamentu Europejskiego w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania (COM(2021)0093 – C9-0089/2021 – 2021/0050(COD). Przepisy te przewidują, że:

  1. pracodawcy będą musieli podawać informacje, które ułatwią pracownikom porównywanie wysokości wynagrodzeń i umożliwią identyfikację różnic płacowych. Pracodawca nie może zakazywać pracownikowi ujawniania wysokości wynagrodzenia.
  2. struktury płac umożliwiające porównywanie wynagrodzeń, będą musiały opierać się na neutralnych płciowo kryteriach;
  3. neutralne płciowo mają być także systemy oceny i klasyfikacji, które wchodzą w skład tych struktur;
  4. ogłoszenia o naborze i nazwy stanowisk też będą musiały być neutralne płciowo. Nie będzie można już napisać w ofercie np. Zatrudnię kelnerkę, albo zatrudnię ochroniarza. Trzeba będzie tak sprecyzować ofertę pracy, aby nie odnosiła się do płci, np. zatrudnię pracownika ochrony.
  5. procesy rekrutacji – powinny być niedyskryminacyjne. Podczas rozmowy rekrutacyjnej, rekruter nie ma więc prawa pytać kobiety czy zamierza zawrzeć związek małżeński albo jeśli widzi obrączkę na palcu, to czy posiada lub zamierza posiadać potomstwo. 

Trudno o pracę w IT

Tak wysokie zarobki będą trudne do osiągnięcia w UE, szczególnie w Polsce. Tym bardziej, że jak pokazuje raport przeprowadzony przez No Fluff Jobs, polski portal z ogłoszeniami o pracy - 47,6 proc. kandydatów szukających pracy w IT twierdzi, że jest o nią trudniej niż rok temu. Co ważne, 45,5 proc. badanych nie wysyła CV na oferty bez informacji o proponowanym wynagrodzeniu.

Wskazali, że najważniejsze dla kandydatów w IT informacje w ogłoszeniach o pracy, to technologie używane i rozwijane w firmie (70,4 proc.) oraz transparentność wynagrodzeń (64 proc.). "Ponad połowa przed wysłaniem CV sprawdza też w sieci opinie o potencjalnym pracodawcy (55,4 proc.)" - zaznaczono.

Autorzy raportu podkreślili, że według 80 proc. ankietowanych elementem, którego najczęściej brakuje w ogłoszeniach o pracy, jest informacja o wysokości proponowanego wynagrodzenia. Na kolejnych miejscach znalazły się: informacja o etapach rekrutacji, opis możliwości rozwoju, opis zadań i obowiązków, informacja o trybie pracy oraz warunkach i formie zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 "Na oferty bez widełek nie aplikuje 16,5 proc. stażystów i stażystek oraz 24,5 proc. osób poszukujących pracy na stanowiskach juniorskich. Wśród kandydatów i kandydatek na stanowiska o średnim doświadczeniu (tzw. mid) jest to już 49,5 proc., a na stanowiska seniorskie – 64 proc." 

Jak podaje PAP: według danych przedstawionych przez No Fluff Jobs, zaledwie 3,9 proc. badanych deklaruje, że zawsze otrzymuje informację zwrotną po rozmowach rekrutacyjnych. Tylko 19 proc. dostaje ją często, a 33,6 proc. – rzadko. "Najbardziej poszkodowane są osoby początkujące, aplikujące na stanowiska juniorskie - aż 42,7 proc. z nich informację zwrotną otrzymuje rzadko" - zauważyli autorzy raportu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA