REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczka na PIT pracownika – jak obliczyć?

Zaliczka na PIT 2024 - umowa o pracę
Zaliczka na PIT 2024 - umowa o pracę
zaliczka na pit 2024 podatek dochodowy pracownika umowa o pracę kalkulator
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zaliczka na PIT – co to jest i ile wynosi na umowie o pracę? Jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy pracownika? Udostępniamy kalkulator.

Zaliczka na PIT - umowa o pracę

Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o PIT zakłady pracy będące osobami fizycznymi, osobami prawnymi oraz jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, z pracy nakładczej lub ze spółdzielczego stosunku pracy, z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy lub z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej wypłacanej w spółdzielniach pracy. 

Autopromocja

Zaliczkę płatnicy odprowadzają od dochodu pracowników do urzędu skarbowego co miesiąc. Art. 76c ordynacji podatkowej gwarantuje zwrot nadpłaty wynikającej z odprowadzaniem zaliczki. Nadpłatę wynikającą z zaliczek na podatek zwraca się po zakończeniu okresu, za który rozlicza się podatek. 

Zaliczka na PIT 2024 – ile wynosi?

Zaliczki na PIT za miesiące od stycznia do grudnia wynoszą:

 1. za miesiące, w których dochód podatnika uzyskany od początku roku od danego płatnika nie przekroczył kwoty 120 000 zł12% dochodu uzyskanego w danym miesiącu;
 2. za miesiąc, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku od danego płatnika przekroczył kwotę 120 000 zł – 12% od tej części dochodu uzyskanego w tym miesiącu, która nie przekroczyła tej kwoty, i 32% od nadwyżki ponad kwotę 120 000 zł;
 3. za miesiące następujące po miesiącu z pkt 2 – 32% dochodu uzyskanego w danym miesiącu od danego płatnika.

Zaliczka na PIT pracownika – jak obliczyć?

Zaliczka na podatek dochodowy pracownika obliczana jest od dochodu pracownika, a więc przychodu pomniejszonego o składki ZUS. Przychodem pracownika jest wynagrodzenie za pracę brutto. Wynagrodzenie brutto pomniejszone o składki ZUS i pracownicze koszty uzyskania przychodów to podstawa obliczenia zaliczki na podatek dochodowy.

Zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy o PIT koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) wynoszą 250 zł miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 3000 zł – w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej;

2) nie mogą przekroczyć łącznie 4500 zł za rok podatkowy – w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej;

3) wynoszą 300 zł miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 3600 zł – w przypadku gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, i podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę;

4) nie mogą przekroczyć łącznie 5400 zł za rok podatkowy – w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, i podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.

Przykład

Wynagrodzenie brutto: 6000 zł
Składka emerytalna (9,76%): 585,60 zł
Składka rentowa (1,50%): 90,00 zł
Składka chorobowa (2,45%): 147,00 zł
Składki ZUS w sumie (13,1%): 822,60 zł

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej: 6000 – 822,60 = 5 177,40 zł
Składka zdrowotna (9%): 465,97 zł

Koszty uzyskania przychodu: 250,00 zł
Podstawa obliczenia zaliczki: 4927,00 zł (zaokrąglenie do złotówki)

Zaliczka na PIT (12%): 591,24 zł
Zaliczka dla urzędu skarbowego po zaokrągleniu do złotówki: 591,00 zł

Wynagrodzenie netto: 4 120,43 zł

Jeśli pracownik złożył do pracodawcy oświadczenie na formularzu PIT-2, będzie miał co miesiąc uwzględnianą kwotę 300 zł pomniejszającą podatek. W takim przypadku powyższa zaliczka na podatek dochodowy dla urzędu skarbowego wynosiłaby dokładnie 291,00 zł (591,00 – 300,00 = 291,00 zł). Wówczas w omawianym przykładzie kwota wynagrodzenia netto wzrośnie do 4420,43 zł.  Formularz PIT-2 pozwala więc na comiesięczną obniżkę podatku zamiast zwrotu podatku dopiero przy rozliczeniu rocznym. Pracownik otrzymuje co miesiąc wyższe wynagrodzenie netto czyli na rękę. Formularz PIT-2 można złożyć jednocześnie u dwóch, a nawet trzech pracodawców. Wówczas kwota zmniejszająca podatek będzie wynosiła u każdego pracodawcy odpowiednio 150 zł albo 100 zł.

Ważne

Zgodnie z art.  63 § 1 Ordynacji podatkowej podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Zaliczka na PIT pracownika – kalkulator

Najprostszym sposobem na obliczenie zaliczki na PIT pracownika jest kalkulator wynagrodzeń 2024 brutto netto.

Kalkulator wynagrodzeń 2023-2024 oblicza wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne. W kalkulatorze wpisuje się kwotę wynagrodzenia brutto pracownika. 

Zaznacza się liczbę źródeł dochodów. Można także zaznaczyć opcję uwzględniającą wniosek o niepobieranie podatku – dotyczy to tylko dochodu rocznego do 30 000 zł. Dodatkowo, kalkulator zawiera możliwość odliczenia kwoty pomniejszającej podatek w wysokości 300 zł. Jeśli pracownik złożył oświadczenie PIT-2, zaznacza tę opcję w kalkulatorze. Co więcej, wybiera się miesiąc złożenia wniosku. Można także uwzględnić ulgę na PIT dla przychodu rocznego do 85 528 zł. Za pomocą kalkulatora uwzględnia się także koszty uzyskania przychodów: zwykłe, podwyższone, autorskie. Istnieje również możliwość wybrania wariantu bez kosztów.

Zaliczka na pit pracownika kalkulator 2024

 

Zaliczka na pit pracownika - kalkulator 2024

Infor.pl

Wynik kalkulatora podaje dla każdego miesiąca i w ujęciu rocznym wysokość składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS w sumie, składki zdrowotnej, zaliczki na podatek dochodowy, wynagrodzenia netto oraz sumę dochodu narastająco.

Zaliczka na pit pracownika 2024 kalkulator

 

Zaliczka na pit pracownika 2024 - kalkulator wynik

Infor.pl

Zaliczka na podatek dochodowy 2024 – najniższa krajowa

Zaliczka na podatek dochodowy od najniższej krajowej w 2024 roku przy zwykłych kosztach uzyskania przychodu w wysokości 250 zł i przy kwocie zmniejszającej podatek w wysokości 300 zł wynosi odpowiednio od stycznia do czerwca 2024 roku – 109,20 zł oraz od lipca do grudnia 2024 roku – 115,20 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Redaktor
  2024-01-10 14:02:20
  Pracownicze koszty uzyskania przychodu były uwzględnione w kalkulatorze. Zostały dodane w przykładzie. Dziękujemy.
  0
 • qbath
  2024-01-09 17:38:51
  ten portal schodzi na psy - a gdzie pracownicze koszty uzyskania przychodu ? to jest kompromitacja :)
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

Są już znane stawki odszkodowań za wypadku przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

REKLAMA

Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

REKLAMA

Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

1.602,86 zł albo 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024

Już od 1 marca 2024 r. emerytury i renty wypłacane przez KRUS zostaną podwyższone, podobnie zresztą jak świadczenia z ZUS-u. Kto otrzyma 1.602,86 zł a kto 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024? Przewiduje się, że waloryzacją emerytur i rent od 1 marca 2024 r. objętych zostanie około 1 mln emerytów i rencistów.

REKLAMA