| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu na potrzeby organizacji

Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu na potrzeby organizacji

Pracownicy organizacji mogą używać swoich prywatnych samochodów w jazdach lokalnych lub zamiejscowych (w podróżach służbowych). W takiej sytuacji, pracownikom przysługuje zwrot kosztów tego używania.  O sposobie udokumentowania i rozliczenia tych działań decyduje rodzaj wyjazdu.

Zwrot kosztów współpracownikom – zleceniobiorcom i wolontariuszom

Jeśli chodzi o możliwość zwrotu kosztów używania samochodu stanowiącego własność osoby współpracującej, niebędącej pracownikiem – tj. zleceniobiorcy lub wykonawcy dzieła – należy zawrzeć ją w zawartej z daną osobą umowie.

Natomiast w odniesieniu do wolontariuszy, konieczność zwrotu kosztów odbywanych przez nich podróży wynika wprost z przepisów. Korzystający ma bowiem obowiązek pokrywać, na zasadach dotyczących pracowników, koszty podróży służbowych i diet (art. 45 ust. 1 pkt 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie).

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Koszty używania samochodu przez współpracowników a podatek

W odniesieniu do zleceniobiorców (wykonawców dzieła), zwolnieniem z podatku objęto zwrot kosztów używania ich samochodów do celów organizacji zlecającej im dany wyjazd – do wysokości kilometrówki (art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b updof).

Natomiast w przypadku wolontariuszy, od podatku wolna jest wartość tych świadczeń, które wolontariusz otrzymał na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego (art. 21 ust. 1 pkt 113 updof). Należą więc do nich także koszty podróży odbywanych przez wolontariuszy, które korzystający ma obowiązek pokrywać na zasadach dotyczących pracowników.

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w PORADNIKU ORGANIZACJI NON-PROFIT >>>

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Lafarge

Światowy lider w produkcji materiałów budowlanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »