Kategorie

Czy pracodawca, który odbiera ryczałt pracownikowi – społecznemu inspektorowi pracy, powinien złożyć wypowiedzenie zmieniające

Michał Culepa
Michał Culepa
Michał Culepa Culepa
Michał Culepa Culepa
Miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe społecznego inspektora pracy nie jest wynagrodzeniem za pracę, należy jednak stosować do niego odpowiednio przepisy o tym wynagrodzeniu. Pracodawca, który chce je odebrać pracownikowi, musi mu wręczyć wypowiedzenie zmieniające warunki umowy o pracę (uchwała Sądu Najwyższego z 11 maja 2010 r., II PZP 3/10).
Reklama

Adam R. był zatrudniony w spółce B., w której jednocześnie pełnił obowiązki społecznego inspektora pracy. Na wniosek zakładowej organizacji związkowej, której był członkiem, przyznano mu miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe w kwocie 460 zł z tytułu pełnienia funkcji społecznego inspektora pracy. Prawo do takiego wynagrodzenia przewiduje art. 15 ust. 3 ustawy o społecznej inspekcji pracy. Przepis ten stanowi, że w razie znacznego obciążenia zadaniami wynikającymi z pełnienia funkcji społecznego inspektora pracy, kierownik zakładu pracy (tj. pracodawca) na wniosek zakładowych organizacji związkowych może ustalić miesięczne wynagrodzenie zryczałtowane do wysokości nieprzekraczającej wynagrodzenia za 30 godzin pracy osoby pełniącej funkcję społecznego inspektora pracy.

Wynagrodzenie to było wypłacane Adamowi R. do 25 maja 2009 r., kiedy to pracodawca cofnął mu prawo do wynagrodzenia od 1 czerwca 2009 r., powołując się na brak przesłanki „znacznego obciążenia zadaniami SIP”. Związek zawodowy odmówił zgody na zaprzestanie wypłaty wynagrodzenia, przedkładając w tej sprawie pismo pracodawcy.

Rozstrzygnięcia sądów

Reklama

Adam R. odwołał się do sądu. W toku postępowania okazało się, że wspomniane wynagrodzenie ryczałtowe było mu przyznane w formie aneksu do umowy o pracę. Tym samym sąd I instancji uznał, że ryczałt stał się składnikiem płacy inspektora i pracodawca bezprawnie pozbawił go tego ryczałtu. Zaprzestanie wypłaty tego wynagrodzenia wymagało bowiem wypowiedzenia zmieniającego przewidzianego w art. 42 Kodeksu pracy. Sąd przywrócił inspektorowi poprzednie warunki płacowe i nakazał dalsze wypłacanie ryczałtu.

Apelację od tego orzeczenia złożyła pozwana spółka twierdząc, że sąd I instancji nieprawidłowo uznał dopuszczalność drogi sądowej. Zdaniem spółki, obowiązki wykonywane przez społecznego inspektora pracy są diametralnie różne od obowiązków pracowniczych i tym samym społeczny inspektor pracy nie może być uznany za stronę stosunku pracy w rozumieniu art. 22 Kodeksu pracy. W ocenie skarżącego jedyną sankcją za bezzasadne pozbawienie społecznego inspektora pracy ryczałtu może być wszczęcie przez zakładową organizację związkową sporu zbiorowego. Tym samym spór o miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe nie jest sprawą cywilną, która podlega rozpoznaniu przez sąd pracy.


Rozpoznający sprawę w II instancji Sąd Okręgowy w G. skierował pytanie prawne do Sądu Najwyższego, zawierające 2 zagadnienia:

● czy sprawa, w której społeczny inspektor pracy dochodzi od pracodawcy miesięcznego wynagrodzenia ryczałtowego, o którym mowa w art. 15 ust. 3 ustawy o społecznej inspekcji pracy, jest sprawą z zakresu prawa pracy, o której mowa w art. 476 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, oraz

● czy miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe, o którym mowa wyżej, ma charakter wynagrodzenia za pracę sensu largo, w rozumieniu art. 78 Kodeksu pracy.

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy odpowiedział na obydwa pytania pozytywnie. Ryczałt dla społecznego inspektora pracy może być przyznany lub nie – to m.in. przemawia za nieuznawaniem go za wynagrodzenie pracownicze w ścisłym tego słowa znaczeniu. Jeśli jednak zostanie ono przyznane, staje się świadczeniem ze stosunku pracy o charakterze wynagrodzeniowym. Stąd trzeba odpowiednio do ryczałtu dla społecznego inspektora pracy stosować przepisy o wynagrodzeniu, a pracodawca – chcąc odebrać pracownikowi – inspektorowi ten ryczałt – musi złożyć wypowiedzenie zmieniające umowę o pracę.

Sprawa o ryczałt została także uznana za sprawę z zakresu prawa pracy. Sąd odrzucił twierdzenia pracodawcy o braku uprawnień społecznego inspektora pracy jako strony w sporze z zakresu prawa pracy. W przypadku takiego sporu społeczny inspektor może występować przed sądem jako powód, a cała sprawa jest sprawą z zakresu prawa pracy i może być rozpoznawana przez sądy pracy.

Wnioski

Choć wynagrodzenie ryczałtowe dla społecznego inspektora pracy nie jest wynagrodzeniem za pracę, to jednak przyznanie go istotnie zmienia warunki zatrudnienia i wynagradzania. Jednostronne odebranie prawa do tego ryczałtu spowoduje konieczność późniejszej zapłaty tego świadczenia wraz z odsetkami – po prawie na pewno przegranym procesie sądowym. Jedynym sposobem na cofnięcie ryczałtu jest złożenie wypowiedzenia zmieniającego.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?