REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop, jeżeli w związku z pracą zdalną pracownik otrzymuje ryczałt za internet i zużycie prądu

Mariusz Pigulski – Specjalista w Zakresie Kadr i Płac
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop, jeżeli w związku z pracą zdalną pracownik otrzymuje ryczałt za internet i zużycie prądu
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop, jeżeli w związku z pracą zdalną pracownik otrzymuje ryczałt za internet i zużycie prądu
shutterstock

REKLAMA

Część naszych pracowników pracuje zdalnie ze swoich mieszkań/domów. Z tego powodu przyznaliśmy im dodatkowo ryczałt za internet i prąd rekompensujący ponoszone przez nich w związku ze zdalną pracą wydatki na energię elektryczną i dostęp do internetu. Czy należności te powinny być wliczane do podstawy wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy? - pyta Czytelnik z Radomia.

RADA

Nie. Wspomniany w zapytaniu ryczałt za internet i prąd stanowi zwrot kosztów pracy zdalnej. Z tego powodu nie powinien on być brany pod uwagę przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego.

UZASADNIENIE

Co do zasady, za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. W celu obliczenia wysokości wynagrodzenia za urlop musimy najpierw prawidłowo wyznaczyć podstawę jej wymiaru. Wiąże się to przede wszystkim z koniecznością ustalenia, z jakiego okresu i jakiego rodzaju świadczenia należy uwzględnić w podstawie urlopowej.

Ustalenie podstawy wynagrodzenia urlopowego

Zgodnie z ogólnymi regułami do podstawy obliczeniowej wynagrodzenia za urlop przyjmuje się:

 • składniki pensji określone w stawce miesięcznej, w stałej kwocie - w wysokości przysługującej pracownikowi w miesiącu korzystania z płatnego wypoczynku,
 • zmienne elementy płacy za okresy nie dłuższe niż miesiąc - w przeciętnej kwocie wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a gdy są znaczne wahania między ich wysokością w poszczególnych miesiącach - w średniej kwocie wypłaconej w okresie nieprzekraczającym 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop

- § 7-8 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (dalej: rozporządzenie urlopowe).

Autopromocja

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Kup książkę:

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Do podstawy urlopowej nie wlicza się świadczeń wymienionych w § 6 rozporządzenia urlopowego, czyli m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
 • dodatkowego wynagrodzenia rocznego,
 • należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
 • nagrody z zakładowego funduszu nagród.

Podstawa wynagrodzenia urlopowego bez kosztów pracy zdalnej

W przywołanym przepisie zawierającym katalog należności pomijanych przy kalkulowaniu wynagrodzenia za urlop nie wskazano przyznawanego przez zakłady pracy ryczałtu, którego zadaniem jest rekompensata kosztów energii elektrycznej i dostępu do sieci internet generowanych po stronie podwładnych, a związanych ze zdalnym wykonywaniem obowiązków służbowych. Niemniej jednak zgodnie z powszechnie akceptowanym poglądem prezentowanym przez ekspertów prawa pracy w podstawie urlopowej nie należy uwzględniać świadczeń otrzymywanych przez pracowników z tytułu rekompensaty wydatków poniesionych przez nich podczas świadczenia pracy zdalnej.

W konsekwencji wspomniany wyżej ryczałt nie powinien wpływać na kwotę wynagrodzenia należnego za wykorzystany urlop.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Przykład

Pełnoetatowy pracownik, zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy (praca po 8 godz. od poniedziałku do piątku), otrzymuje zawsze na koniec danego miesiąca stałą pensję zasadniczą na poziomie 5000 zł brutto oraz zmienne premie regulaminowe. Dodatkowo od stycznia 2022 r. przyznano mu w związku z wykonywaniem przez niego pracy zdalnej z domu miesięczny ryczałt za energię elektryczną i za dostęp do internetu.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Pracownik od 6 do 10 czerwca 2022 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym, z tytułu którego jego pracodawca obliczył mu wynagrodzenie od podstawy uwzględniającej elementy płacy wypłacone w okresie od marca do maja 2022 r. W miesiącach tych pracownik:

 • otrzymał premie w łącznej kwocie 1300 zł brutto,
 • przepracował ogółem 512 godz.

Uwzględniając fakt, iż w rozstrzyganym przypadku ryczałtu za prąd i internet jako zwrotu poniesionych przez zatrudnionego wydatków związanych z pracą zdalną nie należy uwzględniać w podstawie urlopowej, wyliczenia wynagrodzenia za urlop ze zmiennych składników pensji powinny wyglądać następująco:

 • 1300 zł : 512 godz. faktycznie przepracowanych w okresie od marca do maja 2022 r. = 2,54 zł;
 • 2,54 zł × 40 godz. urlopu = 101,60 zł.

Oprócz ww. należności pracownik w czerwcu 2022 r. powinien otrzymać pełne, stałe wynagrodzenie zasadnicze (5000 zł), wypracowaną premię regulaminową oraz ryczałt za energię elektryczną i za dostęp do internetu.

PODSTAWA PRAWNA:

 • art. 172 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320; ost. zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 655),
 • § 6-12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353).

Mariusz Pigulski
specjalista z zakresu kadr i płac

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  REKLAMA

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  Strajk lekarzy w Portugalii

  Strajk lekarzy w Portugalii - okazuje się, że nie tylko polska służba zdrowia zmaga się z problemami kadrowymi, ale i np. Portugalia, gdzie w placówkach medycznych w czwartek, w dniu 28 września 2023 r. protestowali lekarze w Lizbonie. Problemem jak zwykle kwestie płacowe.

  Shutdown dla urzędników w USA?

  Shutdown czyli zamknięcie, czy grozi urzędnikom w USA? Amerykańskie władze federalne ostrzegły w czwartek 28 września 2023 r. pracowników administracji o możliwym tzw. shutdownie, czyli zamknięciu urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny.

  Wspieram Sukces Kobiet. Praca, rodzina, wybory - głos kobiet jest ważny!

  Wspieram Sukces Kobiet to nowy program wskazujący, że głos kobiet jest bardzo ważny! Polki stanowią 53% wyborców, czyli około 16 milionów. Wybory już 15 października 2023 r. Istotne dla Polek tematy i problemy społeczno-zawodowe to: przemoc wobec kobiet; problem braku żłobków i przedszkoli; ubóstwo starszych kobiet; wsparcie dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka; możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi; wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.

  REKLAMA

  Jak zakładowy staż pracy wpływa na okres wypowiedzenia?

  Zakładowy staż pracy. Co to jest? Jak się go oblicza? Czy wpływa na okres wypowiedzenia? 

  Nagroda jubileuszowa a staż w prywatnym zakładzie pracy

  Pracodawca odmówił wypłaty nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, gdyż nie zaliczył do stażu pracy sześcioletniego okresu zatrudnienia pracownika w prywatnym zakładzie pracy - czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Kiedy pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej?

  REKLAMA