Czy pracodawca, który odbiera ryczałt pracownikowi – społecznemu inspektorowi pracy, powinien złożyć wypowiedzenie zmieniające
REKLAMA
Adam R. był zatrudniony w spółce B., w której jednocześnie pełnił obowiązki społecznego inspektora pracy. Na wniosek zakładowej organizacji związkowej, której był członkiem, przyznano mu miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe w kwocie 460 zł z tytułu pełnienia funkcji społecznego inspektora pracy. Prawo do takiego wynagrodzenia przewiduje art. 15 ust. 3 ustawy o społecznej inspekcji pracy. Przepis ten stanowi, że w razie znacznego obciążenia zadaniami wynikającymi z pełnienia funkcji społecznego inspektora pracy, kierownik zakładu pracy (tj. pracodawca) na wniosek zakładowych organizacji związkowych może ustalić miesięczne wynagrodzenie zryczałtowane do wysokości nieprzekraczającej wynagrodzenia za 30 godzin pracy osoby pełniącej funkcję społecznego inspektora pracy.
Wynagrodzenie to było wypłacane Adamowi R. do 25 maja 2009 r., kiedy to pracodawca cofnął mu prawo do wynagrodzenia od 1 czerwca 2009 r., powołując się na brak przesłanki „znacznego obciążenia zadaniami SIP”. Związek zawodowy odmówił zgody na zaprzestanie wypłaty wynagrodzenia, przedkładając w tej sprawie pismo pracodawcy.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat