Uzależnienie wypłaty części wynagrodzenia od osiągniętego zysku
REKLAMA
Nie, żadna część wynagrodzenia zasadniczego nie może zależeć od wyniku finansowego firmy. Z zasad prawa pracy wynika, że to pracodawca ponosi ryzyko gospodarcze prowadzonej przez siebie działalności. Pracownicy natomiast nie są zobowiązani do osiągnięcia określonego rezultatu, ale do sumiennego i starannego wykonywania swojej pracy, za co przysługuje im comiesięczna pensja.
Wynagrodzenie za pracę należy ustalać w taki sposób, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy (art. 78 § 1 k.p.). Kodeks pracy nie przewiduje możliwości konstruowania indywidualnych wynagrodzeń pracowniczych w zależności od dodatniego wyniku finansowego zakładu pracy. Dopuszczalny jest jedynie pośredni sposób wpływania na wynagrodzenie pracownika poprzez tworzenie przez pracodawcę funduszów zależnych od wyniku gospodarczego, z których przyznawane są indywidualne premie. Nie można natomiast ustalać wynagrodzenia zasadniczego pracownika w taki sposób, że jeden z jego elementów jest bezpośrednio powiązany z wynikiem gospodarczym pracodawcy. W przypadku bowiem słabego wyniku finansowego przedsiębiorstwa ten składnik wynagrodzenia może nigdy nie zostać wypłacony.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA