reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracodawca, który odbiera ryczałt pracownikowi – społecznemu inspektorowi pracy, powinien złożyć wypowiedzenie zmieniające

Czy pracodawca, który odbiera ryczałt pracownikowi – społecznemu inspektorowi pracy, powinien złożyć wypowiedzenie zmieniające

Miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe społecznego inspektora pracy nie jest wynagrodzeniem za pracę, należy jednak stosować do niego odpowiednio przepisy o tym wynagrodzeniu. Pracodawca, który chce je odebrać pracownikowi, musi mu wręczyć wypowiedzenie zmieniające warunki umowy o pracę (uchwała Sądu Najwyższego z 11 maja 2010 r., II PZP 3/10).

Adam R. był zatrudniony w spółce B., w której jednocześnie pełnił obowiązki społecznego inspektora pracy. Na wniosek zakładowej organizacji związkowej, której był członkiem, przyznano mu miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe w kwocie 460 zł z tytułu pełnienia funkcji społecznego inspektora pracy. Prawo do takiego wynagrodzenia przewiduje art. 15 ust. 3 ustawy o społecznej inspekcji pracy. Przepis ten stanowi, że w razie znacznego obciążenia zadaniami wynikającymi z pełnienia funkcji społecznego inspektora pracy, kierownik zakładu pracy (tj. pracodawca) na wniosek zakładowych organizacji związkowych może ustalić miesięczne wynagrodzenie zryczałtowane do wysokości nieprzekraczającej wynagrodzenia za 30 godzin pracy osoby pełniącej funkcję społecznego inspektora pracy.

Wynagrodzenie to było wypłacane Adamowi R. do 25 maja 2009 r., kiedy to pracodawca cofnął mu prawo do wynagrodzenia od 1 czerwca 2009 r., powołując się na brak przesłanki „znacznego obciążenia zadaniami SIP”. Związek zawodowy odmówił zgody na zaprzestanie wypłaty wynagrodzenia, przedkładając w tej sprawie pismo pracodawcy.

Rozstrzygnięcia sądów

Adam R. odwołał się do sądu. W toku postępowania okazało się, że wspomniane wynagrodzenie ryczałtowe było mu przyznane w formie aneksu do umowy o pracę. Tym samym sąd I instancji uznał, że ryczałt stał się składnikiem płacy inspektora i pracodawca bezprawnie pozbawił go tego ryczałtu. Zaprzestanie wypłaty tego wynagrodzenia wymagało bowiem wypowiedzenia zmieniającego przewidzianego w art. 42 Kodeksu pracy. Sąd przywrócił inspektorowi poprzednie warunki płacowe i nakazał dalsze wypłacanie ryczałtu.

Apelację od tego orzeczenia złożyła pozwana spółka twierdząc, że sąd I instancji nieprawidłowo uznał dopuszczalność drogi sądowej. Zdaniem spółki, obowiązki wykonywane przez społecznego inspektora pracy są diametralnie różne od obowiązków pracowniczych i tym samym społeczny inspektor pracy nie może być uznany za stronę stosunku pracy w rozumieniu art. 22 Kodeksu pracy. W ocenie skarżącego jedyną sankcją za bezzasadne pozbawienie społecznego inspektora pracy ryczałtu może być wszczęcie przez zakładową organizację związkową sporu zbiorowego. Tym samym spór o miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe nie jest sprawą cywilną, która podlega rozpoznaniu przez sąd pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. pracowniczych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bogdan Zatorski

Ekspert SAGE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama