REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop, jeżeli w związku z pracą zdalną pracownik otrzymuje ryczałt za internet i zużycie prądu

Mariusz Pigulski – Specjalista w Zakresie Kadr i Płac
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop, jeżeli w związku z pracą zdalną pracownik otrzymuje ryczałt za internet i zużycie prądu
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop, jeżeli w związku z pracą zdalną pracownik otrzymuje ryczałt za internet i zużycie prądu
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Część naszych pracowników pracuje zdalnie ze swoich mieszkań/domów. Z tego powodu przyznaliśmy im dodatkowo ryczałt za internet i prąd rekompensujący ponoszone przez nich w związku ze zdalną pracą wydatki na energię elektryczną i dostęp do internetu. Czy należności te powinny być wliczane do podstawy wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy? - pyta Czytelnik z Radomia.

RADA

Nie. Wspomniany w zapytaniu ryczałt za internet i prąd stanowi zwrot kosztów pracy zdalnej. Z tego powodu nie powinien on być brany pod uwagę przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Co do zasady, za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. W celu obliczenia wysokości wynagrodzenia za urlop musimy najpierw prawidłowo wyznaczyć podstawę jej wymiaru. Wiąże się to przede wszystkim z koniecznością ustalenia, z jakiego okresu i jakiego rodzaju świadczenia należy uwzględnić w podstawie urlopowej.

Ustalenie podstawy wynagrodzenia urlopowego

Zgodnie z ogólnymi regułami do podstawy obliczeniowej wynagrodzenia za urlop przyjmuje się:

 • składniki pensji określone w stawce miesięcznej, w stałej kwocie - w wysokości przysługującej pracownikowi w miesiącu korzystania z płatnego wypoczynku,
 • zmienne elementy płacy za okresy nie dłuższe niż miesiąc - w przeciętnej kwocie wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a gdy są znaczne wahania między ich wysokością w poszczególnych miesiącach - w średniej kwocie wypłaconej w okresie nieprzekraczającym 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop

- § 7-8 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (dalej: rozporządzenie urlopowe).

Do podstawy urlopowej nie wlicza się świadczeń wymienionych w § 6 rozporządzenia urlopowego, czyli m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
 • dodatkowego wynagrodzenia rocznego,
 • należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
 • nagrody z zakładowego funduszu nagród.

Podstawa wynagrodzenia urlopowego bez kosztów pracy zdalnej

W przywołanym przepisie zawierającym katalog należności pomijanych przy kalkulowaniu wynagrodzenia za urlop nie wskazano przyznawanego przez zakłady pracy ryczałtu, którego zadaniem jest rekompensata kosztów energii elektrycznej i dostępu do sieci internet generowanych po stronie podwładnych, a związanych ze zdalnym wykonywaniem obowiązków służbowych. Niemniej jednak zgodnie z powszechnie akceptowanym poglądem prezentowanym przez ekspertów prawa pracy w podstawie urlopowej nie należy uwzględniać świadczeń otrzymywanych przez pracowników z tytułu rekompensaty wydatków poniesionych przez nich podczas świadczenia pracy zdalnej.

W konsekwencji wspomniany wyżej ryczałt nie powinien wpływać na kwotę wynagrodzenia należnego za wykorzystany urlop.

Przykład

Pełnoetatowy pracownik, zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy (praca po 8 godz. od poniedziałku do piątku), otrzymuje zawsze na koniec danego miesiąca stałą pensję zasadniczą na poziomie 5000 zł brutto oraz zmienne premie regulaminowe. Dodatkowo od stycznia 2022 r. przyznano mu w związku z wykonywaniem przez niego pracy zdalnej z domu miesięczny ryczałt za energię elektryczną i za dostęp do internetu.

Pracownik od 6 do 10 czerwca 2022 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym, z tytułu którego jego pracodawca obliczył mu wynagrodzenie od podstawy uwzględniającej elementy płacy wypłacone w okresie od marca do maja 2022 r. W miesiącach tych pracownik:

 • otrzymał premie w łącznej kwocie 1300 zł brutto,
 • przepracował ogółem 512 godz.

Uwzględniając fakt, iż w rozstrzyganym przypadku ryczałtu za prąd i internet jako zwrotu poniesionych przez zatrudnionego wydatków związanych z pracą zdalną nie należy uwzględniać w podstawie urlopowej, wyliczenia wynagrodzenia za urlop ze zmiennych składników pensji powinny wyglądać następująco:

 • 1300 zł : 512 godz. faktycznie przepracowanych w okresie od marca do maja 2022 r. = 2,54 zł;
 • 2,54 zł × 40 godz. urlopu = 101,60 zł.

Oprócz ww. należności pracownik w czerwcu 2022 r. powinien otrzymać pełne, stałe wynagrodzenie zasadnicze (5000 zł), wypracowaną premię regulaminową oraz ryczałt za energię elektryczną i za dostęp do internetu.

PODSTAWA PRAWNA:

 • art. 172 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320; ost. zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 655),
 • § 6-12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353).

Mariusz Pigulski
specjalista z zakresu kadr i płac

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA

Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

REKLAMA