reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Samochód służbowy wykorzystywany w celach prywatnych

Samochód służbowy wykorzystywany w celach prywatnych

Jeżeli pracodawca udostępnienia pracownikowi nieodpłatnie samochód służbowy do celów prywatnych, to zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych pracownik ten uzyskuje przychód podatkowy (tzw. nieodpłatne świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika). Co do zasady pracodawca jest zobowiązany wliczyć taki przychód do pensji i odprowadzić zaliczkę na podatek.

  1.  Niestety przepisy nie wyjaśniają, w jaki sposób przedmiotowy przychód obliczyć. W praktyce firmy radzą sobie różnie, w powyższej umowie przyjęty został jeden ze sposobów.
  2. Nieodpłatne świadczenie dla pracownika z tytułu użytkowania samochodów służbowych do celów prywatnych może być obciążone składkami ZUS. W praktyce spotykamy dwa stanowiska:

–.. podlega oskładkowaniu: takie świadczenie wykracza poza zakres § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego; przepis ten obejmuje korzystanie przez pracownika z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji, tj. dotyczy korzystania z transportu publicznego na podstawie przekazywanych przez pracodawcę biletów lub z transportu organizowanego przez pracodawcę;

–.. nie podlega oskładkowaniu, jeżeli możliwość korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych wynika z prawa wewnętrznego dotyczącego płac (regulamin wynagradzania, układ zbiorowy lub przepisy o wynagradzaniu).

Polecamy produkt: Podróże służbowe – praktyczne rozliczenia

  1. Umowa dla jazd lokalnych – sposób ustalania oraz dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy reguluje rozporządzenie z dnia 25 marca 2002 r. Tym samym zwrot kosztów używania prywatnego samochodu pracownika do jazd lokalnych (w celach służbowych) następuje na podstawie umowy o używanie pojazdu do celów służbowych, spisanej między pracodawcą a pracownikiem. Pracodawca może ustalić, iż zwrot kosztów za używanie prywatnego auta pracownika odbywać się będzie w formie ryczałtu (tabelka poniżej) albo w oparciu o dane dotyczące ilości faktycznie przejechanych kilometrów (tzw. kilometrówka) – obydwie formy rozliczane są w okresach miesięcznych.

Koszty używania samochodu do celów służbowych pokrywa pracodawca według stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, które nie mogą być wyższe niż:

– 0,5214 zł – dla samochodu o pojemności skokowej silnika do 900 cm3,

– 0,8358 zł – dla samochodu o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3.

Pracodawca ustala miesięczny limit kilometrów na jazdy lokalne. Wysokość limitu uzależniona jest od liczby mieszkańców w danej gminie lub mieście, w których pracownik jest zatrudniony, i wynosi odpowiednio:

1) 300 km – do 100 tys. mieszkańców,

2) 500 km – ponad 100 tys. do 500 tys. mieszkańców,

3) 700 km – ponad 500 tys. mieszkańców.

Sprawdź: Kalkulatory

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kopczyńska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama