reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Obniżenie wynagrodzenia pracownika za spóźnienie spowodowane strajkiem na kolei

Obniżenie wynagrodzenia pracownika za spóźnienie spowodowane strajkiem na kolei

Jeden z naszych pracowników dojeżdża codziennie do pracy pociągiem z miejscowości oddalonej o ok. 50 km. Z powodu strajku przewoźnika pracownik ten spóźnił się do pracy 2 godziny, nie odpracował tego spóźnienia i pracował tego dnia przez 6 godzin. Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy. Czy w takiej sytuacji możemy potrącić mu wynagrodzenie za część dniówki?

W celu obliczenia wynagrodzenia (ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości) za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik w tym miesiącu był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą i jeżeli za czas tej nieobecności nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, należy:

  • podzielić stałą stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
  • pomnożyć otrzymany wynik przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy,
  • odjąć kwotę obliczoną w powyższy sposób od wynagrodzenia przysługującego pracownikowi za cały miesiąc (§ 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik pracujący na pełny etat w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku, 4 października 2011 r. z powodu strajku na kolei spóźnił się do pracy 2 godziny. Biorąc pod uwagę, że jest on wynagradzany stałą miesięczną stawką w wysokości 4000 zł, potrącenie za spóźnienie wynosi 47,62 zł zgodnie z poniższym wyliczeniem:

● 4000 zł (miesięczne wynagrodzenie) : 168 godzin (do przepracowania w październiku 2011 r.) = 23,81 zł;

● 23,81 zł x 2 godziny spóźnienia = 47,62 zł.

Pracodawcy, mimo że nie mają takiego obowiązku, uznają spóźnienia do pracy niewynikające z winy pracownika za nieobecności usprawiedliwione (choćby ze względu na zasady współżycia społecznego). Wiele w tej kwestii zależy od okoliczności takiego spóźnienia. Jeśli jednak pracownik notorycznie spóźnia się do pracy, nie tłumacząc się z tego swoim przełożonym, wówczas jest podstawa, aby taką nieobecność potraktować jak nieusprawiedliwioną.

WAŻNE!

Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są m.in. przypadki niemożności jej wykonywania uznane przez pracodawcę za usprawiedliwione.

Podstawa prawna

  • art. 80 Kodeksu pracy,
  • § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281 ze zm.),
  • § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.).
reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama