| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Diety krajowe 2018/2019

Diety krajowe 2018/2019

Wysokość diety krajowej w 2018 i 2019 r. nie uległa zmianie. Obowiązują kwoty diet z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Jak wyliczyć dietę krajową z zapewnionym śniadaniem, obiadem czy kolacją? Jak całodzienne darmowe posiłki wypływają na wysokość diety?

  1. mniej niż 8 godzin – dieta nie przysługuje,
  2. od 8 do 12 godzin – przysługuje 50% diety (15 zł),
  3. ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości (30 zł).

Jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości (30 zł), a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:

  1. do 8 godzin – przysługuje 50% diety (15 zł),
  2. ponad 8 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości (30 zł).

Wyłączenia

W konkretnych przypadkach wskazanych w rozporządzeniu dieta, pomimo delegacji,  nie przysługuje. Dotyczy to oczywiście podróży służbowej trwającej mniej niż 8 godzin, czasu delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika oraz sytuacji zapewnienia bezpłatnego całodziennego wyżywienia, czyli co najmniej 3 posiłków (zapewnione przez pracodawcę). Ponadto rozporządzenia traktuje o sytuacji, gdy pracownik, który przebywa w podróży krajowej trwającej co najmniej 10 dni otrzymuje zwrot kosztów przejazdu w dniu wolnym od pracy, środkiem transportu określonym przez pracodawcę, do miejscowości pobytu stałego lub czasowego i z powrotem. W takim przypadku dieta również nie będzie przysługiwała.

Pracownik wyjechał w podróż służbową 16 października 2018 r. o godz. 10:00, a wrócił 18 października 2018 r. o godz. 20:30. W trakcie delegacji korzystał z całodziennego, bezpłatnego wyżywienia, co zostało mu zapewnione przez pracodawcę. Zgodnie ze wskazanym przykładem podróż służbowa trwała 2 dni, 10 godzin i 30 minut. Pracownik nie otrzyma jednak diety ze względu na zapewnienie mu całodobowego, bezpłatnego wyżywienia.

Wysokość diety a bezpłatne wyżywienie

Całkowitą dobową kwotę diety (30 zł) pomniejsza się o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia. Dotyczy to również sytuacji korzystania przez pracownika z usługi hotelarskiej, w ramach której zapewniono mu wyżywienie. W tym celu przyjmuje się poniższy przelicznik:

  1. śniadanie – 25% diety (7,50 zł);
  2. obiad – 50% diety (15 zł);
  3. kolacja – 25% diety (7,50 zł).

Dieta ujemna

Przy obliczaniu wysokości diety należnej pracownikowi delegowanemu może dojść do wyniku na minusie, czyli tzw. diety ujemnej. Czy powoduje ona powstanie po stronie pracownika opodatkowanego przychodu? Najłatwiej zobrazować jest to za pomocą przykładu.

Pracownik wyruszył w podróż służbową 16 października 2018 r. o godz. 15:00, a wrócił 17 października o godz. 13:00. W czasie tej delegacji pracodawca zapewnił mu jedno śniadanie (7,50 zł) i dwa obiady (2 x 15 zł). Podróż służbowa trwała 23 godziny. Co do zasady pracownik powinien otrzymać 30 zł diety, jednak należałoby pomniejszyć ją o zapewnione wyżywienie: 30 zł – 37,50 zł = -7,50 zł.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »