| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy należy obniżyć ryczałt samochodowy o dni, które są dla pracownika dniami wolnymi od pracy

Czy należy obniżyć ryczałt samochodowy o dni, które są dla pracownika dniami wolnymi od pracy

W naszej spółce obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy. Ze względu na święto, które przypadło 15 sierpnia (w sobotę) i obniżyło wymiar czasu pracy, we wrześniu pracownik odebrał dzień wolny. Czy należy za ten dzień obniżyć o 1/22 miesięczny ryczałt pieniężny za używanie samochodu osobowego do celów służbowych?

Z powodu konieczności sprawdzenia, czy za dany miesiąc pracownikowi przysługuje cały ryczałt czy odpowiednio zmniejszony, świadczenie to wypłaca się w ostatnim dniu roboczym miesiąca lub na początku kolejnego. Zatem z powyższego wynika, iż pracownik, który w danym miesiącu nie wyjeżdżał w sprawach służbowych swoim samochodem, nie otrzyma ryczałtu lub otrzyma ryczałt odpowiednio obniżony, jeśli korzystał z niego przez część miesiąca.

PRZYKŁAD

Anna C. korzystała od 1 do 4 września br. w celach służbowych ze swojego prywatnego samochodu o pojemności silnika powyżej 900 cm3. Pracodawca przyznał jej miesięczny limit 500 km. Od 7 do 18 września pracownica przebywała na urlopie wypoczynkowym, a potem chorowała i była na zwolnieniu lekarskim już do końca miesiąca.

We wrześniu przypadają 22 dni robocze, a Anna C. nie miała prawa do ryczałtu za 18 z nich. Za każdy taki dzień należy obniżyć ryczałt o 1/22. Kwotę przysługującego za wrzesień ryczałtu wyliczamy następująco:

0,8358 zł stawki za km x 500 km = 417,90 zł,

417,90 zł x 18/22 = 341,92 zł,

417,90 zł – 341,92 zł = 75,98 zł.

W umowie cywilnoprawnej regulującej rozliczanie miesięcznego ryczałtu pracodawca może wskazać szczegółowe zasady obniżania ryczałtu. Wówczas można sprecyzować, że np. dni wolne wynikające z rozkładu czasu pracy są uważane za dni robocze, w których pracownik nie używał pojazdu na potrzeby zakładu. Za takie dni ryczałt będzie redukowany. Jeśli jednak w umowie nie ma zapisów dotyczących tej kwestii, to ryczałt nie powinien być zmniejszany za dni, które pracownik ma wolne zgodnie z wymiarem czasu pracy i ułożonym do tego harmonogramem czasu pracy.

Odnosząc się do pytania, wolny dzień, który został udzielony w zamian za sobotnie święto obniżające wymiar czasu pracy, nie powinien być traktowany jak dzień nieobecności w pracy, który powoduje obniżenie ryczałtu. Podobnie jest w przypadku pracowników zatrudnionych na część etatu. Dni wolne, które mają zapewnione w tygodniu zgodnie z rozkładem czasu pracy, też nie powinny być traktowane jak dni nieobecności w pracy.

Podstawa prawna

  • § 1–4 rozporządzenia z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (DzU nr 27, poz. 271 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK